Ciekawostki

15 Ciekawostek o Braciach Grimm

bracia grimm pomnik

Bracia Grimm, Jacob i Wilhelm, są znani na całym świecie jako autorzy popularnych zbiorów baśni, mitów i podań. Ich dzieła są uważane za prawdziwe arcydzieła literatury europejskiej, a ich wpływ na kulturę ludową jest nieoceniony. Oto kilka ciekawostek związanych z ich twórczością.

1. Baśnie dla dorosłych

Okazuje się, że baśnie braci Grimm, które dzisiaj kojarzymy głównie z literaturą dziecięcą, początkowo nie były pisane z myślą o najmłodszych czytelnikach. Autorzy zbierali opowieści i podania niemieckiej wsi w celach naukowych, badając kulturę i folklor. Interesujące jest to, że informatorami braci były młode kobiety z hugenockich rodzin.

2. Pierwsze wydania baśni braci Grimm

Pierwszy tom baśni braci Grimm został wydany w roku 1812 i zawierał aż 86 utworów. Znajdziemy w nim takie baśnie jak Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Śpiąca Królewna czy Czerwony Kapturek. Drugi tom ukazał się w roku 1815 i zawierał już około 156 utworów.

3. Rękopis baśni braci Grimm dostępny w muzeum

Jeśli jesteś fanem twórczości braci Grimm, to warto odwiedzić muzeum braci Grimm w Kassel w Niemczech. Można tam zobaczyć rękopisy, notatki, fotografie, książki i obrazy związane z braciami Grimm.

4. Wybitni językoznawcy

Bracia Grimm to nie tylko wybitni pisarze, ale także znakomici językoznawcy. Opracowali we dwóch słowniki języka niemieckiego, a Jacob Grimm napisał pierwszą nowoczesną gramatykę języka niemieckiego.

5. Pomniki braci Grimm

Jeśli chcesz zobaczyć pomniki braci Grimm, to możesz udać się do Hanau, miejsca ich urodzin, gdzie znajdują się monumenty przedstawiające sylwetki braci. Kolejny pomnik można zobaczyć w centrum miasta Kassel, a w Parku Ludowym Friedrichshain w Berlinie znajduje się fontanna z figurami braci Grimm.

6. Cenzurowane okrucieństwo w baśniach

Niektóre baśnie pochodzące z pierwszego wydania nie mają zakończeń, a główni bohaterowie giną lub zostają ukarani. Niektóre z fabuł były modyfikowane lub usuwane przez autorów, by zmniejszyć ilość treści nieodpowiednich dla dzieci, np. historia Jak dzieci bawiły się w świniobicie.

7. Brak przekładu polskojęzycznego z oryginału baśni

Wiele osób z Polski, które chciałyby zapoznać się z oryginalnymi baśniami braci Grimm, może być rozczarowanych brakiem przekładu polskojęzycznego. Niestety, tłumaczenie tak skomplikowanego zbioru baśni jest bardzo trudne, a dotychczasowe tłumaczenia opierają się na wersjach zrewidowanych i skróconych.

8. Wykształcenie braci Grimm

Chociaż bracia Grimm są dzisiaj znani przede wszystkim jako autorzy baśni, to w rzeczywistości byli prawnikami z wykształcenia. Wilhelm Grimm uzyskał stopień doktora prawa, a Jacob Grimm ukończył studia na tym kierunku. Oboje pracowali jako profesorowie na Uniwersytecie w Getyndze i spędzali wiele czasu w bibliotece.

9. Miejsca studiów braci Grimm

Bracia Grimm studiowali w Hesji, w miejscowości Markburg. Następnie zostali zaproszeni do Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk, gdzie mieli możliwość kontynuowania swoich badań nad językiem niemieckim i literaturą.

10. Usunięcie z Uniwersytetu w Getyndze

W liście protestacyjnym bracia Grimm wyrazili swoje zdanie na temat postępowania króla i domagali się, aby ich prawa do wolności nauki i badań zostały uznane. Niestety, król Ernest August nie był zadowolony z takiej postawy i w 1837 roku wydalili braci Grimm z Uniwersytetu w Getyndze.

Ale to nie był koniec ich kłopotów. Wkrótce potem, bracia Grimm zostali także wygnani z kraju i musieli opuścić swoje ojczyste Niemcy. Wyjechali do Danii, gdzie Wilhelm objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Kopenhadze. Dopiero po śmierci króla Ernesta Augusta, bracia Grimm mogli powrócić do Niemiec.

Mimo tych trudnych przejść w swoim życiu, bracia Grimm nigdy nie porzucili swojego zamiłowania do pisania i badania folkloru. Ich praca była doceniona przez wiele pokoleń i wciąż jest inspiracją dla wielu pisarzy i artystów na całym świecie.

11. Kontynuacja twórczości po śmierci braci Grimm

Po śmierci Wilhelma Grimm, Jacob kontynuował prace związane z literaturą ludową, publikując kolejne wydania zbiorów baśni. Zajmował się również językoznawstwem, publikując dzieła dotyczące historii języka niemieckiego i germańskiego.

12. Wpływ twórczości braci Grimm na kulturę popularną

Baśnie braci Grimm stały się inspiracją dla wielu dzieł kultury popularnej, takich jak filmy, seriale, gry, komiksy czy muzyka. Przykłady to m.in. film „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” z 1937 roku, serial „Grimm” emitowany w latach 2011-2017 czy piosenki takie jak „Czerwony Kapturek” z repertuaru zespołu Budka Suflera.

13. Baśnie braci Grimm w kulturze niemieckiej

Baśnie braci Grimm są częścią niemieckiego dziedzictwa kulturowego i są bardzo ważne dla narodu niemieckiego. Wielu Niemców wychowywało się na ich baśniach i podaniach, a wielu z nich jest do dziś popularnych w niemieckiej literaturze i kulturze.

14. Baśnie braci Grimm a przemoc

Baśnie braci Grimm często poruszają trudne tematy, takie jak przemoc czy śmierć. Część krytyków zarzucała autorom, że ich baśnie są zbyt okrutne dla dzieci. Jednak bracia Grimm byli zdania, że dzieci powinny wiedzieć, że życie nie zawsze jest łatwe i kolorowe, że czasem trzeba stawić czoła trudnościom i walczyć o swoje.

15. Baśnie braci Grimm a wartości

Baśnie braci Grimm często przedstawiają wartości, takie jak odwaga, wytrwałość czy dobre serce. Przede wszystkim jednak podkreślają one, jak ważne jest bycie sobą i nieuleganie presji innych ludzi. To właśnie te wartości sprawiają, że baśnie braci Grimm są tak popularne i inspirujące dla wielu ludzi na całym świecie.