CiekawostkiEuropa

24 Niesamowite Ciekawostki o Liechtensteinie

Lichtenstein jest jednym z najmniejszych krajów na świecie, liczącym zaledwie 38 000 osób na obszarze około 160 km kwadratowych. Dla takiego kieszonkowego księstwa ma on sporą liczbę fascynujących cech. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Liechtensteinie.

Ciekawostki o Liechtensteinie

1. Lichtenstein ma jeden z najniższych na świecie wskaźników przestępczości – ostatnie morderstwo miało miejsce około 1997 roku, a w więzieniu jest niewielu więźniów. Obywatele, którzy zostali skazani na karę pozbawienia wolności na okres dłuższy niż dwa lata, są przenoszeni do Austrii. Mniej niż 10 osób przebywa w więzieniu w całym kraju – co najmniej od 2014 roku.

2. Księstwo nie ma linii brzegowej, lotniska i portu.

3. Istniało 5 zamków księstwa, ale zachowały się tylko dwa z nich: Zamek Gutenberg i Zamek Vaduz.

4. Zamek Vaduz jest pałacem i oficjalną rezydencją księcia Liechtensteinu, leży na zboczu wzgórza. Powszechnie uważa się, że został założony około 1322 roku przez hrabiów z Werdenbergu.

5. Zamek Gutenberg to zamek w mieście Balzers w Lichtensteinie, centrum gminy Balzers. Zamek stoi nad pobliską wioską, na wzgórzu, które było zamieszkane od czasów neolitu.

6. Muzeum Sztuk Pięknych w Vaduz zostało przekazane Liechtensteinowi przez prywatnych sponsorów jako prezent na nowe tysiąclecie.

7. Liechtenstein zdobył dziesięć medali olimpijskich.

8. Ten mały kraj nie posiada własnej waluty i od 1924 roku używa franka szwajcarskiego jako swojej oficjalnej waluty.

9. Liechtenstein nie ma armii od 1868 roku.

10. Przemysł i produkcja generują 40% wartości dodanej brutto kraju.

11. Lichtenstein jest krajem alpejskim, głównie górskim, co czyni go celem sportów zimowych.

12. Pomimo niewielkich rozmiarów Liechtenstein jest domem dla wyjątkowo szerokiej gamy zwierząt. Około 55 ssaków pochodzi z Liechtensteinu, w tym 17 gatunków nietoperzy, 140 gatunków ptaków, 7 gatunków gadów, 10 gatunków płazów i 24 gatunki ryb.

13. Szwajcaria przypadkowo najechała Lichtenstein w marcu 2007 roku, kiedy to około 170 żołnierzy piechoty szwajcarskiej wędrowało przez nieoznakowaną granicę przez ponad kilometr do Lichtensteinu, zanim zdali sobie sprawę ze swojego błędu.

14. Najwyższą górą w Liechtensteinie jest Grauspitz na wysokości 2599 metrów nad poziomem morza.

15. Zwierzęciem narodowym Liechtensteinu jest ptak pustułka.

16. W 1815 roku Liechtenstein do 1866 roku staje się członkiem Konfederacji Niemieckiej.

17. W 1866 roku Liechtenstein staje się w pełni niezależny.

18. Herb państwowy jest identyczny z herbem rodziny książęcej.

19. Choć oficjalnym językiem kraju jest niemiecki, większość mieszkańców mówi dialektem alemańskim, który bardzo różni się od standardowego niemieckiego i jest bliższy szwajcarskiemu.

20. Nierzadko członkowie rządu uczestniczą w zróżnicowanej scenie kulturalnej kraju jako aktorzy w musicalach lub muzycy w orkiestrach i zespołach.

21. Kunstmuseum Liechtenstein jest państwowym muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej w Vaduz w Liechtensteinie. Budynek szwajcarskich architektów Meinrada Morgera, Heinricha Degela i Christiana Kereza został ukończony w listopadzie 2000 r. Kolekcja muzealna sztuki nowoczesnej i współczesnej jest również narodową kolekcją sztuki Księstwa Liechtensteinu.

22. Centrum Lichtensteinu w Vaduz jest nie tylko popularnym biurem informacji turystycznej, ale pod względem geograficznym leży w samym centrum Liechtensteinu.

23. Stolica Lichtensteinu, Vaduz, liczy około 5500 mieszkańców, ale jego największym miastem jest w miasto Schaan.

24. Florina, jest neogotyckim kościołem w Vaduz w Lichtensteinie i centrum Archidiecezji Rzymskokatolickiej w Vaduz. Pierwotnie kościół parafialny, od 1997 roku posiada status katedry.

Piękne zdjęcia z Liechtensteinu.