Polska

Co Warto Zobaczyć w Zakopanem w 2024 roku

Co warto zobaczyć w Zakopanem

Zakopane to najpopularniejszy górski kurort w naszym kraju. Każdego roku dziesiątki tysięcy turystów przyjeżdżają z całej Europy, by zobaczyć atrakcje w Zakopanem. Miasto nie może narzekać na ilość turystów zimą, jak i latem. Praktycznie o każdej porze roku jest ich bardzo dużo. Atrakcji starczy dla każdego. Zatem co warto zobaczyć w Zakopanem?

zakoatrakcje reklama

Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane

papugarnia
źródło: www.zakoatrakcje.pl
źródło: www.zakoatrakcje.pl

W Zakopanem przy Krupówkach jest kilka papugarni. Jednak jeżeli chcecie się udać do którejś to my polecamy tą najfajniejszą i przede wszystkim Największą Papugarnię Egzotyczne Zakopane. Mieści się na Drodze do Olczy 11. i jako jedyna posiada patronat samego Burmistrza Zakopanego i to duży plus!

Podczas wizyty ręcznie karmione papugi wskakiwały nam na ramiona i tuliły się do nas. Ptaki uczą się mówić co skutkowało tym, że mówiły różne słowa w języku polskim tj. „halo”, „dzień dobry”, czy „kocham cię”.

Znajdziemy tutaj ponad 100 pięknych okazów takich jak Lorysy Górskie, Kakadu, Aleksandretty Chińskie i różne ich odmiany oczywiście nie brakuje pokaźnego stadka wielkich Ar Araraun, Chloropter i wielu innych. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Obiekt ma 280m2. Jednak nie znajdziemy tutaj tylko papug. Spotkać możemy wiewiórki Kanadyjskie, Susła preriowego czy Wiewiórczaka trójbarwnego

Była tutaj również telewizja TVP i dziennikarze radia RMF FM. Papugarnia zajmuje całe pierwsze piętro budynku, a przy obiekcie jest bezpłatny parking.

Papugi są zadbane, a wewnątrz pomieszczenia w którym przebywają jest dużo miejsca. Zabawki dla papug wyglądały na nowe co jest dużym plusem.

Więc jeżeli planujecie odwiedzić Papugarnię to koniecznie tutaj.

Bilet normalny: 19 zł, Bilet ulgowy: 15 zł (są jeszcze różne pakiety rodzinne)

Strona www Papugarnii

Kasprowy Wierch i kolej linowa

kolej

Na początek warto wybrać się na Kasprowy Wierch. Do szczytu prowadzi kolejka, która pozwala nam na dotarcie do Kasprowego Wierchu w ciągu kilkunastu minut. Trzeba przyznać, że wyjazd kolejką jest bardzo drogi, jednak może być to początek naszej wędrówki po tutejszych szlakach turystycznych. Możemy rozpocząć wędrówkę już od szczytu co będzie znacznie mniej męczące. Dla niedoświadczonych wędrowców po górach wyjazd kolejką jest świetnym wyborem. Kolej linowa „Kasprowy Wierch” prowadzi z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach. (zobacz na mapie)

Iluzja Park

Budynek

W dolnej części Krupówek zaskoczyła nas nowa atrakcja Iluzja Park stając się hitem wycieczki. Sam budynek jest przepiękny i nawet przypomina swoją bryłą zaczarowaną budowlę niczym z Hogwardu Harrego Pottera. A w środku REWELACJA!

Mnóstwo przejść, ukrytych pomieszczeń rozłożonych na dwóch piętrach tego budynku. Po przejściu przez recepcję i szatnię znaleźliśmy się w pierwszym pomieszczeniu a tam, od razu latająca piłka przy której kręciliśmy filmiki jak unosi się nad naszymi dłońmi, lewitująca doniczka, walizka która mimo trzymania w dłoni ożywała chcąc wyrwać się z ręki i latać swoimi ścieżkami… Na ścianie zobaczyliśmy wielkie skrzydła.

