Polska

20 Ciekawostek dla Dzieci o Polsce

polska

Duży kraj w samym sercu naszego kontynentu, dziewiąte co do wielkości państwo europejskie (wyższe niż Wielka Brytania), kraj daleko sięgający, którego język jest obecnie drugim najpopularniejszym językiem w Wielkiej Brytanii.

Polska – Tak więc wszyscy kochamy Polskę, wszyscy kochamy Polaków, wszyscy kochamy naszą kulturę, wszyscy nasze jedzenie i historię, ale czy zadajemy sobie pytanie, co właściwie wiemy o Polsce i Polakach? Tak, pomyśleliśmy, dlatego dodamy tę listę ciekawostek o Polsce dla dzieci, aby sprawdzić Twoją wiedzę.

1. Polska jest domem dla wielu interesujących muzeów dla dzieci, takich jak Muzeum Zabawek w Karpaczu, gdzie można zobaczyć kolekcję starych i nowoczesnych zabawek z różnych epok i krajów. Muzeum oferuje również warsztaty dla dzieci, podczas których mogą one tworzyć własne zabawki. Muzeum prezentuje kolekcję ponad 2000 różnych zabawek, w tym rzadkich i antycznych przedmiotów z różnych epok i krajów.

2. Polskie jeziora i rzeki są świetnym miejscem na rodzinne wycieczki kajakowe. Szczególnie popularne są spływy kajakowe po Krutyni na Mazurach, gdzie można podziwiać malownicze krajobrazy i obserwować dziką przyrodę.

3. W Polsce znajduje się wiele ogrodów zoologicznych i rezerwatów przyrody, gdzie dzieci mogą zobaczyć i uczyć się o różnych gatunkach zwierząt. Na przykład, Ogród Zoologiczny w Warszawie oferuje edukacyjne programy dla dzieci, które pomagają zrozumieć znaczenie ochrony środowiska i dzikiej przyrody.

4. Festiwal Lampionów w Poznaniu: Ten magiczny festiwal odbywa się corocznie i przyciąga tłumy, prezentując niezwykłe pokazy świetlne i lampiony, co stanowi niezwykłe doświadczenie dla dzieci.

5. Polska kultura jest bogata w legendy i mity, które mogą fascynować dzieci. Historie o Bazyliszku, który mieszkał w podziemiach Warszawy, czy o Panu Twardowskim, czarodzieju, który oszukał diabła, to tylko niektóre z nich.

6. Polska ma również bogatą tradycję wytwarzania słodyczy. Wiele miast i wsi ma swoje własne tradycyjne słodycze, takie jak toruńskie pierniki w Toruniu czy krówki w wielu miejscach Polski. Niektóre cukiernie oferują warsztaty dla dzieci, podczas których mogą one nauczyć się, jak zrobić te tradycyjne słodycze.

7. Białowieski Park Narodowy: Ten park jest domem dla ostatnich dzikich żubrów w Europie. Możliwość zobaczenia tych majestatycznych zwierząt na żywo to niezapomniane doświadczenie dla dzieci. Park zajmuje obszar około 105 km², z czego 47,5 km² stanowi ścisły rezerwat. Jest to dom dla około 800 żubrów, co czyni go największą populacją tych zwierząt na wolności.

8. Wieliczka – Kopalnia Soli: Ta słynna kopalnia soli jest nie tylko jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie, ale także prawdziwym podziemnym miastem. Dzieci mogą być zachwycone zwiedzaniem podziemnych komór, w tym imponującej Kaplicy Świętej Kingi, całości wykutej w soli. Kopalnia ma ponad 300 km korytarzy, rozciągających się na 9 poziomach, z najgłębszym położonym na 327 metrów poniżej powierzchni ziemi. Kaplica Świętej Kingi, jedna z najbardziej znanych komór, ma 54 metry długości, 18 metrów szerokości i 12 metrów wysokości.

9. Miasto Kopernika i Pierników: Toruń, miasto Mikołaja Kopernika, oferuje nie tylko możliwość poznania tego sławnego astronoma, ale także słynie z produkcji pierników. Wiele miejsc oferuje warsztaty, gdzie dzieci mogą samodzielnie wyrabiać i dekorować pierniki.

10. Największe jezioro w Polsce to Śniardwy znajdujące się na Mazurach i liczące sobie 114 km. Co ciekawe, jezioro Śniardwy jest w dodatku bardzo płytkie, w najgłębszym miejscu sięga do najwyżej 23 metrów, więc jest popularne jako miejsce wakacji z dziećmi, które bezpiecznie mogą kąpać się tu przy brzegach.

