Europa

13 Ciekawostek dla Dzieci o Finlandii

Savonlinna
miasto Savonlinna

Finlandia to jeden z krajów skandynawskich. W przeszłości była ona częścią Rosji, ale w 1907 odłączyła się od niej i została niezależnym państwem. Poznaj 13 ciekawostek o Finlandii!

1. Kaczor Donald zdelegalizowany?

W Finlandii nie znajdziemy komiksów o popularnym kaczorze. Dlaczego? Bo zostały one zakazane. Niektórzy twierdzą, że zostało to spowodowane faktem, że Donald nie ma na sobie spodni, ale prawdziwy powód jest inny. W roku 1978 władze kraju zdecydowały, że przestaną finansować dostawę tego komiksu do szkół i placówek młodzieżowych, żeby zaoszczędzić pieniądze na inny cel.

2. Pizza z wędzonym reniferem

W 2005 roku premier Włoch Silvio Berlusconi zażartował z fińskiej kuchni mówiąc, że jedzą oni marynowane renifery. Prawda jest taka, że robią to tylko mieszkańcy Laponii, a w reszcie kraju nie jest to specjalnie popularne. Niemniej jednak, incydent ten zainspirował pewną pizzerię, która postanowiła stworzyć pizzę nazwaną imieniem Berlusconiego. Danie to wystawiono w konkursie na najlepszą pizzę, na którym zajęła ona pierwsze miejsce.

3. Zwrot pieniędzy za nieudany koncert

Zgodnie z prawem Finlandii, jeśli koncert nam się nie spodoba, możemy domagać się zwrotu pieniędzy. Niemniej jednak, naszą opinię będą musieli podzielić inni uczestnicy koncertu. W przeszłości były już zwracane pieniądze za nieudane koncerty.

4. Internet prawem człowieka

W Finlandii dostęp do internetu jest jednym z praw człowieka. W związku z tym, dostęp do sieci jest gwarantowany w konstytucji kraju od 2010 roku. Oprócz tego, istnieje też prawo mówiące o tym, że każdy człowiek powinien mieć dostęp do kontaktu z naturą. Ta sama ustawa obowiązuje też w Norwegii oraz w Szwecji.

5. Zaokrąglone ceny

W Finlandii nie znajdziemy monety 1 i 2 centów. Wszystkie ceny są tam zaokrąglone do 5 centów. Wiele Finów mówi o tym, że jest to dla nich bardzo duże ułatwienie.

6. Wiadomości po łacinie

Trzy razy w tygodniu w radiu YLE usłyszymy wiadomości po łacinie. Jest to jedyne państwo na świecie, które to robi. W większości krajów uznaje się łacinę za język martwy i w ogóle się w nim nie mówi.

7. Stolica saun

W Finlandii znajdziemy ponad 2 miliony saun fińskich. Teraz są one bardzo nowoczesne, ale w przeszłości Finowie tworzyli w swoich mieszkaniach pokoje, w których umieszczano piec. Rozgrzane kamienie polewano wodą, dzięki czemu pojawiała się para. W takim pokoju było bardzo gorąco, dzięki czemu nie musieli się oni martwić o ogrzewanie reszty mieszkania. Niedługo później Finowie zaczęli korzystać z kąpieli cieplnych. Taka tradycja została z nimi do teraz. Sauny używa się jako miejsca do spędzania czasu z przyjaciółmi, a nawet do przeprowadzania mniej oficjalnych spotkań biznesowych.

8. Nokia

Telefony Nokii znane na całym świecie pochodzą właśnie z Finlandii. Nazwę telefony zawdzięczają miejscowości, w której znajdowały się pierwsze fabryki. Co ciekawe, początkowo nie produkowano tam wcale telefonów, tylko papier oraz kable. W 2014 roku firmę tę kupił Microsoft, który od tamtej pory doskonalił urządzenia.

9. Kobiety mogą głosować

W przeszłości w większości krajów kobiety nie miały prawa do głosowania. Zaczęło się to zmieniać w 1906 roku. Finlandia była pierwszym krajem, który pozwolił kobietom głosować.

10. Ciekawe dokumenty

Zazwyczaj na paszportach umieszcza się obrazki z portretami znanych osób, jakichś budowli lub zwierząt. Jednak Finlandia postanowiła pójść o krok dalej i na swoich paszportach umieściła animowanego łosia. Na każdej stronie znajdował się obrazek, a kiedy szybko kartkuje się dokument, można zobaczyć, że zwierze się porusza. Żaden kraj nie odważył się do tej pory na takie rozwiązanie, więc Finlandia była tutaj bardzo oryginalna. Kto wie, może inne kraje pójdą jej śladem?

11. „Dziwny kamień”

„Dziwny kamień” to tłumaczenie Kummakivi, czyli wielkiej skały, która znajduje się na innej skale. Jeden kamień balansuje na drugim i utrzymuje się na nim mimo tego, że wygląda jakby w każdej chwili miał z niego spaść. Jeśli będziemy chcieli zobaczyć ten niezwykły „dziwny kamień”, będziemy musieli udać się do południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Rosją. Z pewnością to bardzo ciekawa atrakcja turystyczna.

12. Dwa języki

W Finlandii obowiązują dwa języki urzędowe: fiński, którym posługuje się aż 93% mieszkańców oraz szwedzki, którego używa jedynie 5% z nich.

13. Renifer policjant

Renifery kojarzą nam się z pomocnikami Świętego Mikołaja, ale w Finlandii znajdziemy renifera, który jest w oddziale policyjnym. Renifer Maija służyła w policji do 2011 roku, kiedy została potrącona samochodem przez co zmarła. Od tamtej pory rogi reniferów maluje się odblaskową farbą, żeby ograniczyć ilość wypadków drogowych z ich udziałem.