Owczarek Belgijski – Ciekawostki i Fakty
Owczarki belgijskie mają długi i imponujący życiorys. Pierwotnie wyhodowane pod koniec XIX wieku jako psy pasterskie, zaczęły pomagać w gospodarstwach hodowlanych i mlecznych w Belgii.
Jako energiczny szczeniak, owczarek belgijski potrzebuje codziennego ruchu. Spacer wokół bloku nie wystarczy. Te psy potrzebują długiego spaceru. Te słodkie i wrażliwe psy dobrze pasują do aktywnych właścicieli i dobrze radzą sobie ze starszymi dziećmi i innymi psimi przyjaciółmi. Poznajcie interesujące ciekawostki o owczarkach belgijskich:
1. Te smukłe psy są silne, zwinne i mają gładki, pewny siebie chód. Samice należą do kategorii psów średniej wielkości, ważą 20-25 kilogramów. Samce owczarków belgijskich są większe, ważą 25-30 kilogramów.
2. Owczarek belgijski jest rasą o wielu talentach. Doskonale sprawdza się nie tylko w pasterstwie i tropieniu, ale także w ochronie i wykrywaniu narkotyków, bomb, poszukiwaniu i ratowaniu.
3. Psy te są doskonałymi zwierzętami domowymi dla właściwych domów. Bardzo lubią kochające towarzystwo. Belgijskie psy instynktownie przejawiają zachowania pasterskie, takie jak gonitwa i krążenie, poruszanie się bez wysiłku przez wiele godzin.
4. Zamiast pozwalać tej rasie na samodzielne poruszanie się po podwórku, doskonałym sposobem na zapewnienie stymulacji fizycznej i umysłowej są zabawy w aportowanie lub ćwiczenie nowych sztuczek.
5. Owczarek belgijski jest bardzo dobrze wyszkolonym pasterzem, którego wszechstronność i inteligencja jest przedmiotem prawdziwej legendy. Jest to rasa stworzona do ciężkiej pracy, i to w dużej ilości.
6. Podobnie jak inne rasy pasterskie, owczarek belgijski potrzebuje odpowiedniej ilości ćwiczeń przez maksymalnie dwie godziny każdego dnia. Psy te nie lubią wylegiwać się w domu.
7. Owczarki belgijskie mają czarną sierść. Ich sierść może być całkowicie czarna lub czarna z białym nalotem – pod warunkiem, że biały nalot ogranicza się do małych lub średnich łatek na brodzie, przedpiersiu, między opuszkami łap i na czubkach tylnych palców. Ze względu na klimat ich sierść może przybrać czerwonawy odcień, co nie jest dyskwalifikacją według wzorca rasy.
8. Chociaż przeważnie uważany jest za jedną rasę, hodowany jest w czterech odrębnych odmianach opartych na typie i kolorze sierści.
9. Najbardziej sprzyjające warunki klimatyczne dla tych psów panują w Belgii. Wszystkie belgijskie psy pasterskie lepiej znoszą zimną pogodę niż ciepłe klimaty. Cztery odmiany psów pasterskich zostały wyhodowane w Belgii do wypasu owiec.
10. Owczarek belgijski nie jest optymalnym wyborem dla właścicieli, którzy pracują długo poza domem. Ta rasa może się nudzić i być destrukcyjna w domu, a także może rozwinąć lęk separacyjny.
11. Te wrażliwe psy pragną towarzystwa człowieka i brzydzą się zaniedbaniem. Sylwetka owczarka belgijskiego wyraża zarówno elegancję, jak i determinację.
12. Popyt na owczarki belgijskie rozprzestrzenił się na cały świat, ponieważ psy te, znane z bystrości, czujności, z silną chęcią do pracy.
13. Owczarek belgijski ma silne instynkty ochronne i terytorialne. Potrzebuje intensywnej socjalizacji od najmłodszych lat i stanowczego, ale nie surowego szkolenia.
14. Jeśli chodzi o pielęgnację sierści, podwójna sierść owczarka belgijskiego – składająca się z gęstego podszerstka i grubszej sierści zewnętrznej – jest łatwiejsza do utrzymania niż mogłoby się wydawać. Jednak raz lub dwa razy razy w roku następuje okres intensywnego linienia, który wymaga codziennego szczotkowania w celu usunięcia nadmiaru sierści. Przez resztę roku wystarczy cotygodniowe szczotkowanie i sporadyczne kąpiele.
15. Początki owczarków belgijskich sięgają lat 80. XIX wieku, kiedy to psy te wraz z owczarkami niemieckimi, francuskimi i holenderskimi nazywano kontynentalnymi psami pasterskimi. W 1891 roku powstał Klub Owczarka Belgijskiego. ,
16. Owczarek belgijski jest rasą atletyczną, o ciele zbudowanym w sposób wytrzymały, zazwyczaj mierzy od 56 do 66 centymetrów.