Europa

20 Najlepszych Atrakcji w Kordobie 2024

Kordoba to jedna z najbardziej malowniczych, a przy okazji i obfitujących w atrakcje turystyczne miejscowości w całej południowej Hiszpanii. Zlokalizowana w regionie Andaluzji i rozciągająca się nad rzeką Gwadalkiwir, z roku na rok przyciąga do siebie coraz więcej turystów i choć to oni stają się coraz istotniejszym elementem jej gospodarki, sama w sobie bazuje również na przemyśle i nauce. Jakie atrakcje w jej obrębie warto odwiedzić, gdy tylko się ją odwiedzi?

1. La Mezquita

La Mezquita, zwana również Wielkim Meczetem, jest świątynią Muzułmańską, którą zaczęto budować w 786 roku, a która do dziś jest w stanie zachwycić jakością wykonania. Jest to najbardziej znana atrakcja w całej Kordobie, a jednocześnie miejsce, które turyści zwykle odwiedzają w pierwszej kolejności. W samym środku meczetu znajduje się Katedra. Sama w sobie świątynia niegdyś uważana była za drugą najważniejszą świątynię islamską na świecie. Jej odwiedzenie zwalniało nawet z pielgrzymi do Mekki. Na  La Mezquita składa się całe mnóstwo kolumn oraz zdobień rodem ze stylów mauretańskiego i renesansowego. La Mezquita trudno jest przegapić. Znaleźć je można na  C. Cardenal Herrero, 1.

2. Alcázar de los Reyes Cristianos

Choć Alkazar królów chrześcijańskich z zewnątrz może nie zachwycać, prawdziwe jego piękno można poznać wewnątrz. Jest to tak właściwie bardzo duży kompleks, w obrębie którego znaleźć można fantastyczny basen, fontanny, dziedzińce, rzeźby ogrodowe oraz oczywiście drzewa i krzewy. Całość zwiedzać można tak za dnia, jak i w nocy, przy czym po zmroku dodatkową atrakcję stanowią tu wyśmienite efekty świetlne i dźwiękowe. W miejscu tym organizowany jest zresztą spektakl światła i wody. Alkazar znajdziemy na C. Caballerizas Reales.

3. La Judería

Judería to nie konkretne miejsce, a cała dzielnica, która zdecydowanie zasługuje na uwagę, a którą – wbrew pozorom – dość łatwo przegapić. Od XII do XV wieku mieszkali tutaj Żydzi. Do dziś może ona zaskoczyć niesamowicie wąskimi uliczkami, stwarzającymi fenomenalne okazje do robienia zdjęć. Dzielnica pęka w szwach od restauracji i sklepów z pamiątkami. Znajdziemy tutaj również pomnik Maimonidesa – wywodzącego się właśnie z Kordoby uczonego.

4. Calleja de las Flores

Jedna z najpopularniejszych ulic turystycznych miasta Kordoba. Znajduje się w samym centrum żydowskiej dzielnicy i potrafi zachwycać – przede wszystkim swoim fenomenalnym wyglądem, z kwiatami ozdabiającymi każdy z bu

5. Puente Romano

Kordoba to nie tylko miejsca sakralne, ale i fenomenalne konstrukcje architektoniczne. Puente Romano, a zatem – dosłownie – Most Rzymski, jest jedną z tych najbardziej imponujących. Osiągnął długość 331 metrów, a szerokość 9 metrów. Na samym jego środku znaleźć można rzeźbę Archanioła Rafała. Most jest udostępniany do zwiedzania całkowicie za darmo. Co ważne, zlokalizowany jest niedaleko innych ciekawych atrakcji, dzięki czemu zawsze można na chwilę zboczyć z trasy, by zobaczyć, co ma do zaoferowania. Znajdziemy go na Av. del Alcázar.

6. Museo Arqueológico de Córdoba

Prawdziwa gratka dla wielbicieli muzeów. To konkretne jest uważane za jeden z najlepszych tego typu obiektów w całej Hiszpanii. Znaleźć tu można bardzo wiele eksponatów prehistorycznych i rzymskich, a także takich z czasów muzułmańskich (a nawet z tych, w których panowali wizygoci). Muzeum znaleźć można przy Plaza de Jerónimo Páez, 7.

7. Plaza de la Corredera

Jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Kordobie, a jednocześnie plac, który z każdej strony otoczony jest kolumnadą. W samym jego centrum odbywają się często walki byków, a także różnego rodzaju wydarzenia miejskie. Na plac dostać się można przez Arco Bajo i Arco Alto.

