Europa

10 najlepszych atrakcji w Paryżu i okolicach

Stolica i największe miasto Francji położone w centrum Basenu Paryskiego nad rzeką Sekwaną i nazywane popularnie Miastem Świateł. Metropolia jest ośrodkiem centrum politycznego, ekonomicznego, a przede wszystkim kulturalnego kraju. Zatem co warto zobaczyć w Paryżu? Przedstawiamy najlepsze atrakcje turystyczne jakie znajdziemy w Paryżu i okolicach.

1. Wieża Eiffla

Wieża Eiffla

Jest to prawdopodobnie obok Wielkiego Muru Chińskiego i nowojorskiej Statuy Wolności najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie. Jej budowę zainicjowano z okazji setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej na Wielkiej Wystawy Światowej. Dodatkowo miała potwierdzać jej kulturalną hegemonię i potęgę Francji. Wieża Eiffla ma 324 metry wysokości, a jej główną atrakcją jest wspaniały widok z trzech różnych platform widokowych oferujących różne perspektywy na Paryż. Na wieży funkcjonują dwie windy.

2. Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Budowa świątyni godnie reprezentującej Paryż rozpoczęła się w XII wieku i trwała do XIV wieku. Katedrę Notre Dame zdobią dwie wieże, a pośrodku struktury znajduje się koronkowa rozeta w kształcie kwadratu oznaczająca wieczność, a otaczające ją koło — doczesność. Do budowli wejść można przez trzy portale zdobione biblijnymi motywami dla ludu, który wówczas nie umiał czytać. W środku budowli znajduje się wiele witraży, posągi 28 królów i 29 kapliczek.

3. Luwr

Luwr

Muzeum wybudowano w 1190 roku, a początkowo budowla miała na celu spełnianie funkcji twierdzy obronnej. Dwa wieki później przekształcono ją w rezydencję królewską, która oficjalnie przez lata stanowiła siedzibę władców Francji. W XVII wieku niefortunnie dwór królewski przeniesiony został do Wersalu i tym samym budynek oddano w używanie artystom. Eksponaty, które warto zobaczyć spędzając w Luwrze w szczególności to Mona Lisa Leonarda da Vinci, galeria egipska, Wenus z Milo Nike z Samotraki i galeria malarstwa włoskiego.

4. Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny

Znajdujący się na Polach Elizejskich, zdobiony rzeźbami budowla liczy 49 metrów wysokości Łuk, upamiętnia zwycięstwa armii napoleońskiej. Na ścianach wykuto nazwy 128 miejscowości, w których toczyły bitwy za czasów Rewolucji Francuskiej oraz Wielkiego Cesarstwa. Znalazły się tam nawet nazwiska kilkuset najbardziej zasłużonych marszałków oraz generałów Wielkiej Armii. Budowę zlecił Napoleon w 1806, ale niestety została ukończona dopiero 30 lat później, przez co Napoleon za życia nie zdążył jej ujrzeć.

5. Cmentarz Pere Lachaise

Cmentarz Pere Lachaise

Założony przez Napoleona w 1804 roku cmentarz obecnie na mieści w swoich murach prawie 300 tysięcy grobów, w tym 70 nagrobków ma status dzieł sztuki neogotyku, neoklasycyzmu, i baroku. Często zmarli indywidualnie projektowali własne nagrobki, stąd też ich bardzo duża różnorodność. Na cmentarzu możemy natknąć się na nagrobki różnych nacji np. żydowskiej, chińskiej, czy japońskiej z reguły świeckich, bez żadnego konkretnego wyznania. Jest to także miejsce pochówku słynnych osobistości takich jak Fryderyk Chopin, Jim Morrison, Edith Piaf, Molier, czy Victor Hugo.

6. La Defense

Nowoczesna dzielnica o charakterze biznesowy, w której pracuje blisko ponad 150 tysięcy osób. W La Defense swoją siedzibę mają również największe firmy francuskie. Nazwa dzielnicy jest związana bezpośrednio z bohaterską obroną miasta przed wojskami pruskimi w 1871 roku. Projekty budynków nadały im różne kształty i linię projektową, co sprawia, że trudno znaleźć dwa identycznie wyglądające wieżowce. Nowoczesny projekt zabudowy do dziś stanowi perłę architektoniczną w skali europejskiej.

7. Disneyland

Obejmuje obszar o powierzchni 83 hektarów niedaleko Paryża w podmiejskiej miejscowości i składa się z dwóch parków tematycznych, Disneylandu Park i projektu Walt Disney Studio. Na terenie kompleksu znajduje się ponad 50 niepowtarzalnych atrakcji, 40 obiektów gastronomicznych i restauracji, sklepiki, różne baseny oraz pole golfowe.

8. Pompidou

 muzeum sztuki współczesnej

Centrum to awangardowy budynek, który jest siedzibą definitywnie największej na świecie kolekcji eksponatów sztuki współczesnej oraz nowoczesnej. Obiekt oddano do użytku w 1977 roku, a obejrzeć w nim można obrazy i rzeźby artystów takich jak Picasso, Kandinsky, Andy Warhol, Anselm Kiefer Dali, czy Pollock.

9. Bazylika Sacre Coeur

Sacre Coeur

Budowla powstała na przełomie XIX i XX wieku i stanowiła jeszcze w czasie swojego powstawania małą ojczyznę dla miejscowej bohemy artystyczna na czele z egzystencjalistami. Na wzgórzu rzemieślnicy tworzyli bazylikę, a u jej podnóży artyści tworzyli impresjonistyczne obrazy. Warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na historyczne i architektoniczne znaczenie, ale przede wszystkim dla widoków, jakie oferują turystom stoki wzgórza.

10. Pola Elizejskie

Jedna z najbardziej znanych ulic na świecie z ekskluzywnymi sklepami oraz modnymi, bardzo drogimi restauracjami odwiedzana, co roku przez rzesze turystów. Pola Elizejskie zupełnie jak Wieża Eiffla są symbolem miasta. Po obu stronach ulicy usytuowane są restauracje, kina i salony samochodowe. Butiki luksusowych projektantów Guerlaina, czy Mont Blanc, flagowe siedziby popularnych marek takich jak Marks & Spencer, Levis to standard, który odwiedzający widzą na każdym kroku. Aleje Pól Elizejskich stanowią bardzo często trasę dla manifestacji i oficjalnych parad.