31 Mało Znanych Ciekawostki o Szwecji

Szwecja ciekawostki

W Szwecji jest 10 milionów ludzi, z czego około 2 miliony to osoby poniżej 18 roku życia. 85% z nich mieszka w miastach. Szwecja jest krajem bardzo wielokulturowym: 15% Szwedów urodziło się w innym kraju, podczas gdy około jedno na pięcioro dzieci w Szwecji ma rodzinę z korzeniami w innym kraju.

1. Szwecja płaci uczniom ponad 600 zł miesięcznie za chodzenie do szkoły średniej.

2. W 1979 roku Szwecja zakazała bicia i innych kar cielesnych wobec dzieci.

3. Szwecja tak dobrze radzi sobie z recyklingiem, że zabrakło w niej śmieci i importuje rocznie 80 tysięcy ton z Norwegii.

4. Szwecja przetestowała „Loterię fotoradarów”, w której kierowcy przestrzegający ograniczeń prędkości byli automatycznie zapisywani na losowanie, aby wygrać pulę nagród ufundowaną z kar płaconych przez osoby które nadużywają prędkości i dostały mandaty.

5. W dużej części szwedzkiego krajobrazu dominują lasy iglaste, takie jak sosna i świerk.

Szwecja

6. Wyspy Gotlandia i Olandia, a także część skandynawskiego pasma górskiego, dzięki bogatemu w wapień skałom i sprzyjającemu klimatowi, charakteryzują się unikalną florą, w skład której wchodzą liczne odmiany orchidei.

7. W 1910 roku Szwecja jako pierwszy kraj europejski utworzyła parki narodowe, głównie w górskich obszarach Norrland. Pomogło to uchronić przed eksploatacją część ostatniej dzikiej przyrody w Europie.

8. Szwecja zalegalizowała orientację homoseksualną w 1944 roku, a w 1972 roku jako pierwsze państwo na świecie zezwoliła na zmianę płci metrykalnej, czyli wpisu w dokumentach na temat płci.

9. W Szwecji jest 260 tysięcy reniferów. Jedzą grzyby, porosty, trawę i zioła. Suovas to słowo w języku rdzennej ludności Sámi, które odnosi się do wędzonych filetów z mięsa renifera.

10. Światowa gra Minecraft była jednoosobowym hobby szwedzkiego programisty Markusa „Notch” Perssona. Jest to w zasadzie cyfrowa wersja Lego.

11. Piłka nożna, jest zdecydowanie największym zorganizowanym sportem w Szwecji.

12. Korea Północna jest winna Szwecji 300 mln euro za około 1000 samochodów Volvo i co 6 miesięcy Szwecja wysyła im przypomnienia o zapłacie.

Pałac Królewski w Sztokholmie

13. Szwecja wprowadziła ogólnokrajowy program, w ramach którego obywatele mogą zgłaszać się do otrzymywania wiadomości SMS w przypadku, gdy w pobliżu znajduje się ofiara ataku serca, co pozwala im dotrzeć do nich szybciej niż karetka pogotowia.

14. Były król Szwecji stał się piratem po utracie tronu.

15. W Szwecji jest aż 95700 jezior o wymiarach większych niż 100 metrów na 100 metrów

16. Stymulator serca, ultradźwięki, soczewka, lodówka i mysz komputerowa to znane przedmioty, które zostały wynalezione w Szwecji lub przez Szwedów, którzy nie mieszkali w Szwecji.

17. Szwecja jest trzecim co do wielkości krajem w Unii Europejskiej pod względem powierzchni, ale ma drugą od końca gęstość zaludnienia. Mieszkają tutaj tylko 23,5 osoby na km2.

18. Według Związku Szwedzkich Chórów około 600 000 Szwedów śpiewa w chórach, a związek reprezentuje 500 chórów. Daje to Szwecji największą na świecie liczbę chórów na głowę mieszkańca].

19. Szwecja to kraj słabo zaludniony, charakteryzujący się długą linią brzegową, rozległymi lasami i licznymi jeziorami. Jest to jeden z najbardziej na północ wysuniętych krajów świata. Pod względem powierzchni Szwecja jest porównywalna z Hiszpanią. Granice Szwecji nie zmieniły się od 1905 roku, a kraj ten nie był w stanie wojny od 1814 roku.

Göteborg

20. Ostatnia epoka lodowcowa zakończyła się zaledwie około 10 tysięcy lat temu, a ciężar i ruch warstwy lodu wywarły głęboki wpływ na krajobraz Szwecji.