Przemiła Pani z obsługi wytłumaczyła nam jak należy się ustawić i zrobić zdjęcie. Po zobaczeniu efektu w telefonie każdy z nas od razu chciał choć na chwilę zostać aniołem 😊. Następnie przeszliśmy do Sali wyładowań gdzie za wielkimi szybami ukazała nam się duża makieta Giewontu i UWAGA…!

Elekrtyczność

Generator Piorunów! Pokaz odbywa się co około 30min. Nagle pojawiają się błyskawice, pioruny które uderzają w krzyż na Giewoncie z siłą 2 000 000 volt! Widowisko wręcz piorunujące. Przechodząc dalej do strefy ciemnej ukazała nam się woda lecąca z sufitu jak deszcz.

Nagle krople dosłownie zawisnęły w powietrzu a następnie wbrew grawitacji zaczęły lecieć do góry! Genialne wrażenie zrobił pokój gdzie po wejściu nie było widać gdzie jest jego początek i koniec, góra i dół. W innym pomieszczeniu znikaliśmy w lustrze a w jednym urządzeniu znikała sama jedna ręka.

Przechodząc przez naprawdę wiele innych rzeczy doszliśmy do dużej maszyny „symulatora wiatru halnego”. Po wejściu do środka wiatr wiał z prędkością 156km/h a na dużym monitorze wyświetlał się film z halnego w górach. Osobę w środku można obserwować przez przeszklone półokrągłe drzwi.

Iluzja optyczna

EXTRA!

Następnie zobaczyliśmy schody na piętro 2 😊 Nie będę wszystkiego Wam opisywać aby nie popsuć niespodzianki. W naszej ocenie miejsce warte odwiedzenia w 100%!

Iluzja Park zlokalizowany jest w drugiej linii zabudowy naprzeciwko hotelu Sabała. Trzeba przejść przez mostek między sklepem Diverse a drewnianym kioskiem Kolpoltera obok muzeum Tatrzńskiego.

Bilet normalny 35zł

Bilet ulgowy 30zł

Rodzinny (2+1) 80zł

Adres: Krupówki 12 (Dworzec Tatrzński)

Tel: 506 278 860

www.zakoatrakcje.pl/atrakcja/iluzja-park/

Gubałówka

Gubałówka
Widok z Gubałówki

Kolejnym szczytem, którym warto się zainteresować jest Gubałówka. Widok z Gubałówki jest naprawdę niesamowity. Możemy podziwiać Tatry, Giewont oraz Kasprowy Wierch. Tutaj również możemy wejść pieszo lub wyjechać kolejką. Jak widać Zakopane jest nie tylko nastawione na turystów wędrujących po górach, ale również na tych, którzy są mniej aktywni fizycznie, a bardzo pragną zobaczyć przepiękne widoki. (zobacz na mapie)

Myszogród

Myszogród 2020
źródło: www.zakoatrakcje.pl

fajne myszki

źródło: www.zakoatrakcje.pl

Myszki w wagonie
źródło: www.zakoatrakcje.pl

Super atrakcja! Widzieliście kiedyś myszki (prawdziwe) jeżdżące pociągiem, latające w UFO…? A żyjące w wiosce góralskiej lub w pełni wyposażonych domkach w drzewach, gitarze czy kredensie…? Może całe zimowe miasto ze stokiem narciarskim, wyciągiem, barami itp…? Nie… To tu zobaczycie aż tysiąc małych myszek, żyjących w najróżniejszych sceneriach. 12 artystów w kilka miesięcy na powierzchni ponad 200m2 stworzyło niesamowite miejsce! Można tutaj spędzić z dziećmi nawet kilkadziesiąt minut w niezwykły sposób. Wszystko ogląda się z za dużych tafli szkła także bez obaw dla strachliwych. Dzieci są pełne zachwytu i nie chcą stąd wychodzić!

