13 ciekawostek o mieście Rawenna we Włoszech
Rawenna to jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Położona jest w regionie Emilia-Romania, około 10 kilometrów od morza. Z Adriatykiem jest połączona poprzez kanał. Miasto zamieszkuje około 150 tysięcy mieszkańców. Aż 8 obiektów znajdujących się w miejscowości jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Wizyta w Rawennie to doskonały pomysł dla miłośników historii, sztuki i włoskich klimatów. Oto 13 ciekawostek o Rawennie, które nieco przybliżą jej charakter:
1. Rawenna inaczej zwana jest miastem mozaik. Najstarsze mozaiki pochodzą z V i VI wieku i przedstawiają sceny biblijne w kościołach. Miały być one zarówno piękną ozdobą świątyń, jak i pomocą dla tych chrześcijan, którzy nie umieli czytać. Popularne były wśród wczesnych chrześcijan, ponieważ rzeźby uznawane wtedy były za obrazoburcze. Raweńskie mozaiki są niezwykle barwne i wykonane najlepszą techniką.
2. Rawenna jest drugim największym państwem we Włoszech pod względem powierzchni. W porównaniu do Rzymu jest jednak tylko odrobinę większa niż połowa włoskiej stolicy.
3. W 402 roku n. e. Honoriusz uczynił Rawennę stolicą Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. W późniejszym czasie, w V i VI wieku Rawenna była również stolicą Ostrogotów, których ślady możemy dostrzec do dzisiejszych czasów.
4. Piazza del Popolo, czyli Plac Ludu, to główny plac Rawenny. Tutaj toczy się życie towarzyskie mieszkańców miasta. Gromadzą się oni zwłaszcza wieczorami, w gronie rodziny lub przyjaciół. Znajduje się tu wiele restauracji, tawern i kawiarni. Głównym budynkiem na placu jest zabytkowy ratusz.
5. Najpiękniejsze i równocześnie najstarsze mozaiki w mieście można zobaczyć w Bazylice św. Witalisa. Freski przedstawiają tu starotestamentowe sceny takie jak życie Mojżesza czy też historia Kaina i Abla. Na wzór tej niezwykłej bazyliki powstała słynna Haga Sophia w Istambule.
6. W Rawennie znajduje się bardzo interesujący zabytek, jakim jest Mauzoleum Teodoryka, króla Ostrogotów, który właśnie w tym mieście nakazał wybudować sobie grobowiec. Mauzoleum składa się z dwóch części: komory spoczynku oraz kaplicy.
7. Rocca Brancaleone to słynna forteca wybudowana przez Wenecjan pod koniec XV wieku. Dzisiaj jej rola jest zupełnie inna ponieważ służy jako… park, a w lecie również jako kino plenerowe.
8. To właśnie w Rawennie, a nie we Florencji, jesień swojego życia spędził Dante Aligheri. Tutaj również znajduje się miejsce jego pochówku. Obok grobu Dantego znajduje się muzeum w całości poświęcone włoskiemu twórcy. Teatr w Rawennie również jest nazwany jego imieniem.
9. Oprócz sztuki, Rawenna jest dużym miastem przemysłowym. Znajduje się tu rafineria ropy naftowej, kopalnia gazu ziemnego oraz kwitnie przemysł spożywczy i włókienniczy.
10. W Rawennie znajduje się jedna z filii Uniwersytetu Bolońskiego, najstarszego uniwersytetu cywilizacji łacińskiej. Uniwersytet Boloński ma filie w wielu miastach, nie tylko włoskich, bowiem jedna z nich znajduje się w Buenos Aires!
11. Rawenna słynie z bardzo dobrej kuchni. Najodważniejsi mogą tu skosztować zuppa di rane – zupy z żab!
12. W Rawennie znajduje się dziwna, pomarańczowa rzeźba. Nazywa się Grande Ferro R i nikt nie ma pojęcia, jakie ma znaczenie.
ma pojęcia, jakie ma znaczenie.
13. Miastem partnerskim Rawenny w Polsce są Łaziska Górne w Polsce! Trudno doszukiwać się jednak w tych dwóch miastach analogii czy podobieństw. Z kolei inne miasta partnerskie w Europie to między innymi chorwacki Dubrovnik, niemieckie Speyer i brytyjskie Chichester.