Ciekawostki

65 Pięknych Zdjęć z Polski 🏰 Ciekawostki o Polsce

Warszawa po angielsku to „Warsaw”. W dosłownym tłumaczeniu znaczy „widziała wojnę”. Jest to niestety trafne określenie. Po upadku powstania warszawskiego i później 85 procent budynków Warszawy ległow w gruzach.

Miasto Radom leży w województwie mazowieckim i ma powierzchnię większą niż stolica Francji. Na jego terenie mieszka 10 razy mniej ludzi niż w Paryżu. Powierzchnia Radomia wynosi 111,8 km², a stolicy Francji 105,4 km².

Wyprodukowanie jednego grosza wcale nie jest takie tanie. Wybicie jednej monety kosztuje w około 5-8 groszy.

We wsi Siary, znajduje się najstarszy szyb naftowy na świecie. Powstał on w w 1852 roku. Co ciekawe, ropa naftowa nadal jest wydobywana w Polsce.

Przeciętny Polak wypija rokrocznie około 93 litry piwa. Oznacza to półlitrową butelkę co drugi dzień.

70% Polaków żyje w Polsce. Pozostałe 30% obywateli zamieszkuje m.in:

Stany Zjednoczone – 12 i 5 pół miliona

Europa Zachodnia – 4,3 miliona

Europa Wschodnia – 1,5 miliona

Półwysep Helski może zniknąć. W ciągu kilkudziesięciu-kilkuset lat połączy się z resztą kraju.

We wsi Piątek, 33 kilometrów na północ od Łodzi, znajduje się geometryczny środek Polski. Co ciekawe, w centrum wsi Piątek powstał pomnik, który to symbolizuje.

W przekonaniu Polaków najlepsza pizza to ta, która posiada dużo sera, szynkę i keczupu. We Włoszech nie polewają pizzy keczupem. Nie aż tak.

Nasz język jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Na całym świecie, jest około 10 tysięcy które uczą się języka Polskiego.

Na światowym rynku mamy prawie 70% udziału w produkcji ozdób z bursztynu. Najważniejszym kierunkiem eksportu tego minerału są rynki amerykański, azjatycki i europejski.

Największa wieś w Polsce to Kozy. Mieszka w niej około 11 tysięcy ludzi. Znajdziemy tam kilka supermarketów, stadion i basen.

Polacy są bardzo wykształceni. Coraz więcej z nas zdaje maturę i idzie na studia. 90% osób w Polsce ma średnie wykształcenie

4.5/5 - (liczba ocen: 26)

2 thoughts on “65 Pięknych Zdjęć z Polski 🏰 Ciekawostki o Polsce

  • Może być. Nie rozumiem co ten księżyc ma do Polski, bo on przecież jest wszędzie. Albo ta baletnica, kto to jest?!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *