Afryka

25 Ciekawostek dla Dzieci o Afryce

spacer

Afryka jest najstarszym zamieszkałym obszarem na świecie. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że gatunek ludzki żył na tych ziemiach od około 7 milionów lat! Afryka jest również drugim pod względem liczby ludności kontynentem na świecie.

Jest jednym z najbardziej zróżnicowanych miejsc na naszej panecie, posiadającym różnorodne ukształtowanie terenu, dziką faunę i florę oraz klimat.

Poznaj kilka ciekawych informacji o Afryce, a jednocześnie ciesz się mnóstwem ciekawostek, które są idealne dla dzieci!

Zobacz też -> Podstawowe informacje dla dzieci o Afryce

Najwięcej ludzi mieszka w Nigerii (186 mln), Egipcie (97 mln), Demokratycznej Republiki Konga (83 mln), Etiopii (78 mln), RPA (56mln), Tanzanii (55 mln), Kenii (48 mln), Algierii (40 mln) i Sudanie (39 mln) i Maroku (34 mln).

Przedstawiamy fascynujące ciekawostki o Afryce:

1. Kontynent Afryki składa się z 54 krajów i jednego terytorium.

2. W Afryce znajduje się osiem głównych regionów geograficznych, z których każdy ma swój niepowtarzalny krajobraz: pustynia Sahara, sawanna, Sahel, Wielkie Jeziora Afrykańskie, Wybrzeże Suahili, RPA i las deszczowy.

3. Afrykańska sawanna to tropikalne łąki o dość dużych rozmiarach, pokrywające mniej więcej połowę kontynentu.

4. Sahara jest największą pustynią na świecie. W rzeczywistości jest większa niż Stany Zjednoczone!

5. Zanim został skolonizowana, Afryka składała się z około 10 000 różnych państw i grup. Każda z nich miała swój własny język i zwyczaje.

6. Sahel jest pasem suchego lądu rozciągającym się przez Afrykę Północną od Oceanu Atlantyckiego do Morza Czerwonego.

7. Uniwersytet Timbuktu (zlokalizowany w Republice Mali) jest jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie. Już w XII wieku szkoła przyciągała tysiące uczniów z całego kontynentu.

8. Jezioro Wiktorii – jedno z Wielkich Jezior Afryki – ma powierzchnię 68 800 km kwadratowych, co czyni je drugim co do wielkości jeziorem słodkowodnym na świecie.

9. Podczas gdy lasy deszczowe w Afryce są domem dla połowy gatunków zwierząt tego kontynentu, są one poważnie zagrożone. Niestety, ok. 90% lasów deszczowych Afryki Zachodniej zostało już zniszczonych.

10. Choć Europa i Afryka mogą wydawać się odległe od siebie, to w cieśninie Gibraltarskiej, która oddziela Hiszpanię od Maroka, dzieli je mniej niż kilkanaście kilometrów.

11. Afryka jest domem dla największej pozostałej populacji lwów, słoni, nosorożców, gepardów, hien i lampartów.

12. Rzeka Nil jest drugą najdłuższą rzeką na świecie o długości 6 650 km.

13. Lagos, Nigeria jest największym miastem na kontynencie afrykańskim z ponad 13 milionami mieszkańców.

14. Etiopia jest jedynym krajem afrykańskim z własnym alfabetem. Jest on używany od V wieku, czyniąc go jednym z najstarszych alfabetów na świecie, które wciąż są używane.

15. Szacuje się, że na kontynencie afrykańskim mówi się w od 1500 do 2000 języków. W samej tylko Nigerii mówi się ponad 500 językach, a w RPA jest 11 języków urzędowych.

16. Mimo że Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem na świecie, ma najkrótszą linię brzegową! Wynika to z faktu, że wiele zatok rozciąga się poza linię brzegową.

17. Chociaż RPA zajmuje zaledwie 1% powierzchni Ziemi, to zamieszkuje w niej 6% światowych ssaków i gadów.

18. Najwyższym punktem Afryki jest Kilimandżaro w Tanzanii o wysokości 5895 metrów.

19. Najniższym punktem jest jezioro Asal w Dżibuti o wysokości 153 metrów pod poziomem morza.

20. Największym krajem Afryki jest Algieria, najmniejszym Seszele.

21. Najbardziej zaludnionym krajem jest Nigeria.

22. Największym jeziorem w Afryce jest Jezioro Wiktoria

23. Najdłuższą rzeką jest Nil, który jest również najdłuższą rzeką na świecie. Nil – 6650 kilometrów długości. (Według niektórych źródeł, najdłuższa jest Amazonka)

24. Słonie są największymi zwierzętami lądowymi na Ziemi. Mają charakterystyczną długą trąbę i szerokie, grube nogi. Istnieją dwa gatunki słoni. Słonie azjatyckie i słonia afrykańskie żyją na różnych kontynentach i mają wiele unikalnych cech. Istnieje kilka podgatunków, które należą do jednego lub drugiego z tych dwóch głównych gatunków, choć istnieje niezgoda co do liczby podgatunków.

25. Południowa część Morza Śródziemnego graniczy z kontynentem afrykańskim. Ocean Atlantycki leży na zachodzie, a Ocean Indyjski na południowym wschodzie. Afryka rozciąga się na południe od równika.

Czytaj dalej: wyjątkowe zdjęcia z Afryki i ciekawostki o Afryce