Kopalnia Soli w Wieliczce – 10 ciekawostek
Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce pod Krakowem jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce.
To właśnie z nią i Krakowem obcokrajowcy najczęściej kojarzą Polskę, a niezwykła uroda kopalni zagwarantowała jej miejsce na pierwszej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o kopalni soli w Wieliczce.
1. Kopalnia soli w Wieliczce ma ponad trzysta kilometrów chodników, z czego dla turystów udostępnia się tylko ponad trzy kilometry. Po drodze odwiedzić można jednak dwadzieścia komór i zejść na głębokość stu trzydziestu pięciu metrów pod ziemią.
2. W kopalni znajdują się drewniane podpory i inne elementy, jednak jej zdecydowana większość to tunele i pomieszczenia wydrążone w soli kamiennej. Zwiedzając tę kopalnię chodzimy po solnych posadzkach, a nad głowami mamy solne sklepienia. Nawet rzeźby i żyrandole są wykonane z kryształów soli.
3. Kaplica świętej Kingi jest jedynym w Europie kościołem, który znajduje się pod ziemią. Odbywają się w niej regularnie pasterki, a także msze z okazji imienin Kingi.
4. Już w średniowieczu rozpoczęto drążenie studni w celu dotarcia do złóż soli. Eksploatacja kopalni w Wieliczce zakończyła się w 1996 roku.
5. Kopalnia obejmuje również sanatorium, w którym leczy się wiele dolegliwości takich, jak chroniczne zapalenia oskrzeli i płuc czy alergie. Ośrodek działa na trzecim poziomie kopalni, gdzie panuje uzdrawiający mikroklimat, natomiast konsultacje lekarskie i diagnostyka odbywa się na powierzchni.
6. W średniowieczu miejsca pracy w Wieliczce były dziedziczne i górnikami mogli zostać w pierwszej kolejności ci, którzy mieszkali w miasteczku i byli spokrewnieni z górnikami, którzy już tam pracowali.
7. Pod koniec panowania Piastów sól była nazywana białym złotem i była wyjątkowo drogocennym kruszcem. Sól wydobywana w Wieliczce zapewniała budżetowi państwa aż jedną trzecią dochodu.
8. Wielicka warzona sól znajduje się na liście najczystszych soli w Europie. Każdego roku z kopalnianych wód produkuje się aż kilkanaście ton tak zwanej warzonki.
9. W kopalnianych komorach odbywają się koncerty, mecze sportowe i konferencje. Z tego względu kopalnia stanowi coś na wzór podziemnego miasta, które tętni życiem.
10. Jako atrakcja turystyczna Wieliczka jest znana w Europie od ponad sześciuset lat. W dawnych czasach odwiedzali ją znamienici goście na zaproszenie polskich królów i książąt. Dziś turyści z całego świata odwiedzają jedno z najstarszych przedsiębiorstw, a najwięcej gości zagranicznych przybywa z Niemiec i Anglii.