CiekawostkiPolska

4 ciekawostki o mostach we Wrocławiu – poznaj miasto z innej perspektywy

miasto

„Miasto stu mostów” lub „Wenecja północy” – tak turyści i mieszkańcy Wrocławia nazywają główne miasto Dolnego Śląska. To miasto rzeczywiście może poszczycić się największą liczbą mostów w całej Polsce i jedną z największych liczb mostów w Europie – zaraz po Wenecji, Amsterdamie, Hamburgu i Petersburgu. Ile jest tych konstrukcji we Wrocławiu i która spośród nich jest największa? Które z nich są prawdziwą dumą miasta, a przy których można poczuć klimat dawnych lat?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zaplanuj wycieczkę po stolicy Dolnego Śląska. Wyprawę śladem wrocławskich mostów warto poprzedzić lekturą krótkiego poradnika. Pomocne informacje o tych zabytkach Wrocławia przygotowali dla Ciebie przedstawiciele sieci AccorHotels.

1.     Ile jest mostów we Wrocławiu?

Tak naprawdę – nie wiadomo. Nie wiedzą tego nawet inżynierowie zajmujący się ich budową. Przyjęło się, że nad rzekami i kanałami ich liczba sięga około 100, jednak w przedwojennych tekstach można znaleźć wzmianki nawet o 300 mostach. Skąd taka duża rozbieżność?

Wszystko zależy od tego, jak zdefiniujesz most. Jeśli nazwiesz tak każdą budowlę położoną nad wodą lub w ogóle przeprawę w powietrzu, będziesz musiał brać pod uwagę wszystkie odcinki tego typu, łącznie z mostami w parkach, mostami kolejowymi czy pojedynczymi fragmentami większych konstrukcji (np. trzy mosty Warszawskie, niekiedy traktowane jako jedna całość).

Myślisz, że według tych kryteriów nie da się policzyć wszystkich mostów? Ogranicz więc przestrzeń tylko do samej Odry. Nie wierz danym, według których największą rzekę Wrocławia przecina 15 mostów. W tym wyniku nie są uwzględniane mniejsze konstrukcje. Przekonaj się sam, ile jest ich naprawdę. W trakcie najbliższego pobytu we Wrocławiu wybierz się na długi spacer po bulwarach nad Odrą. Uwaga, ta wycieczka będzie bardzo długa. Czeka Cię bowiem wyprawa od Wyspy Opatowickiej aż do Wyspy Rędzińskiej (ok. 16  km , czyli ponad 3 godziny spaceru).

2.     Który most we Wrocławiu jest największy?

Tym razem odpowiedź jest bardzo konkretna i jednoznaczna – największą budowla to most Rędziński. Bije on rekordy nie tylko pod względem wysokości (pylon mostu sięga 122 m!), ale też w kilku innych kategoriach.

Most Rędziński jest najdłuższym żelbetowym mostem podwieszanym w Polsce – odcinek wiszący w powietrzu ma 512 m. Jest to też największy most w Polsce podwieszany tylko na jednym pylonie. Na pewno zwrócisz na niego uwagę, gdy będziesz podróżować obwodnicą miasta. Ma on kształt litery H i góruje nad całą okolicą.

To jeszcze nie wszystko! Most Rędziński zdobył też złoty medal w kategorii: największy powierzchniowo most żelbetowy na świecie. Jego całkowita powierzchnia ma aż 70 tys. m2. Imponujące, prawda?

Przekonaj się sam, jak długo zajmie Ci przejazd przez most. Gdy wjedziesz do miasta od wschodu, skieruj się na obwodnicę (autostrada A8) i zjedź z trasy dopiero przy stadionie.

3.     Gdzie we Wrocławiu świecą się gazowe latarnie?

Choć mogłoby się wydawać, że gazowe latarnie należą już do przeszłości, pozostały jednak charakterystycznym elementem Wrocławia. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też faktycznie oświetlają znajdujące się pod nimi uliczki. Najwięcej gazowych latarni znajduje się na Ostrowie Tumskim. Latarnie na moście Tumskim – zwanym też Mostem Zakochanych dzięki kłódkom, które pary zawieszają na tej budowli – to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w tym mieście.

Gdy będziesz we Wrocławiu, koniecznie odwiedź Ostrów tuż przed zmrokiem. Możesz wtedy spotkać tajemniczą postać ubraną w melonik i czarną pelerynę. To latarnik, który każdego dnia zapala i gasi wszystkie latarnie.  Dzięki niemu poczujesz się tak, jakbyś przeniósł się w czasie.

4.     Który most we Wrocławiu jest najstarszy?

Historia niektórych wrocławskich budowli tego typu ma dosyć mgliste początki, przez co trudno wskazać, kiedy powstały pierwsze z nich. W przypadku Mostu Piaskowego nikt nie ma jednak żadnych wątpliwości. Zachowane z czasów średniowiecza dokumenty świadczą, że już w XII wieku pobierano myto (czyli podatek) za przejazd przez ten most. Wtedy miał on jeszcze drewnianą konstrukcję, która zawaliła się w 1423 roku pod ciężarem tłumów idących w procesji do kościoła na Ostrowie Tumskim.

Zachowana do dzisiaj struktura mostu powstała w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie przyciąga ona dużą uwagę turystów głównie przez swój oryginalny czerwony kolor. Niektórzy zwracają także uwagę na niewielką szerokość mostu wynoszącą nieco ponad 7 metrów (ok. 6,5 metra samej jezdni). Sprawdź, czy na pewno jest on taki wąski. Gdy będziesz nim spacerował, zobaczysz również piękny widok na Ostrów Tumski i wrocławską część starego miasta. Jeśli pójdziesz dalej na południe, Twoim oczom ukażą się imponująca katedra św. Wincentego i św. Jakuba oraz kościół św. Wojciecha.

Wrocławskie mosty – poznaj najważniejsze konstrukcje w mieście

Spodobały Ci się ciekawostki o czterech wrocławskich mostach i chciałbyś poznać historię innych budowli? Zaplanuj wizytę we Wrocławiu i – oprócz opisanych w tekście zabytków –koniecznie zobacz most Grunwaldzki, most Pokoju i most Zwierzyniecki . Jeśli zarezerwujesz nocleg w głównych częściach miasta, będziesz mógł cieszyć się widokiem na najpiękniejsze mosty. Zobacz, jakie oferty mają dla Ciebie działające w centrum miasta hotele. Wrocław widziany z ich perspektywy na pewno skradnie Twoje serce!