10 interesujących ciekawostek o Fryderyku Chopinie

posąg

Fredryk Chopin urodził się w 1810 roku w Warszawie. Był jednym z najbardziej znanych i cenionych kompozytorów w historii muzyki. Jego muzyka jest znana na całym świecie i jest uważana za jedną z najbardziej wyrafinowanych i wyjątkowych form muzycznych.

Chopin był również znany z tworzenia utworów na tematy polskie, które były pełne patriotyzmu i dumy narodowej. Jego utwory są uważane za wyraz jego miłości do Polski i jego pragnienia, aby Polska była wolna.

Niniejszy artykuł zostanie poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Twórcy wielu utworów, które warto do dziś grać na pianinie.

statua

1. Data narodzin nie znana

Fryderyk Chopin urodził się w roku 1810. Jego rodzinna miejscowość to Żelazowa Wola.

2. Zaborczość ojca

Jego ojciec zmuszał Chopina do praktykowania gry na fortepianie. Chciał by jego syn stał się kimś i coś w życiu osiągnął.

3. Ciemność

pomnik

Chopin przez całe swoje życie grał na fortepianie w ciemności. Zawsze gasił świece w pokoju, a nawet gdy grał na jakimś przyjęciu, prosił o zgaszenie światła. Był nieśmiały i dał za życia tylko około 30 publicznych koncertów. Wolał grać dla małych zgromadzeń w salonach bogatych paryżan.

4. Gwiazda

Chopin był gwiazdą już za dziecka. Pisał i komponował wiersze w wieku 6 lat, a pierwszy publiczny koncert wykonał w wieku 8 lat. W wieku 12 lat Chopin występował już w salonach polskich arystokratów i tworzył oryginalne kompozycje. Geny muzyczne odziedziczył po rodzicach, matka była nauczycielką gry na fortepianie, a ojciec znawcą fletu i skrzypiec.

5. Dzieciństwo, a dorosłość

Dzieciństwo i ręka ojca odbiły piętno na psychice młodego Chopina. Jako dorosły stał się prawie, jak jego ojciec. Potrafił karać podopiecznych, których uczył karami cielesnymi.

6. Miłość

Poznał on w swoim życiu wiele kobiet. I bardziej dwie poważne miłości, jakie przeżył to były z Marią Wodzińską oraz z George Sand, która byłą partnerką Chopina przez 10 lat. George Sand, miała 32 lata, gdy poznała Chopina, a on miał 26. Sand była już po rozwodzie i miała 2 dzieci, Solange i Maurice’a.

7. Zdrowie

Chopin chorował na gruźlicę. Zbawczym miejscem miała być Majorka, gdzie zabrała go G. Sand. Wpóźniejszym czasie po rozstaniu z Sand, Chopin popadł jeszcze bardziej w chorobę. Gruźlica to choroba ta jest zakaźna i wywołana jest przez bakterię zwanych Mycobacterium tuberculosis. Gruźlica Chopina objawia się w postaci duszności, kaszlu, gorączki, bólu w klatce piersiowej i utraty wagi. Choroba ta może być leczona antybiotykami, ale jeśli nie jest w porę wykryta, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, czy zapalenie opon mózgowych. Gruźlica Chopina była jedną z przyczyn śmierci kompozytora w 1849 roku.

8. Śmierć Chopina

Chopin zmarł w Paryżu w 1849 roku w wieku zaledwie 39 lat. Przyczyną jego śmierci była choroba płuc, która postępowała od wielu lat. Przed śmiercią, Chopin został poświęcony przez księdza i otrzymał sakrament namaszczenia chorych. Chopin został pochowany na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu. Jego grób stał się miejscem pielgrzymek dla fanów muzyki na całym świecie.

9. Chopin – Spring Waltz

„Spring Waltz” to utwór muzyczny napisany przez Fryderyka Chopina w 1838 roku. Utwór składa się z czterech części, które są wykonywane w stylu walca. Każda część jest wykonywana w innym tempie i ma inny charakter. Utwór jest bardzo romantyczny i pełen uczuć. Jego melodia jest bardzo delikatna i subtelna, a jego harmonia jest bardzo piękna. Utwór jest często wykonywany na fortepianie, ale może być również wykonywany na innych instrumentach. Utwór jest bardzo popularny wśród melomanów i jest często wykonywany na koncertach i występach.

10. Na jego część nazwano lotnisko w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Lotnisko zostało otwarte w roku 1948 i nosi imię Fryderyka Chopina, wybitnego polskiego kompozytora. Lotnisko znajduje się w odległości 10 km od centrum Warszawy i jest połączone z miastem za pomocą kolei podziemnej, autobusów i taksówek. Lotnisko posiada dwie główne płyty lotniskowe, z których każda ma długość 3,5 km. Port lotniczy obsługuje ponad 100 linii lotniczych, w tym wiele międzynarodowych, które łączą Warszawę z innymi miastami w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Znajdziemu tutaj trzy terminale pasażerskie.

3.4/5 - (liczba ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.