CiekawostkiEuropa

31 Mało Znanych Ciekawostki o Szwecji

Szwecja ciekawostki

W Szwecji jest 10 milionów ludzi, z czego około 2 miliony to osoby poniżej 18 roku życia. 85% z nich mieszka w miastach. Szwecja jest krajem bardzo wielokulturowym: 15% Szwedów urodziło się w innym kraju, podczas gdy około jedno na pięcioro dzieci w Szwecji ma rodzinę z korzeniami w innym kraju.

1. Szwecja płaci uczniom ponad 600 zł miesięcznie za chodzenie do szkoły średniej.

2. W 1979 roku Szwecja zakazała bicia i innych kar cielesnych wobec dzieci.

3. Szwecja tak dobrze radzi sobie z recyklingiem, że zabrakło w niej śmieci i importuje rocznie 80 tysięcy ton z Norwegii.

4. Szwecja przetestowała „Loterię fotoradarów”, w której kierowcy przestrzegający ograniczeń prędkości byli automatycznie zapisywani na losowanie, aby wygrać pulę nagród ufundowaną z kar płaconych przez osoby które nadużywają prędkości i dostały mandaty.

5. W dużej części szwedzkiego krajobrazu dominują lasy iglaste, takie jak sosna i świerk.

Szwecja

6. Wyspy Gotlandia i Olandia, a także część skandynawskiego pasma górskiego, dzięki bogatemu w wapień skałom i sprzyjającemu klimatowi, charakteryzują się unikalną florą, w skład której wchodzą liczne odmiany orchidei.

7. W 1910 roku Szwecja jako pierwszy kraj europejski utworzyła parki narodowe, głównie w górskich obszarach Norrland. Pomogło to uchronić przed eksploatacją część ostatniej dzikiej przyrody w Europie.

8. Szwecja zalegalizowała orientację homoseksualną w 1944 roku, a w 1972 roku jako pierwsze państwo na świecie zezwoliła na zmianę płci metrykalnej, czyli wpisu w dokumentach na temat płci.

9. W Szwecji jest 260 tysięcy reniferów. Jedzą grzyby, porosty, trawę i zioła. Suovas to słowo w języku rdzennej ludności Sámi, które odnosi się do wędzonych filetów z mięsa renifera.

10. Światowa gra Minecraft była jednoosobowym hobby szwedzkiego programisty Markusa „Notch” Perssona. Jest to w zasadzie cyfrowa wersja Lego.

11. Piłka nożna, jest zdecydowanie największym zorganizowanym sportem w Szwecji.

12. Korea Północna jest winna Szwecji 300 mln euro za około 1000 samochodów Volvo i co 6 miesięcy Szwecja wysyła im przypomnienia o zapłacie.

Pałac Królewski w Sztokholmie

13. Szwecja wprowadziła ogólnokrajowy program, w ramach którego obywatele mogą zgłaszać się do otrzymywania wiadomości SMS w przypadku, gdy w pobliżu znajduje się ofiara ataku serca, co pozwala im dotrzeć do nich szybciej niż karetka pogotowia.

14. Były król Szwecji stał się piratem po utracie tronu.

15. W Szwecji jest aż 95700 jezior o wymiarach większych niż 100 metrów na 100 metrów

16. Stymulator serca, ultradźwięki, soczewka, lodówka i mysz komputerowa to znane przedmioty, które zostały wynalezione w Szwecji lub przez Szwedów, którzy nie mieszkali w Szwecji.

17. Szwecja jest trzecim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej pod względem powierzchni, ale ma drugą od końca gęstość zaludnienia. Mieszkają tutaj tylko 23,5 osoby na km2.

18. Według Związku Szwedzkich Chórów około 600 000 Szwedów śpiewa w chórach, a związek reprezentuje 500 chórów. Daje to Szwecji największą na świecie liczbę chórów na głowę mieszkańca].

19. Szwecja to kraj słabo zaludniony, charakteryzujący się długą linią brzegową, rozległymi lasami i licznymi jeziorami. Jest to jeden z najbardziej na północ wysuniętych krajów świata. Pod względem powierzchni Szwecja jest porównywalna z Hiszpanią. Granice Szwecji nie zmieniły się od 1905 roku, a kraj ten nie był w stanie wojny od 1814 roku.

Göteborg

20. Ostatnia epoka lodowcowa zakończyła się zaledwie około 10 tysięcy lat temu, a ciężar i ruch warstwy lodu wywarły głęboki wpływ na krajobraz Szwecji.

21. Szwecja przestała klasyfikować BDSM jako zaburzenie psychiczne w 2008 roku.

22. Na południu kraju jest wiele przyjemnych plaż, które są mniej zatłoczone niż bardziej popularne miejsca, takie jak Hiszpania i Francja. Na dalekiej północy kraj usiany jest jeziorami i lasami, dzikimi przestrzeniami nieoswojonej tundry, a nawet górami, aby zaoferować przygodę w formie dowolnej aktywności na świeżym powietrzu, którą lubisz latem lub zimą.

23. Stolica Szwecji, Sztokholm, zbudowany jest na 14 wyspach, a centrum miasta jest „praktycznie usytuowane nad wodą”.

24. Słynny szwedzki hotel Ice, budowany co roku z gigantycznych kawałków lodu nad rzeką Torne, jest obecnie zobowiązany przez Krajowy Zarząd Mieszkaniowy Boverketu do umieszczania w nim alarmów pożarowych, mimo że są one w całości wykonane z zamarzniętej wody.

25. Dawcy krwi w Szwecji otrzymują wiadomość tekstową za każdym razem, gdy ich krew jest używana do ratowania życia.

26. Biorąc pod uwagę, że mówiliśmy o Szwecji, która ma silne państwo opiekuńcze i jest zainteresowana polityką ochrony środowiska, nie powinno dziwić, że Szwecja jest często w czołówce pod względem ekologi.

27. Volvo, była szwedzka firma motoryzacyjna, wynalazł pas bezpieczeństwa, urządzenie, które uratowało życie wielu ludziom.

most łączący Szwecję z Danią

28. W Szwecji moda i muzyka są również wymieniane jako innowacyjne gałęzie przemysłu, chociaż możemy oczekiwać większej kreatywności od przemysłu artystycznego i kulturalnego.

29. W Sztokholmie, w Szwecji, na północ od Uniwersytetu Sztokholmskiego, znajduje się osiedle mieszkaniowe, które ma tradycję, że o 22.00 w każdy wtorek mieszkańcy otwierają okna i krzyczą przez kilka minut, aby odciążyć się od stresu spowodowanego egzaminami uniwersyteckimi.

30. Trudno przetłumaczyć słowo takie jak „fika”, ale w zasadzie jest to jak przerwa na kawę. Szwedzi piją więcej kawy niż jakikolwiek inny naród poza Finlandią.

31. Niektóre przedsiębiorstwa właśnie zaczęły eksperymentować z krótszym dniem pracy, w oparciu o najnowsze badania, które sugerują, że pracownicy w branżach opartych na wiedzy są produktywni tylko przez około 6 godzin, co oznacza, że przedsiębiorstwa osiągają tyle samo wydajności w ciągu 6 godzin, co w ciągu 8.