57 najlepszych ciekawostek o Polsce

statek Gdańsk

Polska ma bardzo bogatą historię i dziedzictwo kulturowe, jednak kryje pewne tajemnice, o których istnieniu być może wielu nawet nie wie. Oto lista faktów, zaskakujących informacji i ciekawostek o Polsce.

Zapytaj każdego turystę o Polskę i usłyszysz o pięknych miastach, wódce, komunistycznych rządach, papieżu Janie Pawle II i Euro 2012. To naród pracowitych ludzi, którzy przetrwali dziesięciolecia trudnych czasów, by wyłonić się jako jedna z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie i na świecie.

Wszyscy kochamy naszą kulturę, wszyscy kochamy nasz skomplikowany język, wszyscy kochamy nasze jedzenie i historię, ale czy zadajemy sobie pytanie, co właściwie wiemy o Polsce i Polakach? Stworzyliśmy tą listę ciekawostek o Polsce, aby sprawdzić swoją wiedzę.

Polska – duży kraj w samym sercu naszego kontynentu, dziewiąte co do wielkości państwo europejskie (większa niż Wielka Brytania). Kraj którego język jest obecnie drugim najpopularniejszym językiem w Wielkiej Brytanii.

Zobacz też -> Najpiękniejsze miejsca w Polsce 

Ciekawostki o Polsce

1. 17 Polaków otrzymało Nagrodę Nobla, czyli więcej niż w Japonii, Chinach, Indiach czy Australii.

2. W Polsce znajduje się największy zamek świata. Zamek Krzyżacki w Malborku jest największym na świecie zamkiem pod względem powierzchni. Zbudowany w XIII wieku jako zamek krzyżacki i twierdza, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

3. Wielu specjalistów szczuje, że w przeciągu kilkudziesięciu, najdłużej kilkuset lat Półwysep Helski zostanie zalany przez morskie fale i po prostu zniknie.

4. 800-letnia kopalnia w Wieliczce, jest jedną z najstarszych na świecie kopalni soli na świecie. Komory, rzeźby i całą kaplicę wyrzeźbioną z soli kamiennej, można oglądać z przewodnikiem 135 metrów pod ziemię.

5. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Co ciekawe w przypadku Paryża liczba ludności jest niemal dziesięciokrotnie większa niż w przypadku polskiego miasta.

6. Wódka pochodzi z Polski. Została pierwotnie wyprodukowana w VIII wieku w Polsce. Pierwsza pisemna wzmianka o spirytusie została znaleziona w polskich dokumentach sądowych z 1405 roku, a wódka była pierwotnie używana jako lekarstwo. Polska produkuje słynny napój od średniowiecza, a dziś Polacy nadal robią jedne z najlepszych wódek na świecie, produkując około 260 milionów litrów rocznie.

7. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Przepisy są z kuchni litewskiej, niemieckiej i nieco tatarskiej. Można przypuszczać, że wcześniej również powstały inne książki kucharskie, jednak do czasów współczesnych niestety nic się nie zachowało.

8. Największy plenerowy festiwal muzyczny w Europie odbywa się w Polsce. Pol’and’Rock Festival znany wcześniej jako Przystanek Woodstock jest największym festiwalem plenerowym w Europie i największym darmowym festiwalem plenerowym na świecie. I to za darmo. Średnia frekwencja w ostatnich latach wynosiła ponad 600 tysięcy osób.

Polska ma jedno z najbardziej zróżnicowanych środowisk w Europie. Są tutaj lasy, wysokie góry, liczne jeziora, 800 km piaszczystego wybrzeża, mokradła w Biebrzańskim Parku Narodowym, czy jedyną w Europie Środkowej pustynię – Pustynię Błędowską.

6. Polska nosi nazwę od starożytnego plemienia słowiańskiego „Polan”, co oznacza „lud żyjący na otwartych polach”. Plemię to zamieszkiwało nasz region począwszy od VI wieku.

7. Stare Miasto w Warszawie, które widzimy dzisiaj, nie jest kompletnym oryginałem. Warszawa została mocno zbombardowana i prawie zrównana z ziemią przez nazistowskie Niemcy w 1944 roku podczas II wojny światowej. Polacy odbudowali swoje miasto po wojnie, wykorzystując szczegółowe obrazy Bernardo Bellotto. Dziś na warszawskiej Starówce wciąż można zobaczyć budynki, które wyglądają jak z XIV wieku, lecz są to tak naprawę repliki.

8. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie. Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Studiuje na nim około 43 tysięcy osób. Ukończyło go wiele znanych osób, takich jak Mikołaj Kopernik czy Jan Paweł II. Pierwszy uniwersytet w Europie powstał w Pradze szesnaście lat wcześniej, czyli w 1348 roku.

9. W Polsce znajduje się 964 miasta wg. stanu na 2022 rok.

10. Polska to jedyny naród na świecie, który nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez Kevina w telewizji. Od kliku dobrych lat to właśnie ten kultowy amerykański film z lat 90 stanowi jeden z symboli świątecznych.

11. Polska to największy eksporter bursztynu na świecie – szacuje się że udział polskich wyrobów na rynku światowym sięgać może nawet 70%.

12. Przez ponad 300 lat (od 1600 do 1945 roku) na terenie Polski ciągle toczyły się jakieś bitwy – a to wojna, a to potop szwedzki.

13. Polacy bardzo wcześnie postanawiają legalizować swoje związki. Średni wiek panny młodej wynosi 24 lata, a pana młodego 26 lat.

14. Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków który zajmuje powierzchnię około 33 km2.

Zobacz też -> Co warto zobaczyć w Polsce

15. Prawie 35% z 60 milionów Polaków mieszka za granicą, a duże polskojęzyczne społeczności można spotkać w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii, Brazylii i Argentynie.

16. Na Pałacu Kultury i Nauki znajduje się drugi co do wielkości w europie zegar. Ma 6 metrów średnicy.

17. Kamizelkę kuloodporną wymyślił Kazimierz Żegleń i Jan Szczepanik.

18. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie był darem Stalina dla narodu polskiego.

19. Najstarsze dowody produkcji sera znaleziono w okolicach Warszawy. Wyprodukowano go 7500-8000 lat temu.

20. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Powstała zaraz po Stanach Zjednoczonych.

21. Henryk Maguński wymyślił Walkie-Talkie w 1940 roku.

22. Wyrywacz min wynaleziony został przez Józefa Kosackiego w 1941 roku.

23. 10 kwietnia 1909 roku Kazimierz Prószyński uzyskał patent na aeroskop, pierwszą na świecie ręczną kamerą filmową. Była ona napędzana sprężonym powietrzem.

24. Jedna z najstarszych restauracji w Europie, Piwnica Świdnicka, powstała w 1275 roku i znajduje się we Wrocławiu.

25. Max Factor założony został przez Maksymiliana Faktorowicza.

26. Polski alfabet liczy 32 liter, a angielski 26 liter.

27. 50 tysięcy Polaków poświęciło życie by ocalić 450 tysięcy żydów.

28. Napoleon Bonaparte spotkał się z polską elitą i jego przyszłą kochanką, hrabiną Marią Waleską, w sali balowej warszawskiego Zamku Królewskiego w 1806 roku.

Zobacz też -> Ciekawostki o Morzu Bałtyckim

29. Henryk Sienkiewicz, autor Quo Vadis, laureat Literackiej Nagrody Nobla, pochowany jest w warszawskiej katedrze św. Jana.

30. Pierwszym polskim władcą w historii było Mieszko – około 963 roku. Był pierwszym chrześcijańskim przywódcą kraju i twórcą dynastii Piastów.

31. Puszcza Białowieska jest domem dla 800 żubrów, czyli najcięższego w Europie zwierzęcia lądowego.

32. 1 września 1939 r. niemiecki Wehrmacht najechał na Polskę bez wcześniejszego ogłoszenia wojny, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

33. Polska nigdy nie poddała się oficjalnie Niemcom, a polski ruch oporu w okupowanej przez Niemców Polsce podczas II wojny światowej był największym ruchem oporu w Europie.

34. „Jestem wdzięczny niebiosom, że we wszystkich moich instynktach stałem się Polakiem” – Friederick Nietzsche.

35. 12 września 1989 r. pierwszy wybrany w wolnych wyborach, niekomunistyczny rząd w państwie Układu Warszawskiego objął urząd, pod przewodnictwem laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Lecha Wałęsy który odegrał kluczową rolę w organizowaniu ruchu Solidarności.

36. Adam Mickiewicz jest autorem polskiego epickiego poematu narodowego, Pana Tadeusza z 1834 roku, który ironicznie zaczyna się od wersetu „Litwo, moja ojczyzna!

37. Najwyższą na świecie konstrukcją, aż do 8 sierpnia 1991 r. była budowla o wysokości 646 metrów – masyw radiowy w Konstantynowie.

38. Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Katedra gnieźnieńska jest siedzibą polskich arcybiskupów od 1000 roku.