8. Templo Romano

Odkryta w 1950 roku świątynia rzymska o 32 metrach długości i 16 metrach szerokości. Wybudowana w I wieku, za panowania Domicjana, poświęcona była kultowi imperialnemu. Znajduje się w samym centrum miasta, przy Capitulares 1.

9. Plaza de las Tendillas

Jeden z głównych placów Kordoby, który łączy zabytkową i nowoczesną część tego miasta. To prawdziwy must-have dla turystów – zwłaszcza że obfituje w sklepy, galerie handlowe i restauracje. Odwiedzając to miejsce, trzeba zwrócić uwagę na główny Pomnik WIelkiego Wodza Gonzalo Fernández de Córdoba, ale też na Zegar Tendillas, którego zresztą ciężko jest przegapić.

10. Caballerizas Reales

Stajnie znajdujące się w centrum starego miasta to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji tego miejsca. Wybudowane w 1570 roku, znane są z hodowania najlepszych koni czystej krwi andaluzyjskiej i hiszpańskiej. Znaleźć je można tuż obok Alcazaru.

11. Medina Azahara

Medina Azahara to tak zwane miasto-pałac, a zatem imponujący kompleks budowli, wzniesiony jeszcze w IX wieku, za panowania kalifa Kordobry Abderramana III. Wszystkie zostały wykonane z luksusowych materiałów, co widać jest również po wielu latach.

12. Hammam Al Andalus

Tutejsze mauretańskie łaźnie gwarantują wypoczynek na najwyższym poziomie, w klasycznym dla Andaluzji stylu. Stanowią idealne miejsce na samą końcówkę wizyty w Kordobie. Atrakcję znajdziesz na C. Corregidor Luis de la Cerda, 51.

13. Palacio de Viana

Renesansowy pałac, który może nie zachwyca elewacjami, niemniej jednak nadrabia ogrodami francuskimi w okolicy oraz zbiorami dzieł sztuki i antyków wewnątrz. Miejsce to zlokalizowane zostało na Pl. de Don Gome, 2.

14. Synagoga w Kordobie

Znajdująca się w dzielnicy La Juderia (żydowskiej) synagoga żydowska jest jedną z zaledwie trzech zachowanych do tej pory w Hiszpanii. Wchodzi się do niej przez malownicze patio, a sama w sobie przez lata pełniła różne funkcje (w tym szpitala i szkoły). Znaleźć ją można na C. Judíos, 20.

15. Patios de San Basilio

Patios de San Basilio to jedna z tych atrakcji, które przykuwają do siebie, a które zachwycają wyglądem. To dziedzińce zdobione przez samych mieszkańców przepięknymi kwiatami. Znaleźć je można w samym centrum Kordoby. Można je zwiedzać samodzielnie lub w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika.

16. Zamek Almodovar

Zdecydowanie jedna z największych atrakcji tego regionu, powstała w pierwszym wieku arabskiej dominacji na Półwyspie Iberyjskim. Zamek był wielokrotnie oblężony przez chrześcijan, jednak nigdy nie został zdobyty. Znajdziemy go na C. Castillo.

17. Torre De Calahorra

Ufortyfikowana brama, znajdująca się w samym centrum miasta, a nawiązująca do historii Islamu. Wzniesiona została z założeniem obrony tutejszego mostu i potrafi zachwycić swoim wyglądem. W 1931 roku została oznaczona jako historyczny zabytek narodowy. Znajduje się ona na Puente Romano.

18. Puerta del Puente

Renesansowa brama, która powstała w XVI wieku, by uczcić wizytkę Filipa II właśnie w Kordobie. Łączy miasto z rzymskim mostem i Via Augusta. Atrakcję tę znaleźć mnożna na Pl. del Triunfo i z pewnością warto zwrócić na nią uwagę.

19. Museo Julio Romero de Torres

Muzeum, które wyróżnia się na tle wszystkich innych. Ulokowane zostało w budynku dawnego szpitala la Caridad, w którym znajduje się również Muzeum Sztuk Pięknych w Kordobie. Miejsce to wyróżnia się największą kolekcją dzieł słynnego tutejszego malarza – Julio Romero de Torre. Miejsce to znajduje się na Pl. del Potro, 1-4.

20. Gwadalkiwir

Niesamowitą atrakcją Kordoby jest też oczywiście rzeka Gwadalkiwir, która przechodzi przez całe miasto. Ze wspomnianym mostem stanowiącym przejście pomiędzy dwoma jej brzegami, u swoich brzegów zapewnia ulgę od wysokich temperatur i fantastyczne widoki.