Myszki pochodzą z różnych hodowli tj. Holenderskie, myszki rasowe brązowe, białe, długowłose, egipskie, czy najmniejsze gryzonie świata, czyli myszki pigmejskie. Niektórzy obserwują myszki całymi godzinami. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce i zobaczyć coś zupełnie nowego. Dzieci będą na pewno zadowolone.

Bilet normalny: 17 zł

Bilet ulgowy: 14 zł

Bilet rodzinny (np.2+1) 14zł osoba

Adres: Krupówki 81 B

(Na samej górze Krupówek tuż przy skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną, poniżej kina 7D)

Tel: +48 500 656 584
Czynne codziennie od 10:00 do 20:00.

Strona www Myszogrodu

Giewont

giewont

W zależności od ogólnej dyspozycyjności fizycznej, może to być lub nie być uciążliwa wędrówka. Widok jest wspaniały. Pamiętaj, aby nosić dobre, solidne buty turystyczne. Buty sportowe nie będą wystarczająco dobre. Dużo ostrych, poszarpanych skał, zwłaszcza, gdy jesteś wyżej. Unikaj deszczowej pogody. Również w miesiącach letnich szlaki mogą być zatłoczone. Radzę, żeby jechać na Giewont jak najwcześniej w ciągu dnia.  (zobacz na mapie)

Zjazd ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew

skocznia narciarka
źródło: www.zakoatrakcje.pl
zjazd ze-skoczni
źródło: www.zakoatrakcje.pl
zjazd
źródło: www.zakoatrakcje.pl

Nie wierzyliśmy ale TAK…! Obecnie każdy ma możliwość zjechania ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew. W chwili uruchomienia zjazdów dla turystów Wielka Krokiew stała się największą zjeżdżalnią świata! Jest jeszcze jedno miejsce na świecie gdzie można zjechać ze skoczni narciarskiej na obiekcie olimpijskim w USA, jednak jest ona nieco mniejsza.

Olbrzymia prędkość, jest zbliżona do tej którą osiąga skoczek, a wszystko to w zupełnie bezpieczny sposób. Co ciekawe, zjazd odbywa się specjalnym tubingiem przypominającym ponton.

Na koniec otrzymamy certyfikat potwierdzający zjazd ze skoczni narciarskiej.

Możemy również dokupić nagranie z kamery GoPro co jest świetną pamiątką! Na filmie widać wszystkie emocje na twarzy ze zjazdu oraz wyświetlana jest prędkość z jaką zjeżdżaliśmy w czasie rzeczywistym!

Do wyboru mamy 3 poziomy:

I poziom jest najłatwiejszy. Mogą z I poziomu zjechać dzieci od 7 roku życia.

II poziom znajduje się 20 metrów wyżej. Z tego poziomu mogą korzystać dzieci od 11 roku życia.

III poziom to już poziom HARD. Prędkość zjazdu przekracza 90 km/h! Jest to najbardziej zbliżona prędkość jaką osiągają zawodnicy skaczący podczas zawodów.

Cena biletu zjazdu wynosi 59 zł

Ulgowy do 15 roku życia 39 zł

Każdy kolejny zjazd to już tylko 29 zł

Należy pamiętać, że musimy w pierwszej kolejności kupić bilet wejścia na obiekt Wielkiej Krokwi który od razu upoważnia do wyjazdu wyciągiem krzesełkowym

Adres: Bronisława Czecha

Tel: 515 992 811

Czynne codziennie od 9.30 do 19.00

Strona www Zjazdu ze Skoczni

Krupówki

Krupówki

Zakopane słynie z Krupówek. Wspaniałe miejsce dla turystów, a raczej deptak, po którym będziemy spacerować godzinami i podziwiać okoliczne zabudowania, stragany z pamiątkami, owczymi serkami i itd. Na Krupówkach zjemy coś pysznego i możemy napić się na przykład herbaty góralskiej. Miejsce obowiązkowe, które musi odwiedzić każdy, kto wybierze się do Zakopanego. Nawet jeśli będzie to wyjazd jedno czy dwu dniowy. (zobacz na mapie)