21. Szwecja przestała klasyfikować BDSM jako zaburzenie psychiczne w 2008 roku.

22. Na południu kraju jest wiele przyjemnych plaż, które są mniej zatłoczone niż bardziej popularne miejsca, takie jak Hiszpania i Francja. Na dalekiej północy kraj usiany jest jeziorami i lasami, dzikimi przestrzeniami nieoswojonej tundry, a nawet górami, aby zaoferować przygodę w formie dowolnej aktywności na świeżym powietrzu, którą lubisz latem lub zimą.

23. Stolica Szwecji, Sztokholm, zbudowany jest na 14 wyspach, a centrum miasta jest „praktycznie usytuowane nad wodą”.

24. Słynny szwedzki hotel Ice, budowany co roku z gigantycznych kawałków lodu nad rzeką Torne, jest obecnie zobowiązany przez Krajowy Zarząd Mieszkaniowy Boverketu do umieszczania w nim alarmów pożarowych, mimo że są one w całości wykonane z zamarzniętej wody.

25. Dawcy krwi w Szwecji otrzymują wiadomość tekstową za każdym razem, gdy ich krew jest używana do ratowania życia.

26. Biorąc pod uwagę, że mówiliśmy o Szwecji, która ma silne państwo opiekuńcze i jest zainteresowana polityką ochrony środowiska, nie powinno dziwić, że Szwecja jest często w czołówce pod względem ekologi.

27. Volvo, była szwedzka firma motoryzacyjna, wynalazł pas bezpieczeństwa, urządzenie, które uratowało życie wielu ludziom.

most łączący Szwecję z Danią

28. W Szwecji moda i muzyka są również wymieniane jako innowacyjne gałęzie przemysłu, chociaż możemy oczekiwać większej kreatywności od przemysłu artystycznego i kulturalnego.

29. W Sztokholmie, w Szwecji, na północ od Uniwersytetu Sztokholmskiego, znajduje się osiedle mieszkaniowe, które ma tradycję, że o 22.00 w każdy wtorek mieszkańcy otwierają okna i krzyczą przez kilka minut, aby odciążyć się od stresu spowodowanego egzaminami uniwersyteckimi.

30. Trudno przetłumaczyć słowo takie jak „fika”, ale w zasadzie jest to jak przerwa na kawę. Szwedzi piją więcej kawy niż jakikolwiek inny naród poza Finlandią.

31. Niektóre przedsiębiorstwa właśnie zaczęły eksperymentować z krótszym dniem pracy, w oparciu o najnowsze badania, które sugerują, że pracownicy w branżach opartych na wiedzy są produktywni tylko przez około 6 godzin, co oznacza, że przedsiębiorstwa osiągają tyle samo wydajności w ciągu 6 godzin, co w ciągu 8.

4.7/5 - (liczba ocen: 21)

Liczba komentarzy: 2

 • Ciekawy zbiór, ale jedną rzecz należałoby poprawić. Nie ma czegoś takiego, jak „płeć homoseksualna”. Jest ORIENTACJA homoseksualna. Zaburzenia tożsamości płciowej to odrębny temat i nie ma nic wspólnego z homoseksualizmem. Jeśli przez „zaburzenia ….” rozumiana jest transpłciowość – została ona już wykreślona z listy zaburzeń.
  Dla tych, którzy nie wiedzą, czym płeć różni się od orientacji:
  Płeć = czyli to, czy jesteśmy kobietą, mężczyzną czy osobą gender.
  Orientacja = to, kto nam się podoba, w kim się zakochujemy i z kim, ewentualnie, chcielibyśmy uprawiać stosunek.
  Homoseksualizm = zakochiwanie się w osobie tej samej płci, której się jest.

  Ponadto, „tożsamość płciowa” nie jest czymś, co się zmienia. Gdyby dało się ją zmienić, osoby transpłciowe nie przechodziłyby tranzycji (nie brałyby hormonów, nie robiłyby skomplikowanych operacji etc.) – nie byłoby sensu, gdyby tożsamość płciową, czyli siedzące wewnątrz człowieka poczucie przynależności do konkretnej płci dało się po prostu „zmienić”. W 1972 r. Szwecja zalegalizowała zmianę płci metrykalnej, czyli wpisu w dokumentach na pokrywający się z tym, kim czuje się właściciel tychże dokumentów.

  Ja rozumiem, że to portal turystyczny, ale jeśli porusza się jakiś temat, wypadałoby sprawdzić podstawowe pojęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *