Ciekawostki

Pelikan

pelikany

Na świecie żyje niezliczona ilość gatunków zwierząt. Każdy z nich występuje na określonych terenach, które zapewniają mu idealne warunki do życia. My na co dzień możemy spotkać tylko niewielką liczbę zwierząt, które żyją w naszych warunkach klimatycznych.

Zdecydowaną większość możemy spotkać tylko dzięki oglądaniu programów przyrodniczych w telewizji lub też czytaniu ciekawych blogów związanych z tematyką przyrodniczą. Według nas warto poszerzać w ten sposób swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej na temat pięknych stworzeń, które funkcjonują kilka tysięcy kilometrów od nas.

Poszerzając swoją wiedzę w tej dziedzinie często możemy dowiedzieć się więcej również na temat organizmów, które żyją tuż obok nas, jednak ze względu na ich wielkość lub tryb życia nie mieliśmy szansy spotkać się z nimi twarzą w twarz. Dziś chcielibyśmy przybliżyć wam kilka ciekawych informacji o pelikanach, które również należą do przedstawicieli wyjątkowych organizmów.

1. Ptaki te na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie dość niezgrabnych i powolnych, jednak są one doskonałymi lotnikami oraz nurkami.

2. Pelikany kojarzą się nam głównie ze względu na charakterystyczny dziób. Posiadają one specjalny wór, który służy im zarówno do łapania pożywienia, jak i do jego przechowywania.

3. Bardzo ciekawy jest sposób w jaki żywione są młode pelikany. Żywią się one treścią zwróconą z żołądka rodzica wkładając całą głowę do worka na dziobie.

4. Największą rozpiętość skrzydeł wśród pelikanów ma albatros wędrowny. Wynosi ona około 350 cm.

5. Długość największych pelikanów wynosi około 183 cm.

6. Ciekawą cechą jest obecność worków powietrznych pod skórą tych ptaków. Dzięki nim mogą utrzymywać się one na powierzchni wody.

7. Pelikany mogą latać z prędkością do 50 km na godzinę.

8. Kieszeń w dziobie tych ptaków może rozciągnąć się tak bardzo, że zmieści się w niej aż 13 litrów wody.

9. Ptaki te żyją około 25 lat.

10. Wśród pelikanów wyróżnić możemy największego latającego ptaka. Jest to pelikan kędzierzawy.