Czapla – 10 ciekawostek dla dzieci
1. Czapla to jeden z najpopularniejszych ptaków w Polsce. Zwykle można ją zaobserwować w pobliżu dużych zbiorników wodnych. Jej liczebność szacuje się na około 20 tysięcy ptaków.
2. Najpopularniejszym gatunkiem czapli w Polsce jest czapla siwa. Może mieć do 105 centymetrów długości i ponad 175 centymetrów rozpiętości skrzydeł. Może ważyć do 3 kilogramów. Jest to największa czapla w Polsce. Tuż za nią jest czapla biała.
3. Czapla biała uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ptaków Polski. Głównie jest to zasługa jej śnieżnobiałego upierzenia, żółtego, długiego dzioba oraz kształtu jej piór. Układają się one w charakterystyczny sposób tworząc jakby ozdobny grzebień.
4. Kiedy czapla się niepokoi może bardzo szybko odfrunąć lub też przyjmuje charakterystyczną pozę. Staje na jednej nodze i chowa swoją głowę między piórami, które stroszy. Częściej jednak odlatuje, aby uciec od potencjalnego zagrożenia.
5. Czaple żyją przy dużych zbiornikach wodnych, gdzie mają pod dostatkiem ryb. Ich dieta składa się głównie z nich, przez co stanowią mocną konkurencję dla wędkarzy. Uzupełnieniem jej diety są mięczaki, owady, a nawet węże. Je długi dziób oraz nogi ułatwiają jej polowania na płyciznach.
6. Największe kolonie tych ptaków to około tysiąc par. W Polsce tak duża kolonia znajduje się w Szczecinie.
7. Niektóre gatunki czapli zimują w Polsce. Jednak jest część, które odlatują albo do południowej Azji albo do północnej Afryki. Najczęściej odlatują jesienią, a wracają już w marcu. Głównie dlatego, że w marcu zaczynają budowę gniazd i wysiadywanie jaj w Polsce.
8. Młode czaple są samodzielne już po dwóch miesiącach. Wylatują wtedy z gniazda. Najczęściej było w nim od jednej do 6 młodych czapli.
9. Czaple żyją bardzo długo. Mogą dożyć nawet 25 lat, przy czym na wolności może być to okres krótszy ze względu na drapieżniki, czy braki pokarmu.
10. Pióra rosną czaplom, zwłaszcza czapli białej, cały czas. Jednak najpiękniej czaple wyglądają przed okresem, w którym starają się o małe czaple, czyli na wiosnę.