Europa

10 Najlepszych Atrakcji na Ibizie w 2024

Wybrzeże Ibizy

Ibiza to trzecia co do wielkości wyspa wchodząca w skład hiszpańskiego archipelagu Baleary. Jej powierzchnia wynosi 571 km2. Jest to wyspa niejako o dwóch twarzach.

Z jednej strony przyciąga fanów muzyki elektronicznej i szalonych imprez do białego rana, a to za sprawą znajdujących się tam licznych i słynnych na cały świat klubów. Po sezonie jednak wyspa zmienia swój charakter i staje się miejscem, w którym zaznać można ciszy i błogiego spokoju. Jakie atrakcje ma do zaoferowania Ibiza w 2024 roku? Poniżej 10 największych:

1. IMPREZY

Impreza

Kluby z muzyką elektroniczną są pierwszym skojarzeniem, które wielu osobom przychodzi do głowy na myśl o Ibizie, warto więc naszą listę rozpocząć właśnie od imprez, z których słynie na całym świecie. Imprezowicze najchętniej udają się do dwóch miast znajdujących się na wyspie, a mianowicie Ibiza Town i San Antonio. Do najpopularniejszych klubów zaliczyć można między innymi lokale takie, jak: Pacha, Space, Privilege, Amnesia, Eden czy Es Paradís. Imprezy przyciągają tłumy tylko w sezonie letnim trwającym od maja do września. Na parkiecie króluje muzyka house, techno, minimal czy trance. W klubach popis swych umiejętności dają znani na całym świecie dj-e.

2. PLAŻE

Morze

Mówiąc o Ibizie nie sposób nie wspomnieć o plażach. Na wyspie znajduje się około 50 plaż, do najsłynniejszych zaliczają się: Platja d’en Bossa, Playa de Ses Salines, Cala Longa, Cala Tarida, plaża w Puerto de San Miguel, Cala Llenya, Cala Comte, Cala Bassa. Ponadto w malowniczo usytuowanych zatoczkach ukryte są mniej znane miejsca, takie jak przepiękna Cala Salada. Kąpiel w ciepłym morzu możliwa jest nawet jesienią.

3. STARE MIASTO w IBIZA TOWN

miasto

Ibiza Town to nie tylko mekka osób spragnionych szalonych imprez, ale też miejsce warte odwiedzenia ze względu przepiękną starówkę. Na tamtejsze D’Alt Villa składają się renesancowe mury obronne i fortyfikacje na szczycie wzgórza, które wzniesione zostały w XVI w. według projektu Jana Baptysty Valviego i Jakuba Paleaza Fratina. Wąskie uliczki i romantyczne zakątki są niezwykle urokliwe i warto się w nich pogubić.

4. FORMENTERA

Formentera

Formentera to najmniejsza wyspa Balearów, która leży niecałe 11 km na południe od Ibizy. Przy okazji wizyty na wyspie warto udać się w rejs do tego malowniczego miejsca, gdzie czekać na nas będą prawdziwie rajskie, długie plaże z białym piaskiem i czystą, płytką jasnoniebieską wodą. Długośc rejsu trwa od 1-2h, w zależności od miejsca, z którego wypłyniemy. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że plażę na wysepce są wyjątkowo popularne i doceniane przez nudystów.

5. CAFE DEL MAR

mojito

Cafe del Mar to szalenie popularny (między innymi za sprawą albumów „Cafe el Mar” stanowiących ciekawą kompilacje utworów chillout i ambient wybieranych przez pracującego tam DJ-a) bar otwarty w 1978. Poza muzyką miejsce to słynie z przepięknego widoku słońca chowającego się w morze. Oglądanie tam zachodów to prawdziwa uczta dla zmysłów.

6. SES SALINES

rezerwat przyrody i sól

Ses Salines to rezerwat przyrody położony w okolicach Sant Josep de Sa Talaia. Znajdują się tam liczne saliny, czyli płytkie nadmorskie zbiorniki, oddzielone groblami i kanałami, z których pozyskuje się sól. Miejsce niezwykle urokliwe, które stanowi dodatkowo naturalne środowisko życia dla 200 gatunków ptactwa. Jeśli będziesz mieć szczęście, uda ci się tam spotkać także piękne flamingi.

7. JASKINIE

jaskinia

Na wyspie znajdują się liczne jaskinie, które przypadną go gustu tym osobom, które cenią sobie inną formą aktywnego wypoczynku niż długie godziny spędzone na klubowym parkiecie. Do najpopularniejszych jaskiń zaliczają się Cova de Can Marca czy Cueva de Es Cuieram. Obie charakteryzują się ciekawymi formacjami skalnymi.

8. ES VEDRA

wyspa

Es Vedra to niewielka wysepka znajdująca się kilkaset metrów od południowo-zachodniego wybrzeża Ibizy. Obecnie zamieszkiwana jest przez… dzikie kozy. Wysepkę podziwiać można między innymi z plaży Cala d’Hort i z pobliskiego klifu, na którym postawiono Torre Des Savinar, czyli wieżę strażniczą z 1763 r. Piękne widoki gwarantowane są głównie o zachodzie słońca.

9. STAROŻYTNE RUINY

ruiny

Ibiza jest wyspą mogącą poszczycić się długą, burzliwą i bardzo ciekawą historią. Warte odwiedzenia jest tam Muzeum Archeologiczne del Puig des Molins prezentuje głównie eksponaty z okresu starożytnego oraz fenicko-punicki cmentarz (Necropolis del Puig des Molins).

10. HIPPI MARKET

targowisko

Ponieważ Ibiza przez długie lata była swoistą mekką hipisów, nic dziwnego, że do dziś można się tu natknąć na ich ducha. W Es Cana, niewielkim miasteczku na wschodnim wybrzeżu wyspy co środę odbywa się specjalny targ – Hippy Market przy Punta Arabi. Można tam zakupić lokalne rzemiosło, ubrania, ręcznie robioną biżuterię i inne ciekawe pamiątki.

tekst powstał przy współpracy partnera