CiekawostkiEuropa

34 Interesujące Ciekawostki, Informacje i Fakty o Pałacu Buckingham

Pałac Buckingham

Pałac Buckingham, oficjalna rezydencja królowej Elżbiety II w Londynie, od 1837 roku służy jako siedziba administracyjna monarchy brytyjskiego. Został zbudowany w 1703 roku jako Buckingham House – londyńska rezydencja Jana Sheffielda, 3. hrabiego Mulgrabiego. Poznajcie zaskakujące ciekawostki, fakty i mało znane informacje o Pałacu Buckingham.

1. Pałac Buckingam posiada 775 pokoi, 52 sypialnie królewskie i gościnne, 19 pokoi państwowych i 78 łazienek. Znajduje się tu również 760 okien i 1514 drzwi.

2. Pałac mierzy 108 metrów na 120 metrów i ma 24 metr wysokości i zawiera ponad 77000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

3. Ponad 50000 osób odwiedza Pałac każdego roku jako goście państwowych bankietów, obiadów, kolacji i przyjęć w ogrodzie. Jej Królewska Mość organizuje również cotygodniową audiencję z udziałem premiera i przyjmuje nowo mianowanych ambasadorów zagranicznych w Pałacu Buckingham.

4. Mieszka tutaj ponad 800 pracowników, w tym nawet zegarmistrz który musi być zajęty, ponieważ w pałacu znajduje się 350 zegarów.

5. W czasie II wojny światowej Pałac Buckingham przetrwał 9 niemieckich ataków bombowych. Król Jerzy VI i królowa Elżbieta, odmówili opuszczenia pałacu podczas ataku niemieckich bombowców.

6. Czternaście z piętnastu dzieci królowej Charlotty urodziło się w Pałacu Buckingham.

7. W centrum apartamentu, służącym jako korytarz łączący pomieszczenia państwowe, znajduje się Galeria Obrazów i ma długość 50 metrów. Galeria jest zawieszona z dziełami Rembrandta, van Dycka, Rubensa czy Vermeera.

Palac Buckingham strażnicy

8. Ponad 40000 żarówek wypełniło cały pałac. Sala balowa wyróżnia się tym, że jest pierwszą salą, w której zainstalowano elektryczność w 1883 roku.

9. W 1982 r. Michael Fagan włamał się do Royal Residence, wchodząc do sypialni królowej Elżbiety II.

10. Pomimo serii Netflix „The Crown”, która przedstawia wiele scen w budynku, rzeczywisty pałac nigdy nie był wykorzystywany przez obsadę. Jednak kilka scen zostało sfilmowanych w kultowych brytyjskich budynkach, takich jak Lancaster House, Ely Cathedral czy Eltham Palace.

11. W Pałacu odbywają się przyjęcia przez cały rok w uznaniu pracy przemysłu, rządu, organizacji charytatywnych, sportu, Wspólnoty Narodów i wielu innych dziedzin życia. Na przykład w 2013 r. królowa zorganizowała przyjęcie z okazji święta Wspólnoty Narodów, Młodzieży i Edukacji, w którym wzięło udział 350 gości z instytucji akademickich z całego świata i które obejmowało występ Młodzieżowej Orkiestry i chóru Wspólnoty Narodów.

12. W 1914 roku grupa kobiet próbowała przejść bramy pałacu, aby przedstawić swoją petycję „Głosy na kobiety”. Dwie kobiety przykuły się również do balustrad pałacu.

13. Edward Jones, znany jako „chłopiec Jones”, włamał się do pałacu trzy razy w latach 1838-1841. Po pierwszym włamaniu, w wieku 14 lat, został pojmany przez policję w pobliskim St James’s St z bielizną królowej Wiktorii którą trzymał w spodniach.

14. Kiedy w 1856 roku otwarto Salę Balową w Pałacu Buckingham, była to największa sala w Londynie.

15. Okna w Pałacu są czyszczone co 6 tygodni.

16. Wielkie schody – Wspaniałe schody z brązu zostały zaprojektowane przez architekta Jana Nasha w ramach jego zlecenia przebudowy pałacu dla króla Jerzego IV w latach 1825-1830. Imponująca podwójna balustrada ozdobiona jest misternym wzorem akantu, dębu i liści laurowych i stanowi jedno z najlepszych dzieł odlewniczych z brązu na świecie.

17. Pomimo tego, że pałac służył jako ważne miejsce dla rodziny królewskiej, królowa w rzeczywistości nie jest właścicielem prywatnej rezydencji. Jest ona natomiast utrzymywana przez majątek koronny.

buckingham palace

18. W 2002 roku w ogrodzie Pałacu Buckingham odbył się koncert muzyczny z okazji Złotego Jubileuszu Królowej, w ramach którego z dachu Pałacu odbył się niezapomniany występ „God Save The Queen” Briana Maya.

19. Kiedy królowej nie ma w rezydencji, zazwyczaj od końca lipca do końca września, piękne Pokoje Państwowe w pałacu Buckingham są otwarte dla publiczności, przyciągając turystów z całego świata.

20. W pałacu znajduje się również poczta, posterunek policji, gabinet lekarski, kino i basen.

21. Jakby pałac nie był wystarczająco ekscytujący, pod jego powierzchnią biegną przejścia, które łączą budynek z pobliskimi ulicami.

22. Królowa Wiktoria była pierwszym monarchą, który wykorzystała balkon do publicznych wystąpień.

23. Kod pocztowy Pałacu to SW1A 1AA. Downing Street 10 posiada kod SW1A 2AA.

24. Edward VII (1841-1910) jest jedynym monarchą, który urodził się i zmarł w pałacu Buckingham. Tam też urodził się William IV, a obecna królowa, Elżbieta II, urodziła w pałacu księcia Walii i księcia Andrzeja.

25. Wielka Sala Balowa jest dumą pałacu. Jest to największy pokój, o długości 36,6 m, szerokości 18 m i wysokości 13,5 m. Pierwszą imprezą, która odbyła się tam była uroczystość zakończenia wojny krymskiej w 1856 roku.

26. Ogród w Pałacu Buckingham jest największym prywatnym ogrodem w Londynie, o powierzchni 39 akrów, z lądowiskiem dla helikopterów, jeziorem i kortem tenisowym, w którym żyje 30 różnych gatunków ptaków i ponad 350 różnych dzikich kwiatów, niektóre niezwykle rzadkie.

27. Pałac Buckingham był nazywany Pałacem Królowej za panowania Jerzego III.

28. Ceremonia zmiany gwardii, znana również jako „Guard Mounting”, odbywa się tuż przed Pałacem Buckingham o 10:45 i trwa zazwyczaj około 45 minut.

29. Pałac został zbudowany na miejscu, gdzie Jakub I zasadził ogród morwowy, aby uprawiać jedwabniki. Wydaje się jednak, że król użył niewłaściwego rodzaju krzewu morwy i nie był w stanie z powodzeniem wyprodukować żadnego jedwabiu.

30. Ostatnie duże dodatki budowlane powstały na przełomie XIX i XX wieku, w tym na froncie wschodnim, na którym znajduje się znany balkon, na którym rodzina królewska tradycyjnie gromadzi się, by witać tłumy na zewnątrz.

31. Królowa Wiktoria była pierwszym brytyjskim monarchą, która użyła pałacu Buckingham jako oficjalnej rezydencji.

32. Dom Buckingham został odnowiony na pałac w latach dwudziestych XIX wieku, po tym jak George IV zlecił to architektowi Johnowi Nashowi.

33. Miesiąc przed koronacją w 1902 roku Edward VII zachorował na zapalenie otrzewnej, niebezpieczne zakażenie żołądka. Sala z widokiem na ogród została szybko przystosowana do operacji, co na szczęście okazało się sukcesem.

34. Ceniony architekt John Nash przekształcił Buckingham House we wspaniały pałac, jakim jest dzisiaj. Jednak podczas rekonstrukcji budynku przekroczył on znacznie budżet i natychmiast został zwolniony z pracy.