Europa

Co ma do zaoferowania Majorka

Co ma do zaoferowania Majorka

Majorka jest największą wyspą hiszpańskiego archipelagu Balearów. To idealne miejsce na wakacje o zróżnicowanym terenie – od kilometrowych plaż po kilkudziesięciometrowe klify i szczyty wzgórz. Majorka zachęca do wypoczynku na łonie natury i poznawania wielowiekowej kultury, która jest tutaj wszechobecna. Każdy więc znajdzie tutaj coś magicznego, z czym będzie mu się najbardziej kojarzyć to niezwykłe miejsce.

Majorka jest największą wyspą hiszpańskiego archipelagu Balearów. To idealne miejsce na wakacje o zróżnicowanym terenie – od kilometrowych plaż po kilkudziesięciometrowe klify i szczyty wzgórz. Majorka zachęca do wypoczynku na łonie natury i poznawania wielowiekowej kultury, która jest tutaj wszechobecna. Każdy więc znajdzie tutaj coś magicznego, z czym będzie mu się najbardziej kojarzyć to niezwykłe miejsce.

Najpiękniejsze plaże Majorki

Wyspa słynie z krystalicznie czystej, błękitnej wody i plaż rozciągających się na długości całego wybrzeża. I to właśnie przez swoją różnorodność Majorka zasługuje na specjalne wyróżnienie. Osoby poszukujące spokoju i odpoczynku nie będą miały problemu ze znalezieniem czystych i piaszczystych plaż. Z kolei plaże kamieniste i mniej zaludnione stwarzają bardzo dobre warunki do nurkowania. Pełno turystów jest zawsze na Port d’Alcudia – plaży znajdującej się w północno-wschodniej części wyspy. W 2012 została okrzyknięta jedną z najlepszych na świecie.

Także po tej stronie wyspy znajduje się urokliwa przystań Mesquida, którą szczególnie chętnie wybierają surferzy, jako że fale są tutaj większe, niż przy innych plażach. Ośrodek zachwyca lazurową, przezroczystą wodą.

Z kolei, jeśli chcemy wybrać się na plażę całą rodziną, warto zdecydować się na spokojną Playa de Muro, zlokalizowaną między kurortami Alcudia i C’an Picafort. Zupełnym kontrastem dla spokojnej plaży jest najsłynniejsza Es Trenc, położona kwadrans jazdy samochodem od wsi Campos. Plaża ta zachwyca białymi piaskami otoczonymi wydmami, często porównywana z plażami karaibskimi.

Moc zabytków w Palma de Mallorca

Palma de Mallorca, czyli stolica Majorki to miasto, które założyli Rzymianie w 123 roku p.n.e. Znajduje się w nim wiele zabytków, a wśród nich największą atrakcją jest niewątpliwie gotycka katedra La Seu, położona nad samym brzegiem morza. Wrażenie robią liczne witraże i okiennice, a także rozeta o średnicy niespełna 14 metrów. Warto tu wspomnieć, że niektóre elementy wnętrza zaprojektował Antoni Gaudi w XIX wieku.

Na uwagę w stolicy zasługuje również piękny i zachowany w doskonałym stanie pałac królewski Palacio Real de La Almudaina, który został wzniesiony na początku XVI wieku. W jego architekturze widać wpływy arabskie, które można zauważyć na patio i w łaźniach. Obecnie pałac ten jest wciąż wykorzystywany przez hiszpańskich monarchów, a ponadto spełnia funkcję muzeum.

Kolejnym zabytkiem Palmy jest bez wątpienia La Llotja, czyli gotycki budynek giełdy towarowej, jeden z najpiękniejszych w stolicy. Budynek ten został ukończony w roku 1446, postawiony na planie prostokąta. Legenda głosi, że w murach La Llotja Krzysztof Kolumb handlował jedwabiem i to właśnie w tym budynku narodził się pomysł jego przełomowej wyprawy. La Llotja był bowiem swego rodzaju centrum, w którym spotykali się kupcy. Później pełnił funkcję spichlerza, a obecnie odbywają się w nim liczne imprezy, wernisaże i wystawy na wysokim poziomie.

Śladami Fryderyka Chopina i George Sand

Majorka to również urokliwe miasteczka, a wśród nich jedno, które polski turysta może darzyć szczególnym sentymentem. Mowa o malowniczej miejscowości Valldemossa, która jest jedną z głównych atrakcji turystycznych na wyspie. To właśnie tutaj rozkwitał romans naszego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina z francuską pisarką George Sand.

Podczas trzymiesięcznego pobytu na Majorce, słynna para zatrzymała się między innymi w klasztorze Kartuzów Cartuja de Valldemossa. Romantyczna sceneria miasteczka zachwycała wtedy i zachwyca także dzisiaj, gdyż jego piękno nie zostało niczym zmącone na przestrzeni lat. Można zabrać ze sobą cudowne wspomnienia, spacerując po szlakach w okolicznych wzgórzach, gdzie będziemy podziwiać niesamowite widoki – błękit morza i szczyty gór Sierra de Tramuntana, kolejnej atrakcji wyspy.

W stronę natury

Na Majorce nie brakuje zapierających dech w piersi widoków. Szczególnie pięknie prezentują się te, które można podziwiać z punktów widokowych. Wiele z nich znajduje się w okolicach przylądka Cablo Pinar, w mieście Alcúdia. To średniowieczne miejsce ma wiele do zaoferowania: między ciasnymi uliczkami można natknąć się na liczne renesansowe i barokowe kościoły.

Będąc tutaj, warto wybrać się na szlak, który ciągnie się w obrębie parku krajobrazowego Parque Natural de la Albufera, w którym możemy podziwiać miejscową faunę i florę. Warto też zwiedzić narodowy park, który znajduje się na południowym wybrzeżu. Jest to grupa wysepek Archipiélago de Cabrera zamieszkiwanych przez blisko 500 gatunków morskiej i lądowej fauny.


Artykuł opracowany we współpracy z Biurem Podróży Exim Tours oferującym m.in. wakacje na Majorce.