Europa

28 Ciekawostek i Faktów o Estonii

Tallinn

Estonia to kraj położony w Europie Północnej, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest to jeden z najmniejszych krajów w Europie, zamieszkany przez około 1,3 miliona ludzi. Językiem urzędowym jest estoński, ale wiele osób mówi również po angielsku. W Estonii znajduje się wiele zabytków, w tym zamek Toompea, który jest jednym z najstarszych zamków w Europie.

Kraj ten jest jednym z liderów w dziedzinie cyfryzacji i jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów w Europie. Estonia słynie z wielu tradycyjnych potraw, takich jak kartoflanka, kotlet schabowy i kapuśniak. Oto interesujące ciekawostki o Estonii.

1. W Estonii jest 1500 wysp, 1000 jezior i 7000 rzek.

2. Estonia jest najbardziej wolnym krajem na świecie, według The State of the World Liberty Project.

3. Estonia ma największą na świecie liczbę kraterów meteorytowych na kilometr kwadratowy. Krater Kaali w Saaremaa jest tym, co pozostało z ostatniego gigantycznego meteorytu, który uderzył w obszar zamieszkały przez ludzi. Spadł on na Ziemię ponad 4000 lat temu z mocą bomby atomowej.

4. W Estonii znajduje się największa na świecie kolekcja narodowych pieśni ludowych – jest ich ponad 133 000.

torfowisko Viru bog

5. Podczas gdy inne kraje wciąż o tym myślą, Estonia już w 2005 roku wzięła udział w głosowaniu internetowym. 95% deklaracji podatkowych jest wypełnianych on-line, a firmy mogą być rejestrowane w ciągu kilku minut. Prawnie wiążące dokumenty można podpisać za pomocą dowodu osobistego lub mobilnego dowodu tożsamości, a teraz nawet osoby mieszkające poza Estonią mogą korzystać z systemu e-rezydencji.

6. Estonia jest 132. najmniejszym krajem na świecie pod względem masy lądowej. Jednak według „Wall Street Journal” tworzy więcej nowych przedsiębiorstw na mieszkańca niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Powstały między innymi takie globalne firmy jak Skype, TransferWise i GrabCAD.

7. Festiwal Piosenki, odbywający się co pięć lat w Tallinie, słynie z największej liczby śpiewaków chóralnych na scenie jednocześnie. W sumie 34 000 osób śpiewa. Na scenie może być jednocześnie do 18 000 osób, a w imprezie uczestniczy ponad 200 000 osób. To prawie 1/6 całej populacji.

8. Programowanie jest nauczane w szkole podstawowej, a dostęp do Internetu jest prawem człowieka.

9. Pokrycie siecią 4G w tym kraju jest możliwe nawet w środku lasu.

10. W Estonii większość nowych przedsiębiorstw na mieszkańca przypada na jednego mieszkańca w Europie.

miasto pokryte śniegiem

11. Estonia ma dwa Dni Niepodległości. Po raz pierwszy uzyskał niepodległość od Związku Radzieckiego 24 lutego 1918 r. i ponownie 20 sierpnia 1991 r. po 51 latach okupacji. Druga data znana jest jako „Dzień Przywrócenia Niepodległości”.

12. Językiem urzędowym jest estoński. Powszechnie mówi się również po rosyjsku.

13. Euro jest oficjalną walutą.

14. W Estonii sauna jest sposobem na życie. Wiele domów posiada własną saunę, która jest używana przynajmniej raz w tygodniu.

15. Estonia ma największą na świecie liczbę międzynarodowych supermodeli na mieszkańca. Między innymi Carmen Kass, jak i Karmen Pedaru pochodzą z tej części świata.

16. Prawdopodobnie najbardziej wpływowy minimalistyczny kompozytor XX i XXI wieku, Arvo Pärt, to kompozytor estoński. Nawet jeśli nie słyszałeś jego nazwiska, na pewno słyszałeś jego muzykę, szeroko stosowaną w wielu hollywoodzkich filmach – There Will Be Blood, Foxcatcher, The Thin Red Line i wielu innych.

17. Estonia jest jednym z najmniej zatłoczonych krajów Europy, o gęstości zaludnienia 28,4 osób na kilometr kwadratowy. Tylko Finlandia, Szwecja, Norwegia i Rosja mogą ją pokonać. Jest również jednym z najmniej zaludnionych spośród wszystkich państw członkowskich UE (1,3 mln).

Tallinn

18. Estonia posiada 2222 wyspy i wysepki na Bałtyku. To dużo, ale o wiele mniej niż kraj, który twierdzi, że ma najwięcej – Finlandia, z 179 000 wyspami. Wielka Brytania ma ich 6 289.

19. Oficjalną stolicą Estonii jest Tallin, ale kraj ten jest wyjątkowy, ponieważ posiada więcej niż jedną uznaną stolicę. W rzeczywistości ma kilka stolic, które zmieniają się w ciągu roku. Tartu jest „kulturalną stolicą Estonii”, a Parnu „letnią stolicą”.

20. Estonia jest najmniej religijnym krajem na świecie, a jedynie 14% ludności twierdzi, że wyznaje jakiekolwiek religie.

21. Prawie 50 % Estonii pokryte jest lasami.

22. Estonia jest ojczyzną Skype’a, Hotmaila i KaZaA.

23. Spośród blisko 200 krajów na świecie Estonia zajmuje drugie miejsce z wskaźnikiem umiejętności czytania i pisania na poziomie 99,8%.

24. Estończycy wymyślili Kiiking, który jest uważany za sport. Polega ona na przymocowaniu się do ogromnej, stojącej huśtawki (kiik oznacza huśtawkę w języku estońskim), która ma pełny obrót o 360 stopni.

25. Estonia produkuje wódkę wysokiej jakości, a jej najpopularniejszymi markami są Viru Valge i Saaremaa.

26. A jeśli zamierzasz się przenieść, Estonia nie akceptuje podwójnego obywatelstwa.

27. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej zginęło 7,3 procent ludności Estonii, czyli więcej niż w większości innych krajów europejskich; wyjątkami są Polska, Litwa i Łotwa, a także różne republiki radzieckie (najwięcej ucierpiała Białoruś, gdzie zginęło 25,3 procent ludności). Kolejne 10% ludności Estonii deportowano następnie do radzieckich obozów pracy.

28. Tallinn został Europejską Stolicą Kultury w 2011 roku.. Europejska Stolica Kultury jest co roku miastem wyznaczanym przez UE. Daje to wybranym miastom możliwość rozwoju ich kultury i pokazania jej światu.