11. Dużą atrakcją w Polsce dla dzieci są także parki dinozaurów znajdujące się w miejscach faktycznych odkryć paleontologicznych, gdzie znaleziono szczątki mezozoicznych gadów i płazów. Ogromny, liczący 40 ha park tego typu znajduje się w Krasiejowie. Można w nim obejrzeć wystawę muzealną, przejść ścieżką dydaktyczną i Tunelem Czasu przedstawiających dzieje wszechświata oraz Ziemi, a także zwiedzić oceanarium, w którym prezentowane są organizmy żyjące w dawnych morzach. Godny uwagi jest także JuraPark Bałtów w miejscy, gdzie znaleziono tropy późnojurajskich dinozaurów. Ich dzieje prezentuje muzeum, ścieżka edukacyjna, a dla dzieci przygotowano plac zabaw.

12. Z dziećmi warto zwiedzić także polskie parki miniatur prezentujące wiernie odwzorowane najsłynniejsze budowle świata. Wśród nich największy znajduje się w Inwałdzie, liczy sobie 75 tysięcy m kwadratowych i znajduje się w nim 60 doskonale odwzorowanych budowli, m. in. Plac św. Piotr w Watykanie czy Plac św. Marka w Wenecji.

13. Na terenie Polski znajduje się 419 zamków pozostawionych w różnym stanie. Do najważniejszych i najbardziej popularnych z nich należy na pewno zamek krzyżacki w Malborku, na budowę którego zużyto ponad 4, 5 mln cegieł. Współcześnie zamek cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych zafascynowanych zbiorami zbroi i broni, a także popularnymi widowiskami typu światło dźwięk pozwalającymi przenieść się na chwilę w dawne czasy.

14. Równie atrakcyjnym dla dzieci polskim zamkiem jest Zamek Wawelski w Krakowie, przez lata siedziba królów polskich, która do dzisiaj zachwyca swoim ogromem, położeniem na zamkowym wzgórzu i bogatymi zbiorami. Dla dzieci przygotowano tutaj liczne zajęcia specjalne przybliżające historię Polski oraz konkursy naukowe i plastyczne. Najmłodsi turyści obowiązkowo odbywają także wycieczkę pod zamek. Ich fantazję pobudza bowiem legenda o straszliwym smoku zamieszkującym w dawnych czasach jamę pod zamkowym wzgórzem. Jego pomnik stoi tu do dzisiaj i zieje ogniem.

15. Z Krakowa niedaleko do Zakopanego, gdzie znajduje się z kolei najwyższy szczyt w Polsce – Rysy – będący jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Co prawda, mimo zabezpieczenia trasy na Rysy łańcuchami, wejście na niego wymaga sporej kondycji, co może być trudne dla młodszych dzieci, ale widok ze szczytu, który przy dobrej pogodzie sięga 200 km, wynagradza wszelkie trudy.

16. Zakopane i okolice to także popularne miejsca wśród rodziców i ich dzieci, które chcą nauczyć się jeździć na nartach. Za jedną z najlepiej przygotowanych pod tym względem miejscowości uchodzi Białka Tatrzańska, gdzie dzieci mogą bezpiecznie szlifować swoje umiejętności narciarskie pod okiem instruktorów. Popularnością wśród najmłodszych cieszą się także otwarte w Białce termy, z licznymi atrakcjami w postaci zjeżdżalni, zbiorników ze sztucznymi falami czy basenów z ciepłą wodą na zewnątrz.

17. Pierwsze w Polsce oceanarium nazwane Afrykarium znajduje się we Wrocławiu i budzi ogromne zainteresowanie wśród dzieci i dorosłych. Jedną z jego największych atrakcji jest przezroczysty tunel pozwalający na podziwianie pływających nad głowami zwiedzających rekinów, płaszczek, żółwia zielonego oraz wiele gatunków ryb.

18. Stolica Polski Warszawa może z kolei pochwalić się przyciągającą tłumy dzieci i ich rodziców atrakcją, jaką od momentu otwarcia jest Centrum Nauki Kopernik. Cieszy się ono taką popularnością, że bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, jednak możliwość obejrzenia interaktywnych wystaw stałych, Parku Odkrywców czy Planetarium warte są tego wysiłku.

19. Niewielka miejscowość Pacanów to nie tylko miejsce, do którego zmierzał Koziołek Matołek w książkach Kornela Makuszyńskiego, ale także niezwykła atrakcja dla dzieci, jaką jest Europejskie Centrum Bajki. Dzięki otwartej tutaj interaktywnej wystawie można przenieść się w niezwykły, bajkowy świat pełen multimediów zachęcających do wspólnej zabawy.

20. Krakowski Festiwal Smoków: Festiwal odbywa się corocznie, prezentując ponad 50 różnych smoków, w tym wielkie, mechaniczne modele, które „ożywają” podczas parady.