39. Polacy mają największe gospodarstwa domowe w Unii Europejskiej.

40. W naszym kraju restauracje serwują pizzę z keczupem, co nie jest zbyt popularne w innych krajach Europejskich.

41. Współzałożyciel Marks & Spencer – Michael Marks – urodził się w Słonimie.

42. Najwęższy dom na świecie ma zaledwie 4 metry szerokości – znajduje się pomiędzy dwoma budynkami w Warszawie.

43. Związek Harcerstwa w czasie II wojny światowej został przekształcony w zbrojne siły oporu i walczył w Powstaniu Warszawskim, gdzie zastrzelili oficerów SS i wyzwolili obóz koncentracyjny.

44. Podczas inwazji niemieckiej na Polskę zaledwie 720 Polaków broniło swojej pozycji w okolicach Wizny (Podlaskie), przed 40 tysiącami atakującymi Niemcami, zatrzymując ataki ich na trzy dni.

45. Prezydent RP przyznaje medal parom, które pozostają w związku małżeńskim przez co najmniej 50 lat.

46. Syfilis był nazywany „chorobą francuską” w Polsce, Włoszech i Niemczech, „chorobą włoską” we Francji, „chorobą hiszpańską” nazwaną przez Holendrów, „chorobą polską” nazwaną przez Rosjan, a Turcy nazywali ją „chorobą chrześcijańską”.

Zobacz też -> Najlepsze zdjęcia z Polski

47. Około 20% ludności Polski zginęło w II wojnie światowej. Najwyższy odsetek wśród wszystkich krajów.

48. Polska jest dziewiątym krajem w Europie pod względem wielkości.

49. W Warszawie Osoby urodzone w środkach transportu publicznego mają prawo do bezpłatnego podróżowania, aż do śmierci.

50. W 1989 r. Polska nie graniczyła z żadnym z krajów z którym obecnie graniczy, co zaskakujące nie zmieniając granic.

51. W 1922 r. Gabriel Narutowicz został pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Polski.

52. Polska to kraj gdzie mieszka 37 780 000 osób (stan na 2021 rok), a powierzchnia wynosi 312 679 km2. Polska położona jest w środkowej części Europy, granicząc z Rosją, Litwą, Białorusią, Ukrainą, Słowacją, Czechami oraz Niemcami.

53. Marie Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Na początku 1880 r. przeniosła się do Paryża, a w 1895 r. wyszła za mąż za Francuza Pierre’ a Curie. Z mężem odkryła pierwiastki polonu (Po), nazwane po ojczystej Polsce, a wkrótce potem pierwiastki radu (Ra). W 1903 r. otrzymała pierwszą nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki wraz z mężem i współpracownikiem Henri Becquerelem. Po śmierci Pierre’ a w 1906 r. Marie została mianowana profesorem i jako pierwsza kobieta wykładała na Sorbońskim Uniwersytecie w Paryżu. W 1911 roku otrzymała drugą nagrodę Nobla za badania izolacji czystego radu. Była jedyną osobą, która zdobyła Nagrodę Nobla w dwóch różnych naukach.

54. Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu. Wykształcił się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po powrocie do domu, gdzie studiował na słynnych renesansowych uniwersytetach w Padwie i Bolonii, w 1497 r. został administratorem północnego biskupstwa warmińskiego, a także pracował jako lekarz, prawnik, architekt i żołnierz. Przez 15 lat mieszkał we Fromborku, gdzie zbudował obserwatorium i podjął swoje badania,. Jego rewolucyjnym twierdzeniem było to, że Słońce, a nie Ziemia, było centrum systemu planetarnego. Praca została opublikowana przez władze kościelne w Norymberdze w 1543 r., w roku śmierci Kopernika. Później został zakazany przez papiestwo, ale w 1582 r. został ponownie dopuszczony.

55. Przeciętny, dorosły Polak wypija nawet 94 litry piwa rocznie. Oznacza to, że statystyczny Polak wypija pół litra piwa co drugi dzień.

56. Picie piwa z sokiem i w postaci grzańca to polski pomysł, rzadko spotykany w innych zakątkach świata.

57. W Polsce znajduje się aż 15 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Mamy nadzieję, że podobała się Wam nasza lista faktów. Znasz jeszcze jakieś inne ciekawostki o Polsce? Napisz o nich w komentarzu na dole.

Czytaj dalej: Ciekawostki dla dzieci o Polsce

4.5/5 - (liczba ocen: 168)

Liczba komentarzy: 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.