Europa

15 Największych Miast w Hiszpanii Pod Względem Powierzchni

Madryt

Hiszpania to kraj niezwykle barwny i bardzo ważny ze względu na to, że to właśnie stąd pochodzą słynni hiszpańscy odkrywcy i konkwistadorzy. W związku z tym warto byłoby lepiej poznać to państwo i dowiedzieć się, które jego miasta są największe. Jak się bowiem okazuje, lista największych miast w Hiszpanii pod względem powierzchni przedstawia się zupełnie inaczej, aniżeli wtedy, gdy wyznacznikiem rankingu byłaby liczba ludności.

1. Cáceres

To przepiękne miasto, w którym podziwiać można wspaniale zachowaną architekturę, założono około 34 roku naszej ery. W Cáceres znajduje się mnóstwo zabytkowych kościołów, takich jak Kościół Ducha Świętego czy Sanktuarium Matki Boskiej Górskiej. Miejscowość posiada ogromną powierzchnię, która wynosi ponad 1750 km². 

2. Badajoz

Badajoz znajduje się niedaleko granicy z Portugalią. Turyści, którzy zatrzymali się w tej miejscowości mogą podziwiać egzotyczny arabski zamek Alcazaba oraz zwiedzić Katedrę San Juan. To miasto, w który mieści się też Muzeum Karnawału, liczy sobie 1440 km² powierzchni.

3. Kordoba

Kordoba to jedno z najważniejszych pod względem kulturowym i przemysłowym miast Hiszpanii oraz świata. To tutaj można udać się do jednego z najsłynniejszych meczetów – Mezquita. Budowla ta jest doskonałą pozostałością po bytności ludności arabskiej na terenie obecnej Hiszpanii. Powierzchnia tego cenionego miasta wynosi 1254,91 km² i czyni je trzecim największym miastem kraju.

4. Jerez de la Frontera

W mieście znajduje się słynna szkoła jazdy konnej. Nic dziwnego, gdyż Jerez de la Frontera znajdują się znamienite stadniny koni. To miasto o powierzchni 1188,23 km², jest znane na świecie także dlatego, że tutaj produkowane jest sherry.

5. Albacete

Powierzchnia miasta wynosi 1126 km². W Albacete warto przejść się historycznym pasażem Lodares, który wybudowano w stylu modernistycznym. Obecnie pełni rolę nietuzinkowej galerii.

6. Écija

W tej położonej nad rzeką Genil barokowej miejscowości otworzono interesujące muzeum archeologiczne. Powierzchnia Écija liczy sobie 978,7 km².

7. Saragossa

Saragossa położona jest przy brzegu rzeki Ebro. To w tym mieście znajduje się koncern znanej fabryki produkującej samochody Opel. Powierzchnia miasta wynosi 973,78 km².

8. Cuenca

To właśnie w mieście Cuenca można podziwiać słynne Wiszące Domy. Czym one są? To budowle wzniesione w stylu ludowo gotyckim, które umiejscowiono przy samej krawędzi klifu. Choć kompleks składa się z kilku domów, trzy z nich są udostępniane dla zwiedzających. To jeden z najważniejszych zabytków Hiszpanii i swoisty znak rozpoznawczy miasta. W związku z tym miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego powierzchnia wynosi 954,2 km².

9. Murcja

Klimat w Murcji jest na tyle sprzyjający, że to właśnie w tym mieście uprawiana jest jedna piąta hiszpańskich owoców oraz warzyw, które są eksportowane do Polski. Powierzchnia tego miasta wynosi 881,86 km².

10. Mérida

Słynące z Teatro Romano miasto nazywane jest drugim Rzymem. Co ciekawe za założyciela Meridy uznawany jest Oktawian August – rzymski imperator. Miasto ma 865,2 km² powierzchni.

11. Madryt

Stolica Hiszpanii, którą zamieszkuje najwięcej ludności w całym kraju, jest dopiero na 10. miejscu największych miast pod względem powierzchni. Bowiem powierzchnia Madrytu wynosi 604, 45 km².

12. Kartagena

W Kartagenie także znajduje się Teatr Rzymski. Jednakże inną niezmiernie ciekawą atrakcją turystyczną jest Muzeum Narodowe Podwodnej Archeologii. Miasto portowe ma powierzchnię 558,3 km².

13. Teruel

Malownicze miasto położone jest w Aragonii – wspólnocie autonomicznej, której stolicą jest Saragossa. Warto wiedzieć, że miasto partnerskie Teruelu to polski Lubliniec. Jednym z najsłynniejszych zabytków miasta jest Kościół San Pedro. Do obiektu należy też Kaplica Zakochanych. Powierzchnia miasta wynosi 440,41 km².

14. Olivenza

W Olivenzy na świat przyszedł  Paulo da Gama, brat słynnego podróżnika – Vasco da Gamy. Wszystkie miasta partnerskie miejscowości znajdują się w Portugalii. Od XII. wieku Olivenza należała do Portugalczyków, jednak w w XIX. wieku została przekazana Hiszpanii. Spory dotyczące praw do miasta trwają do dzisiaj, lecz pozostaje ono miastem hiszpańskim. Wielkość miejscowości wynosi 430 km².

15. Jaén

Ostatnie miasto z zestawienia liczy aż 424,3 km² powierzchni. Znajdują się tutaj popularne szlaki wycieczkowe, którymi warto się przejść, by podziwiać krajobraz Jaén. Szlakiem Renesansowym można dotrzeć aż do miast leżących w regionie La Loma. Z kolei inna dróżka zaprowadzi zwiedzającego przepięknych terenów przyrodniczych, które są objęte ochroną. Miasto słynie także z produkcji najwyższej jakości oliwy z oliwek. Każdy, kto uwielbia sztukę i historię, powinien udać się także do Muzeum miasta, w którym znajdują się największe Iberyjskie dzieła.

Wiele z wymienionych miast jest nieco mniej znanych przez zagranicznych turystów. Warto to zmienić, gdyż są to ogromne powierzchniowo i niezmiernie ciekawe miejscowości. W każdej z nich znajduje się choć kilka zwracających uwagę atrakcji lub zabytków.