Podwodny Świat

słuchawki

Ciekawą atrakcją okazał się Podwodny Świat w Zakopanem. Uwagę naszą przykuł lektor, który był umieszczony na stronie internetowej. Z zewnątrz miejsce zupełnie niepozorne. Zlokalizowany na ul. Ubocz 3b. Jeżeli ktoś jechał na basen lub narty na Polanie Szymoszkowej to z pewnością przejeżdżał obok tego miejsca nie zauważając go, a szkoda… Naprzeciwko lokalu jest drugi pas jezdni gdzie wyznaczony jest darmowy parking dla samochodów. My wybraliśmy się na nogach ponieważ byliśmy na targowisku pod Gubałówką, a stamtąd jest może 10 minut spaceru z przepięknym widokiem na panoramę Tatr.

wodny świat

Bilety są nie drogie, a w cenie dostaje się sprzęt audio (niedawno wprowadzony), gdzie można odsłuchać fajne ciekawostki zwiedzając Podwodny Świat. Nie nastawiajcie się, że to wielkie oceanarium, bo tak nie jest. Jednak cały lokal został przebudowany i zmodernizowany w czasie pandemii. Miejsce jest starannie przygotowane z pomysłem, a opowiadający audio lektor w interesujący sposób „sprzedał” nam ciekawostki o których pewnie w życiu byśmy się nie dowiedzieli, a przy tym nie przynudzając jak na dennym wykładzie czy w encyklopedii. Oczywiście cenimy encyklopedie, ale czasem potrafi znużyć, a tu wręcz na odwrót! Spędziliśmy tam około 40minut. Fajnych 40 minut.

podwodny świat

Bilet normalny: 19 zł
Bilet ulgowy: 15 zł
Bilet rodzinny: (2+1) 15 zł osoba

Audio przewodnik w cenie biletów

Adres: Ubocz 3 b

Czynne codziennie od 10:00 do 19:00

https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/podwodny-swiat/

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Oprócz Krupówek każdy, a w szczególności fani skoków narciarskich powinni wybrać się w pobliże Wielkiej Krokwi. Nawet jeśli nie jest to sezon zimowy, to i tak jak najbardziej warto się tam udać. Bardzo wiele osób decyduje się wejść na szczyt Wielkiej Krokwi, aby poczuć się tak jak skoczkowie podczas zawodów. (zobacz na mapie)

Góralski ślizg

Góralski ślizg
źródło: www.zakoatrakcje.pl
ślizg
źródło: www.zakoatrakcje.pl

Zaraz pod Gubałówką znajdziemy Góralski Ślizg. Gigantyczna zjeżdżalnia z ośmioma równoległymi torami. Ze zjeżdżalni można zjeżdżać w tandemie lub ścigać się równocześnie z rodziną lub znajomymi.

Wielka zjeżdżalnia znajduje się zaraz przy Krupówkach pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Jest to ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych czynna całorocznie.

Możesz ścigać się razem z innymi. Rodzice mają rewelacyjną zabawę zjeżdżając wspólnie ze swoimi pociechami. Na końcu nie wiadomo kto się lepiej bawił… Dziecko czy rodzić? Zapraszamy do skorzystania z tej rodzinnej atrakcji.

Ceny:

  • 1 zjazd: 5 zł
  • 5 zjazdów: 15 zł
  • 10 zjazdów: 20 zł

Adres: Plac pod Gubałówką
Tel: +48 884 883 331
Czynne codziennie od 10:00 do 19:00.

