AzjaCiekawostkiEuropa

Szokujące informacje i ciekawostki o mieście (Sankt) Petersburg w Rosji

Sankt Petersburg

Petersburg jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Rosji, przyciągającym turystów z wielu powodów. Jedni przyjeżdżają zobaczyć architekturę miasta, inni po historię, a jeszcze inni po to, aby poznać bogatą kulturę.

Petersburg nazywany był kiedyś Leningradem. Miasto zostało nazwane imieniem świętego patrona cara, apostoła Piotra. Po I wojnie światowej w mieście panował powszechny nastrój antyniemiecki, dlatego nazwa miasta została zmieniona na Petrograd, co brzmiało mniej niemiecko niż Sankt Peterburg.

Po rewolucji socjalistycznej miasto ponownie przemianowano na Leningrad, aby uczcić komunistycznego rewolucjonistę Władimira Lenina. Po upadku Związku Radzieckiego nazwa miasta powróciła do nazwy Petersburg.

Petersburg jest również znany z piękna swoich mostów. W mieście znajdują się 342 mosty. Niektóre mosty są wpisane na listę najpiękniejszych mostów w Europie. Jednym z nich jest Most Pałacowy, jest to most drogowy i most dla pieszych, a rozciąga się nad rzeką Newą.

Władimir Putin urodził się w 1952 roku w Leningradzie, czyli obecnym Petersburgu. Wychowywał się w mieszkaniu komunalnym, studiował w miejscowych szkołach, a następnie ukończył studia prawnicze na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym.

Ermitaż jest drugim co do wielkości i najstarszym muzeum na świecie. Zbiory Ermitażu Państwowego obejmują ponad 3 miliony dzieł sztuki i artefaktów kultury światowej. Trasa zwiedzania Ermitażu ma 20 km długości.

Całkowita powierzchnia pomieszczeń Ermitażu wynosi 233 345 m², powierzchnia wystawiennicza 66 842 m², a jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dzieła sztuki i zatrzymać się na 1 minutę na każdej wystawie, Ermitaż zabierze 8 lat swojego życia. Znajdziesz tam słynne dzieła Da Vinci, Rembrandta, Picassa, Rubensa, Matisse’a i innych.

Jest to główne miasto portowe Rosji, co sprawia, że jest to centrum handlowe Rosji dla ropy i gazu, ciężkich maszyn, chemikaliów i innych produktów przemysłowych.

Posiada największy przemysł piwowarski w Rosji. Przyczyniając się do ponad 30% do produkcji rosyjskiego piwa.

Miasto to ma największą w Rosji liczbę małych i średnich przedsiębiorstw.

Budowa katedry w Izaaku trwała 40 lat od 1818 do 1858 roku. Katedra waży 300 tys. ton, a jej kopuła pokryta jest czystym złotem.

Twierdza Piotra i Pawła jest pierwszym budynkiem wybudowanym w mieście. Miejsce to miało być twierdzą, która miała bronić miasta.

Istnieją specjały kulinarne, które można znaleźć tylko w Sankt Petersburgu – Pyshki (pączki rosyjskie) i Koruszka (specjalny rodzaj ryb).

Oblężenie Leningradu trwało 900 dni, a miliony ludzi zmarło z powodu mroźnych zim i głodu, ale nigdy się nie poddano i miasto nie zostało zajęte.

Kolumna Aleksandra stworzona przez Montferrand ma wysokość 47,5 metra, a jej waga to 600 ton.

Miasto Petersburg obchodzi wyjątkowy festiwal Białej Nocy. Festiwal rozpoczyna się w maju w, a kończy w lipcu. Petersburg jest najbardziej wysuniętym na północ miastem na świecie, liczącym ponad milion mieszkańców. Jest położene na tak dużej szerokości geograficznej, że słońce nie opada poniżej horyzontu na tyle, aby robiło się ciemno. Jest to czas, kiedy dzień jest bardzo długi, a słońce świeci do północy, a następnie wschodzi o 3-4 w nocy, więc noce nie są ciemne.