Europa

Wakacje w Albanii – najpiękniejsze miejsca do zwiedzenia

 Plaża Ksamil

Albania jeszcze do niedawna była mało odwiedzanym przez podróżnych krajem. Od kilku lat odnotowuje coraz większą liczbę turystów, którzy doceniają ten kraj nie tylko ze względu na stosunkowo niskie ceny i piękną pogodę, ale także liczne zabytki, wspaniałą dziewiczą przyrodę oraz doskonałe jedzenie. Planując urlop w tym niesamowitym kraju, warto się do tego odpowiednio przygotować.

Co warto wiedzieć przed wakacjami w Albanii?

Wjazd do Albanii dla obywateli Polski jest możliwy wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego. Oznacza to, że aby wybrać się na urlop w to piękne miejsce nie trzeba legitymować się paszportem. Polacy mogą przebywać na terytorium Albanii bez konieczności posiadania wizy jednorazowo do 90 dni na każde 180 dni w roku. Paszport może jednak przydać się w przypadku konieczności skorzystania z ubezpieczenia medycznego. Co ważne, aby móc jechać do kraju, nie jest konieczne legitymowanie się odpowiednią sumą pieniędzy oraz biletem powrotnym do Polski. Nie są też pobierane żadne opłaty wjazdowe.

Osoby planujące wakacje w Albanii nie muszą mieć świadectwa szczepień ochronnych (tzw. książeczki szczepień która często jest wymagana w krajach afrykańskich i krajach Ameryki Łacińskiej). Ponadto, RP podpisała z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu obywateli polskich, dlatego w większych ośrodkach miejskich, podstawowe leczenie w nagłych przypadkach będzie bezpłatne. Wybierając się w mniej uczęszczane zakątki, warto jednak posiadać dodatkowe dobrowolne ubezpieczenie, które może być wykupione w Polsce, jednak warto aby jego przedstawicielstwa działały lub miały swoje oddziały w Albanii. Dzięki temu można zapewnić sobie spokojne i bezpieczne podróżowanie po całym kraju.

Kiedy najlepiej jechać do Albanii na urlop?

Durres

Wakacje na Bałkanach warto zaplanować na okres przypadający od czerwca do września, bo to właśnie w tych miesiącach temperatura w Albanii jest najwyższa a pogoda najbardziej korzystna dla przyjezdnych. Miesiące wakacyjne obfitują w temperatury od 25 stopni Celsjusza do nawet powyżej 30 stopni, natomiast temperatura wody oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza. Dlatego też, lipiec i sierpień są idealnymi miesiącami na wypoczynek na wybrzeżu oraz wakacje całą rodziną z dziećmi.

Osoby planujące urlop w Albanii poza sezonem, powinny zdecydować się na wyjazd w miesiącach takich jak koniec maja, czerwiec oraz wrzesień. W tym czasie pogoda nadal dopisuje, jednak w miejscowościach turystycznych oraz stolicy będzie w pewnością mniejszy tłok. We wrześniu średnie temperatury oscylują w granicach 23 stopni Celsjusza i nadal we większość dni świeci słońce. Szacuje się, że w tym miesiącu przypada średnio tylko 9 dni z prognozowanymi opadami.

Wakacje w Albanii nad morzem

Albania w przeciwieństwie do Czarnogóry czy Chorwacji słynie z pięknych piaszczystych plaż. Podróżujący mają do wyboru dwie części wybrzeża: adriatyckie (w części północnej kraju) oraz jońskie (w części południowej). Na tym drugim można spotkać zarówno kamieniste jak i piaszczyste plaże. Miejscowości turystyczne, położone nad wybrzeżami są dobrze rozwinięte. Można tu znaleźć zarówno urokliwe małe pensjonaty czy skorzystać z uprzejmości mieszkańców wynajmując lub wymieniając się noclegami. Noclegi w Albanii nad morzem, to także noclegi all inclusive, z wyżywieniem oraz pełnym dostępem do basenów w hotelach.

Wybrzeże Morza Adriatyckiego czy wybrzeże jońskie – co wybrać?

