10 Ciekawostek na Temat Wrocławia
Pyszna porcja ciekawostek na temat naszego kochanego miasta, którym jest Wrocław.
Zobacz też -> Ciekawostki o mostach we Wrocławiu
Najwyższy budynek mieszkalny w Polsce
Sky Tower jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce (212 m)
120 krasnoludków
Na ulicach Wrocławia można zobaczyć ponad 120 krasnoludków. Akcja została zainicjowana poprzez postawienie w 2001 roku na rogu Świdnickiej, jako symbolu Pomarańczowej Alternatywy. Od tego czasu co jakiś czas na ulicach miasta pojawiały się nowe figury.
Jeden z najstarszych ratuszy w Polsce
Ratusz Wrocławski jest jednym z najstarszych ratuszy w Polsce. Na wieży znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy.
Drugi największy rynek w Polsce
W mieście znajduje się drugi co do wielkości rynek w Polsce. Na pierwszej pozycji jest rynek w Krakowie.
Hala Ludowa na liście UNESCO
Wrocławska Hala Ludowa jest jednym z pierwszych budynków na świecie tak olbrzymich budynków wykonanych z żelbetu. Hala znalazła się dzięki temu na liście UNESCO.
Najstarsza restauracja w Europie
We Wrocławiu możemy zjeść w najstarszej restauracji w Europie – Piwnica Świdnicka. Restauracja powstała 730 lat temu w centrum, a jadali tutaj Słowacki, Chopin, czy Goethe.
4 miejsce w Europie pod względem ilości mostów
Miasto ma czwartą co do wielkości liczbę mostów w Europie i jest tuż za Wenecją, Amsterdamem i Sankt Petersburgiem.
Panorama Racławicka
Mały fragment obrazuWe Wrocławiu znajdziemy jeden z najwybitniejszych obrazów w historii: Panoramę Racławicką. Monumentalny obraz ma wymiary 15 x 114 metrów.
Rekord Guinnessa
W 2009 ustanowiony został rekord Guinnessa w liczbie gitarzystów wykonujących jednocześnie utwór Jimiego Hendrixa. Utwór „Hey Joe” grało jednocześnie 6346 gitarzystów.
Pierwszy obóz zagłady
Jednym z pierwszych obozów zagłady był ten, który znajdował się we Wrocławiu. Znajdował się on na osiedlu Tarnogaj, czyli tam gdzie obecnie znajduje się Wzgórze Gajowe. Obóz zagłady III Rzeszy przeznaczony był głównie dla więźniów politycznych. Jednym z więźniów był Karl Mache, ówczesny burmistrz Wrocławia. Obóz koncentracyjny funkcjonował w 1933 r. tylko przez kilka miesięcy.