Europa

12 Największych Atrakcji w Koszycach i okolicy

Koszyce to jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości w Słowacji, będąca jednocześnie drugim co do wielkości (pod względem liczby ludności) miastem w tym właśnie kraju. Jest też szalenie popularną destynacją turystyczną, zwłaszcza wśród Polaków. Zanim jednak tak właściwie się ją odwiedzi, warto wiedzieć, co w niej zasługuje na uwagę i czego nie można tutaj przegapić. W zestawieniu dwunastu największych atrakcji w Koszycach postaramy się zawrzeć te miejsca i obiekty, które stanowią must-have na trasie turystycznej w tym właśnie mieście. Sprawdź też inne artykuły, gdzie piszemy o najważniejszych atrakcjach na Słowacji i jeszcze o ciekawostkach na temat Słowacji.

1. Katedra św. Elżbiety

Jedną z najsławniejszych i najpopularniejszych atrakcji Koszyc jest katedra św. Elżbiety, która była wznoszona od końca XIV wieku, aż do początku wieku XVI. Wielu sądzi, że jest to jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich całej Europy. Warto go odwiedzić i koniecznie obejść go z każdej strony. W okolicy można spotkań sporo wycieczek z Węgier – zwłaszcza że to właśnie tutaj pochowano Rakoczego. W fasadzie kościoła znajduje się podobizna kobiety w formie gargulca, która miała być żartem jednego z budowniczych skierowanym w kierunku jego własnej żony. Dziś stanowi świetny akcent, który jest powodem do uśmiechu dla zwiedzających.

Adres atrakcji: Hlavné námestie 3.

2. Stary Rynek

W samym centrum koszyckiego Starego Miasta znajduje się przepiękny plac, noszący nazwę Hlavné námestie. Otoczony jest ogródkami tutejszych lokali, ale też pięknymi kamienicami w pastelowych kolorach. To jedno z miejsc, od których zdecydowanie warto jest rozpocząć zwiedzanie Koszyc, ale też do którego warto często wracać. Zwłaszcza że na Starym Rynku znaleźć też można sporo lokali gastronomicznych, w których można bardzo dobrze zjeść.

Adres atrakcji: centrum miasta.

3. Teatr Miejski

Przepiękny budynek Teatru Państwowego w Koszycach powstał w 1899 roku i od tego nieustannie działa i wystawia sztuki na trzech scenach – baletowej, dramatycznej i operowej. Reprezentuje on typową dla Austro-Węgier architekturę, z całą pewnością zasługującą na westchnienia zachwytu. Do teatru można wejść, jednak aby dostać się na sztukę, trzeba wstrzelić się czasowo oraz oczywiście zakupić odpowiedni bilet.

Adres atrakcji: 58, Hlavná 32.

4. Więzienie Miklusza

Jedna z pozostałości jeszcze po średniowieczu to więzienie Miklusza, w którym współcześnie mieści się muzeum. Część ekspozycji to właśnie dawne miejsca, w którym przetrzymywali byli przestępcy. Atrakcja ta zapewnia niesamowity klimat, obok którego ciężko jest przejść obojętnie.

Adres atrakcji: Pri Miklušovej väznici 10.

5. Dom Rakoczego

W niedalekim sąsiedztwie więzienia stoi dom, w którym urodził się Franciszek II Rakoczy – węgierski magnat i przywódca powstania antyhasburskiego w latach 1703-1711. Dziś w domu tym znajduje się poświęcone mu muzeum, przy okazji będące w stanie powiedzieć nieco więcej o dziejach Słowacji, ale też i jej związku z Węgrami. Dom Rakoczego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony turystów.

Adres atrakcji: Hrnčiarska 917.

6. Koszycki Złoty Skarb

W 1935 roku w Koszycach odnaleziono tutejszy skarb, składający się z aż 11 kilogramów złotych monet. W sumie jest ich niemal 3000, a wszystkie pochodzą z różnych czasów oraz części świata. Cały skarb umieszczono w specjalnej misie, którą aktualnie można podziwiać w Muzeum Wschodniosłowackim w Koszycach. Warto uczynić z niego jeden z punktów własnej wycieczki do tegoż miasta.

Adres atrakcji: Námestie Maratónu mieru 2.

7. Resztki starych fortyfikacji

Resztki murów obronnych Koszyc zachowały się w dość dobrym stanie, przy czym wiele ich fragmentów stanowi miejsca archeologiczne. Udają się tam, można zobaczyć fragmenty przyziemia, które stanowią dowód na istnienie budowli obronnych tego miasta (a zatem wskazują i na jego charakter).

Adres atrakcji: obrzeża miasta.

8. Katedra greckokatolicka

Ulokowana na terenie Starego Miasta katedra greckokatolicka jest jednym z dowodów na to, że Koszyce były miastem wielu kultur. Zlokalizowana została przy szerokiej i wysadzanej drzewami ulicy, a sama w sobie prezentuje neobarokowy styl z wieloma wschodnimi inspiracjami. To na pewno obiekt, który robi wrażenie.

Adres atrakcji: Moyzesova.

9. Kunsthalle

Na skraju miejskiego parku znajduje się fenomenalna galeria, która robi wielkie wrażenie – znajduje się bowiem w dawnej pływalni, zaadaptowanej do nowych potrzeb. Sama w sobie może imponować również eksponatami, które prezentuje w swoim obrębie, a które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wybrednych wielbicieli sztuki.

Adres atrakcji: Rumanova 1.

10. Most zakochanych / Most miłości

Jedną z najbardziej charakterystycznych dla tego miasta atrakcji jest bardzo romantyczny, pięknie wykonany most zakochanych, który znajduje się nieopodal uroczego parku miejskiego. Tradycja z nim związana zachęca ludzi do powieszenia własnej kłódki z inicjałami swoimi i swojej pary. Oczywiście można to samodzielnie zrobić, całkowicie za darmo. Jest to fantastyczne, przepełnione współczesną historią miejsce, które epatuje romantyzmem. Aktualnie znajduje się tutaj przeszło 3000 kłódek.

Adres atrakcji: Štefánikova 900.

11. Wieżowiec ze stodołą na dachu

Jeśli jest się wielbicielem bardziej nowoczesnej sztuki mieszkalnej, warto zwrócić uwagę na nietypowy 12-piętrowy wieżowiec mieszkalny właśnie w Koszycach. To, czym zaskakuje to trzy… stodoły, które znajdują się na jego szczycie. Na dach budynku nie można wjechać – trzeba go podziwiać z oddali. Sam w sobie ma pokazywać ludziom, skąd tak właściwie się wywodzą.

Adres atrakcji: Lidicke Nameste 1.

12. Kulturpark Koszary

Jednym z tych projektów, które w Koszycach zostały zrealizowane w najbardziej spektakularny sposób jest rewitalizacja dawnych koszar wojskowych. Te stały się tak zwanym Kulturparkiem, w którym znajduje się wiele miejsc na wystawy, koncerty, przedstawienia oraz warsztaty. Dużych rozmiarów kompleks stwarza duży potencjał do imprez kulturalnych, a w sezonie tętni życiem i z całą pewnością jest jednym z tych miejsc, które warto odwiedzić. Nim też zamykamy nasze zestawienie.

Adres atrakcji: Kukučínova 2.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje dla dzieci na Słowacji