Fascynujące ciekawostki o Morzu Bałtyckim
Morze Bałtyckie położone jest w Europie Północnej, od 53° do 66° szerokości geograficznej północnej i od 20° do 26° długości geograficznej wschodniej.
Graniczy z Półwyspem Skandynawskim, kontynentem Europy Północnej, Europy Wschodniej, Europy Środkowej i wysp duńskich.
Morze Bałtyckie jest połączone z Morzem Białym przez Kanał Biały, a bezpośrednio z Morzem Północnym przez Kanał Kiloński. Morze Bałtyckie jest słonym morzem śródlądowym, jednym z największych zbiorników słonych wód na świecie.
Bałtyk jest najmłodszym morzem na naszej planecie, wyłaniającym się z mas lodowych zaledwie około 10.000-15.000 lat temu.
Morze Bałtyckie ma długość około 1610 km, średnią szerokość 193 km i średnią głębokość 55 m.
Na Morzu Bałtyckim znajduje się wiele wysp, w tym Gotlandia, Saaremaa, Oland, Lolland, Hiiumaa, Rugen, wyspa główna Aland, Bornholm, Kimitoon, Falster, Uznam i Wolin.
Maksymalna głębokość wynosi 459 m, po szwedzkiej stronie. Powierzchnia wynosi około 377.000 km2, a objętość około 21.000 km sześciennych.
Powierzchnia linii brzegowej wynosi około 8000 km. Liczby te są nieco zmienne, ponieważ dokonano szeregu różnych szacunków.
Do zagrożonych wyginięciem gatunków ssaków w Morzu Bałtyckim należą morświn, foka obrączkowana bałtycka, wydra europejska czy foka szara.
Rybołówstwo komercyjne na Morzu Bałtyckim jest ważną gałęzią przemysłu. Do najczęstszych gatunków ryb złowionych w celach handlowych należą śledź, szprot i dorsz.
Na wybrzeżach Morza Bałtyckiego na Litwie, w Rosji i Polsce bursztyn jest ważnym złożem. Pierwsze wzmianki o złożach bursztynu na południowym wybrzeżu Bałtyku pochodzą z XII wieku.
Morze Bałtyckie przypomina nieco koryto rzeki z dwoma dopływami (Zatoka Fińska i Zatoka Botnicka). Z badań geologicznych wynika, że na obszarze przed plejstocem istniała rzeka: Eridanos.
Ze względu na szczególne warunki hydrograficzne i klimatyczne Morze Bałtyckie jest wrażliwe. W ciągu ostatnich 100 lat środowisko naturalne Morza Bałtyckiego uległo dramatycznej degradacji.
Średnio w zimie Morze Bałtyckie jest zamarznięte na około połowie swojej powierzchni. Pokryty lodem obszar obejmuje Zatokę Botnicką, Zatokę Fińską, Zatokę Ryską i Vainameri na archipelagu estońskim.
Bałtyk właściwy lub środkowy Bałtyk w ogóle nie zamarza, z wyjątkiem osłoniętych zatok i płytkich lagun.
Od 1720 r. Morze Bałtyckie zamarzło całkowicie ponad 20 razy. Najnowszy przypadek jej zamrożenia miał miejsce w 1987 roku.
Do głównych dopływów Bałtyku należą Newa, Wisła, Daugawa, Niemen, Kemijoki, Odra, Lule alv, Narwa i Torne alv.
Morski basen morski Bałtyku jest w przybliżeniu czterokrotnie większy od powierzchni samego morza. Około 48% regionu jest zalesione, przy czym Szwecja i Finlandia posiadają większość lasów, zwłaszcza wokół Zatoki Botnickiej i Finlandii.
Morze Bałtyckie jest domem dla wielu gatunków słodkowodnych i morskich. Niektóre z nich to śledź, dorsz, morszczuk, ciernik, stornia, okoń czy szczupak.
Jest 9 krajów nadbałtyckich – Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja i Szwecja. Region ten zamieszkuje ponad 85 milionów ludzi z czego 15 milionów mieszka na wybrzeżu.
Do największych nadmorskich miast Morza Bałtyckiego należą Sankt Petersburg, Sztokholm, Ryga, Helsinki, Gdańsk, Tallin, Kaliningrad, Gdynia, Kilonia i Espool.