Strona www Góralskiego Ślizgu

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie

Atrakcją w Zakopanem to także na przykład tutejsze Muzeum Tatrzańskie, gdzie znajdziemy ciekawe ekspozycje podzielone tematycznie. Podobno jest to najstarsze muzeum regionalne w naszym kraju. Mamy tu ekspozycje przyrodnicze, historyczne, a także etnograficzne. Koszt biletu nie jest zbyt wysoki jak na cenę w Zakopanem, dlatego jak najbardziej warto tutejsze muzeum odwiedzić. (zobacz na mapie)

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Niemal dziewięciokilometrowa Dolina Kościeliska jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych dolin polskiej części Tatr Zachodnich. Dawniej dolina należała do Kościeliska, pobliskiego miasteczka Kościelisko, stąd jego nazwa. Piękno Doliny Kościeliskiej co roku przyciąga rzesze turystów, zwłaszcza w ciepłe dni. W dolnych i środkowych partiach Doliny Kościeliskiej można podziwiać malownicze bramy skalne. (zobacz na mapie)

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Muzeum

W stolicy polskich gór znajdziemy również jeszcze jedno ciekawe i warte zainteresowania się nim muzeum. Jest to Muzeum Stylu Zakopiańskiego, znajdujące się w Willi Koliba. Jest to spora ciekawostka, jaka warto odwiedzić, ponieważ to właśnie ta willa jest pierwszym domem wybudowanym w tak zwanym stylu zakopiańskim. (zobacz na mapie)

Morskie Oko

morskie oko

Jadąc do Zakopanego warto być przygotowanym na długie piesze wędrówki po górach. Jest tu naprawdę masa szlaków, którymi warto wędrować. Grzechem jest nie wybrać się do Morskiego Oka. Dojście do Morskiego Oka jest jednak bardzo zatłoczone, ponieważ turystów w tym miejscu jest bardzo wielu. Podobnie jest w przypadku próby zdobycia Giewontu. Jeśli jednak jedziemy do stolicy polskich gór, to powinniśmy wybrać się na takie wycieczki. To właśnie wędrując po tutejszych górskich szlakach zobaczymy prawdziwe piękno gór. W naszych górach naprawdę można się zakochać, trzeba jednak chcieć je poznać! (zobacz na mapie)

Dom do góry nogami

Jeszcze jedną wartą uwagi atrakcją Zakopanego, która jest stosunkowo nową atrakcją dla turystów. Jest to dom do góry nogami. Jest to dom, który leży na swym dachu. Konstrukcja została przygotowana tak celowo, aby można było wejść do jego środka i doznać niewyobrażalnych i trudnych do opisania wrażeń. Wszystko znajduje się w powietrzu, a zwiedzającym wydaje się, że spacerują po suficie. Jest to świetna atrakcja, która zachwyci i większych i mniejszych turystów wypoczywających w Zakopanem. (zobacz na mapie)

Kościoły i sanktuarium

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa
Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa

W miejscowości tej powinniśmy również zwiedzić kilka kościołów. Na przykład warty uwagi jest Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej (zobacz na mapie). W pobliżu będziemy mieli również zabytkowy już cmentarz (zobacz na mapie), który również powinniśmy w Zakopanem odwiedzić, tym bardziej, że będziemy w okolicy. Oprócz tego ciekawym miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (zobacz na mapie) czy Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa (zobacz na mapie).

Aqua park

źródło: aquapark.zakopane.pl

Tam również warto się wybrać. Oczywiście nie wszyscy turyści lubią zwiedzanie kościołów. W takim wypadku powinni oni zdecydować się na wizytę w aqua parku. Jest to sporej wielkości aqua park, w którym znajdziemy baseny kryte i odsłonięte. Mamy również dostęp do hydromasaży. Oprócz tego możemy skorzystać z fitness klubu, kręgielni, a także mamy możliwość zjedzenia czegoś smacznego w tutejszej restauracji. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, że wszystko to możemy wykonywać, a w między czasie mamy szansę napawać się wspaniałym widokiem na tutejszą okolicę i Tatry. (zobacz na mapie)

Napisz w komentarzu na dole swoją opinię. Napisz co warto zobaczyć w Zakopanem latem lub zimą.

Czytaj dalej: Najlepsze Atrakcje w Zakopanem