Saranda

Wybierając się na wybrzeże Morza Adriatyckiego warto zdecydować się na wypoczynek w kurorcie Shengjin, najbardziej wysuniętym na północ kurorcie kraju. Można tu z powodzeniem korzystać z uroków tutejszych piaszczystych plaż z łagodnym zejściem do morza, a jednocześnie podziwiać piękno przyrody i zwiedzać. Do najciekawszych miejsc wartych odwiedzenia zalicza się tu rezerwat Kune Vain oraz miasto Szkodra. Ci, którzy poszukują wrażeń powinni wybrać wakacje w Durres, gdzie znajduje się wiele restauracji, kawiarni oraz dyskotek. Osobom spragnionym spokojnego wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku zdecydowanie poleca się wypoczynek w Spille.

Wybrzeże jońskie to nieskazitelnie czysta i ciepła woda, piękna natura oraz malownicze wysepki. W tej części Albanii warto zatrzymać się w Sarandzie, największym turystycznym kurorcie na południu kraju. Na korzyść Sarandy przemawia też fakt, że znajduje się ona kilka kilometrów od Korfu, a dokoła otaczają ją zapierające dech w piersiach góry. Osoby młode, poszukujące wrażeń i rozrywek powinny z kolei udać się do kurortu Ksamil, określanego często jako albańskie Karaiby.

Tirana – stolica Albanii

Tirana

Największe miasto i stolica Albanii, Tirana zachęca do odwiedzenia ze względu na tanie i szybkie przeloty, ciekawą architekturę, duże zaplecze gastronomiczne oraz ciepły, śródziemnomorski klimat. Miasto jest stosunkowo młode, bowiem powszechnie datuje się, że zostało założone w XVII wieku. W stolicy warto zatrzymać się przynajmniej na kilka dni, tak aby poczuć klimat miasta oraz zobaczyć wszystkie miejsca warte odwiedzenia. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od centrum miasta, bowiem tu znajduje się większość zabytków stolicy. Do najciekawszych miejsc należą:

– plac Skanderberga

– wizytówkę miasta czyli pomnik dzielnego Albańczyka,

– Narodowe Muzeum Historyczne, które przedstawia całą historię oraz losy kraju oraz Muzeum Archeologiczne,

– katedrę katoliczką pod wezwaniem świętego Pawła,

– bulwary oraz kamienny Most Grabarzy w XVIII (uważany za jeden z najstarszych zabytków stolicy),

– Galerię Sztuk Pięknych,

– islamski klasztor bektaszytów tekke.

Będąc w mieście koniecznie trzeba też odwiedzić lokalne restauracje serwujące tradycyjną kuchnię bałkańską. Warto spróbować potraw takich jak gebap, qoftë oraz napić się albańskiej rakii.  

Przyroda w Albanii – najpiękniejsze miejsca

National Park Valbona

Wspaniałe górskie krajobrazy podczas wycieczki do Albanii gwarantują Góry Północnoalbańskie, bardzo często określane także jako Albańskie Alpy i Góry Przeklęte. Łańcuch gór ciągnie się od obrzeży Szkodry aż po samą granicę z Kosowem oraz Czarnogórą. Strona albańska gór ma też do zaoferowania dwa niesamowite parki narodowe: Teth oraz Lugina e Valbones. Obejmują one niesamowite tereny górskie, trasy zarówno dla osób początkujących, jak i wprawionych turystów. W Alpach Albańskich warto odwiedzić takie zakątki jak wąwóz i wodospad Grunas oraz dolinę Theth, bardzo bogatą w różnorodną faunę i florę. To właśnie tu występują takie gatunki jak niedźwiedź brunatny, ryś, kozica czy żmija zygzakowata.

Drugim najciekawszym miejscem idealnym dla osób pragnących bliskiego kontaktu z naturą zaliczyć należy wąwóz rzeki Osum. Kanion ma około 15 metrów długości oraz 100 metrów głębokości. Kanion można przejść pieszo, jednak gdy stan wody jest odpowiedni można go eksplorować także spływem pontonowym. Wąwóz jest też ciekawym miejscem z uwagi na to, że gdy woda w rzece wysycha, trasę można przejść dnem kanionu.

Wakacje w Albanii są idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Kraj ten będzie doskonałym miejscem zarówno dla osób preferujących aktywny wypoczynek i obcowanie z przyrodą, jak i dla tych poszukujących spokojnego wypoczynku na plaży. Sprawdzi się zarówno dla młodych poszukujących wrażeń osób, jak i rodzin z dziećmi przyjeżdżających na wakacyjny wypoczynek.