Polska

Największe Jeziora w Polsce

Śniardwy

W naszym kraju znajdziemy wiele jezior. Niektóre z nich są naprawdę dużych rozmiarów. Warto znać kilka tych największych, ponieważ warte są one uwagi i odwiedzenia, jeśli tylko mamy na to czas i ochotę.

Jeśli wybieramy się na urlop i chcemy spędzić wolny czas nad jakimś jeziorem, to najlepszym wyborem będzie wyjazd na Mazury i w tamtejsze okolicy. Mazury są kraina polskich jezior. To tutaj znajdziemy właśnie jeziora takie jak Śniardwy, Mamry czy Niegocin.

Szczególnie te dwa pierwsze wymienione cieszą się sporą popularnością wśród turystów z całego kraju. Przyjeżdżają oni tutaj nie tylko podziwiać przepiękne jeziora i otaczającą je przyrodę, ale także po to, aby pożeglować, popływać.

Największe jeziora w Polsce

Największym jeziorem w Polsce jest Śniardwy. Znajduje się ono na Mazurach i jest stosunkowo popularnym jeziorem pod względem turystycznym. W najgłębszym miejscu, jezioro ma podobno ponad 23 metry głębokości. Jezioro Śniardwy ma ponad 113 kilometrów kwadratowych powierzchni. Jest więc naprawdę ogromne. W jeziorze tym możemy spotkać takie ryby jak miedzy innymi leszcze, miętusy, okoń, sandacz, sum, sieja czy szczupak. Ci, którzy lubią łowić ryby będą na pewno zadowoleni.

W okolicach jeziora Śniardwy mamy wspaniałą wieżę widokową, która znajduje się w Łuknajnie. Jest to spora atrakcja turystyczna. Oprócz tego warto wiedzieć, że na jednej z wysp jeziora znajduje się specjalna twierdza, którą wybudowano w XVIII wieku. Był to swego czasu magazyn żywnościowy, a także miejsce przeprowadzania różnego rodzaju doświadczeń.

Kolejne pod względem wielkości jezioro w Polsce to Mamry. Jego powierzchnia to trochę ponad 100 kilometrów kwadratowych. Jezioro te jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, którzy po nim żeglują i pływają łódkami. Podobnie jak Śniardwy znajduje się w tak zwanej Krainie Jezior Mazurskich. Na pewno warto je zobaczyć na własne oczy. W tym jeziorze na pewno natrafimy na takie okazy ryb jak między innymi leszcz, jaź, sieja, miętus, szczupak, sum a także węgorz.

W pobliżu jeziora znajdują się warte uwagi bunkry, które dawniej były bunkrami dowództwa Wermachtu. Nie są daleko od jeziora dlatego tym bardziej każdy kto się w okolicy znajdzie powinien się do nich wybrać. Można podziwiać około trzydziestu ciekawych konstrukcyjnie bunkrów.

Oprócz tego warto również zwiedzić pobliski rezerwat przyrody. Jest to rezerwat Mokre. Odległość od jeziora Mamry nie jest duża więc nawet jeśli przyjechaliśmy typowo nad jezioro, po to, aby łowić ryby i miło spędzać czas, to warto zrobić sobie od tego odskocznię i zobaczyć coś równie ciekawego. Z ciekawostek warto również wiedzieć, że w okolicy jeziora Mamry znajdują się również inne mniejsze jeziora, które również warto zobaczyć. Nie zachwycą nas jednak tak bardzo jak drugie największe jezioro w naszym kraju.

Trzecie pod względem wielkości jezioro to Łebsko. Znajduje się ono w województwie pomorskim. Warto również wspomnieć o tym, że jezioro te należy do Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to już znacznie mniejsze jezioro od poprzednich, ponieważ jego powierzchnia to około 71 kilometrów kwadratowych. Jest ono głębokie na niewiele ponad 6 metrów. W większości miejsc jest to jezioro stosunkowo bezpieczne, ponieważ średnia jego głębokość wynosi tylko 1, 6 metra.

Warto jeszcze zapoznać się z takimi jeziorami jak Dąbie, Miedwie, Jeziorak, Niegocin. Są to kolejne pod względem wielkości jeziora w Polsce. Jezioro Dąbie ma powierzchnię 54 kilometrów kwadratowych. Jego średnia głębokość to aż 2,61 metra. Z ciekawostek warto wiedzieć, że tutejsze jezioro jest częścią toru wodnego. Tor ten prowadzi z portu Schwedt, który znajduje się po niemieckiej stronie, aż do Zatoki Pomorskiej.

Jezioro Miedwie to już tylko niewiele ponad 35 kilometrów kwadratowych powierzchni. Posiada ono jednak bardzo dużą głębokość, która sięga nawet ponad 43 metrów. W porównaniu do jeziora Łebsko jest to naprawdę ogromna różnica.. Warto również zwrócić uwagę na to, że linia brzegowa tego jeziora to 39 kilometrów.

Następne pod względem wielkości jezioro to Jeziorak, które ma powierzchnię niecałych 35 kilometrów kwadratowych. Jest więc niewiele mniejsze od jeziora Miedwie. Jeziorak posiada średnią głębokość około 4 metrów. Maksymalna głębokość sięga natomiast nawet 13 metrów. Z ciekawostek warto wiedzieć, że jezioro Jeziorak jest najdłuższym tego typu zbiornikiem wodnym w naszym kraju.

Kolejnym jeziorem jest Niegocin. Jego powierzchnia to nieco ponad 26 kilometrów kwadratowych. Zlokalizowane jest ono w Krainie Jezior Mazurskich. Co ciekawe jest to jezioro numer trzy pod względem wielkości w tym rejonie. Niegocin jest bardzo głębokim jeziorem, ponieważ jego maksymalna głębokość to prawie 40 metrów. Warto więc w pobliżu tego jeziora jak najbardziej uważać.

Najgłębsze jezioro w Polsce

Najgłębsze jest jezioro Hańcza. Ma 113 metrów głębokości. Na drugim miejscu jest jezioro Drawsko z metrami głębokości. Trzeci jest Wielki Staw Polski z 79,2 metrami głębokości i czwarty Czarny Staw pod Rysami z 76,4 metrami głębokości.

W naszym kraju mamy znacznie więcej jezior. Są one porozrzucane w różnych regionach naszego kraju. Praktycznie nad każdym z jezior tętni życie turystyczne, ponieważ ludzie lubią spędzać wolny czas nad wodą, szczególnie wtedy, gdy znajduje się w jej pobliżu plaża.