Europa

Wakacyjny przewodnik po Riwierze Tureckiej

Widok z drona na Morze Egejskie

Wakacje to czas, kiedy ludzie stają przed problemem, gdzie najefektywniej odpocząć i zregenerować swoje siły po trudnym roku w pracy. Ostatnimi czasy Riwiera Turecka stała się miejscem, gdzie Polacy chętnie wyjeżdżają na letni odpoczynek. 

Gdzie leży Riwiera Turecka oraz dlaczego warto wybrać się właśnie tam na wakacje?

Riwiera Turecka to region położony w południowo- zachodniej Turcji, ciągnie się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i Morze Egejskiego, od prowincji Alanya aż do prowincji Muğla. W regionie tym można zaobserwować liczne szerokie oraz piaszczyste plaże. Warto się tam znaleźć jeszcze dlatego, że region obfituje w obiekty o dużym znaczeniu historycznym oraz o wysokich walorach przyrodniczych. Można powiedzieć, że wakacje na Riwierze Tureckiej to doskonale spędzony czas zarówno dla tych którzy cenią sobie aktywny wypoczynek jak również dla wszystkich tych którzy wolą relaks na plaży.

Infrastruktura hotelowa Riwiery Tureckiej

Warto wiedzieć, że na Riwierze Tureckiej mieści się szereg hoteli, które z pewnością warte są odwiedzenia. Na pewno najlepsze hotele na Riwierze Tureckiej to zdaniem turystów m.in. Voyage Belek Golf &Spa, Montgomerie Maxx Royal Belek Golf Resort, Lara Barut Collection oraz Bellis Deluxe. Każdy z tych ośrodków ma szereg atutów decydujących o tym, że warto tam się zatrzymać podczas swojego letniego odpoczynku. Do Voyage Belek Golf &Spa przybywa wielu turystów z całej Europy, recepcja jest tutaj całodobowa z możliwością wymeldowania. Na Riwierze Tureckiej doskonale poczuje się każdy bez wzglęgu na zasobność portfela, gdyż oprócz bardzo luksusowych i drogich hoteli dostępne są również noclegi na Riwierze Tureckiej w przystępnych cenach.

Turyści planujący spędzić swoje letnie wczasy na Riwierze Tureckiej powinni rozważyć wynajęcie hotelu w Belek, gdyż kurort ten przez wielu się tam udających uważany jest za raj na ziemi, na każdym kroku można poczuć zapach eukaliptusa oraz lasów iglastych. Wybierając się z biurem podróży na Riwierę Turecką w ofercie 'all inclusive’ można liczyć na posiłki oraz lokalne napoje bezalkoholowe i alkoholowe gratis, pomiędzy godz. 10:00- 23:00.

Wielu turystów przybywa na Riwierę Turecką kempingiem dlatego też wielkim atutem regionu są bardzo korzystnie ulokowane pola kempingowe.

Wakacyjna wycieczka na Riwierę Turecką śladami historii oraz sportu, dlaczego warto się zdecydować?

Ludzie w strefie handlowej starego miasta w Side

Pasjonaci historii udając się na Riwierę Turecką z pewnością powinni odwiedzić miasteczko Side, gdzie ponadto mieści się kąpielisko morskie. Antyczna część miasta położona jest na pięknym, malowniczym cyplu. Side jest miasteczkiem zachwycającym, chodzi tutaj przede wszystkim.o połączenie antycznych ruin z nowoczesnymi budynkami. Historia Side sięga VII w.p.n.e., co samo w sobie również jest zachwycające.

Belek to miejsce gdzie bardzo często na obozy w przerwie zimowej polskiej Ekstraklasy udają się celem przygotowania do nowej rundy kluby piłkarskie. W Belek można napotkać na wspaniałą sieć infrastrukturalną, szereg hoteli, bardzo ważną sprawą jest, że włodarze wielką uwagę przykładają do kwestii bezpieczeństwa. Belek nie zachwyca bogatą historią gdyż jest to jeden z nowszych kurortów, jednak który fan sportu nie chciałby na miejsce swojego odpoczynku podążyć tam, gdzie udają się ulubieni piłkarze.

Jakie plaże na Riwierze Tureckiej warto odwiedzić w trakcie letniego wypoczynku?

Starożytna czerwona wieża Kizil Kule w porcie Alanya, Turcja

Plaża Kleopatry to prawdopodobnie najsłynniejsza plaża w całej Turcji, sama nazwa świadczy, że już w starożytności Egipcjanie byli przekonani, że jest to doskonałe miejsce. Plaża znajduje się w kurorcie Alanya. Przebywając tutaj warto jest odwiedzić plażę Keykubat, która jest półpiaszczysta, półżwirowa, ma bardzo delikatne zejście do morza.

Warto zwiedzić przepiękne plaże Belek, które zachwycają czystością piasku, lazurową wodą, dlatego jest to wspaniałe miejsce gdzie wypoczywać mogą rodziny z małymi dziećmi.

Kiedy warto udać się na Riwierę Turecką, kiedy jest najlepsza pogoda?

Meczet Kizilhisarli Mustafa Pasa w zamku Bodrum, Turcja

Turysta który planuje spędzić swoje wakacje na Riwierze Tureckiej powinien udać się tam w okresie lipiec- wrzesień, gdyż są to najcieplejsze miesiące. Odwiedzający Riwierę Turecką cenią sobie, że temperatura jest jak najbardziej do wytrzymania, osiąga maksymalną średnią temperaturę 28 stopni Celsjusza. We wrześniu można liczyć na średnią temperaturę w granicach 25 stopni Celsjusza. Turyści którzy chcą spędzić swe wakacje w komfortowych warunkach, w spokoju powinni udać się na Riwierę Turecką we wrześniu gdyż wtedy to właśnie jest już poza sezonem. Co prawda jest już wtedy po szczycie, jednak temperatura wody nadal utrzymuje się w granicach 27 stopni Celsjusza co sprawia, że można oddawać się kąpielom. Można zdecydować się na wypoczynek również w październiku, jednak wtedy nie ma gwarancji, że będzie bezdeszczowo, jednak co ważne zazwyczaj opady deszczu są w tym regionie na bardzo niskim poziomie.

Jaki jest koszt tygodniowych wakacji na Riwierze Tureckiej?

Każdy kto decyduje się by spędzić wakacje na Riwierze Tureckiej ustala wcześniej budżet który może przeznaczyć na takową wyprawę. Na cele tygodniowego wyjazdu na Riwierę Turecką powinno przeznaczyć się sumę od 2800 do 3500 PLN, wszystko zależy czy turysta planuje jedynie zwiedzić Riwierę czy też przy okazji zahaczyć o Stambuł. Zdecydowanie lepiej jest zabrać ze sobą na Riwierę Turecką Euro niż USD, dodatkowo też warto wziąć liry tureckie. Turcy stronią od alkoholu, jednak jest on w zupełności legalny, dostępny oraz regularnie konsumowany.