Ciekawostki

10 Największych Wielorybów na Świecie

Istnieje wiele ciekawostek, jeśli chodzi o pewne największe stworzenie na Ziemi – wieloryba. Każdy gatunek wieloryba ma różne kształty i rozmiary, a każdy z nich jest na swój sposób imponujący

Płetwal błękitny jest nie tylko największym wielorybem, ale także największym zwierzęciem, które kiedykolwiek istniało. Te znalezione na Antarktyce mają tendencję do bycia większymi niż płetwale błękitne znalezione w innych oceanach.

1. Płetwal błękitny

wieloryb

Mają największe serce w całym królestwie zwierząt. Największe okaz ważył aż 190 ton. To tyle, co 30 dorosłych słoni. Język tego zwierzęcia ważyć może nawet 6 ton. Średnio ważą 150 ton, mają długość nawet 30 metrów i żyją do 90 lat. Mimo że są największe, płetwale błękitne jedzą tylko malutkie rzeczy jak plankton czy kryl. Jednak w żołądku wieloryba może zmieścić się nawet 1100 kilogramów jedzenia na raz. Dziennie połyka go nawet 16 ton. Czyli w przeliczeniu jest to około 28 mln kcal. Samo serce wieloryba jest mniej więcej wielkości małego samochodu.

Dowiedz się więcej o płetwalach błękitnych

2. Waleń japoński

Eubalaena japonica
źródło: John Durban (NOAA) / Wikipedia

Wieloryb japoński występuje wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej, na Morzu Japońskim, Morzu Ochockim, wzdłuż wybrzeża Kamczatki. Długość ciała dorosłych wielorybów dochodzi nawet do 18 m, a średnio jest to 14 m. Waga tego morskiego kolosa osiąg maksymalnie 95 ton, średnio zaś 60 ton. Samice walenia japońskiego są większe niż męskie osobniki. Noworodki mają do 6 m długości i ważą około 1 tony.

Dowiedz się więcej o waleniach japońskich

3. Finwal (Płetwal zwyczajny)

Balaenoptera physalus
źródło: Alexandre Roux / Flickr

Jego gardło działa jak akordeon, aby pomóc zjeść więcej niż ponad tonę jedzenia dziennie. Średnio ważą 60 ton, mają długość do 27 metrów i żyją do 90 lat. Największy osobnik ważył 120 ton. Noworodki tego gatunku osiągają blisko sześć i pół metra długości, a do tego masę niemal 1500 kilogramów. Głowa typowego osobnika dorosłego to około 1/3 długości całego ciała.

Dowiedz się więcej o finwalach

4. Wieloryb grenlandzki (Wal grenlandzki)

Wieloryb grenlandzki
źródło: Bering Land Bridge National Preserve / Wikipedia

Może dożyć nawet 200 lat. Średnio ważą 55 ton, mają długość do 15 metrów. Największy osobnik ważył 120 ton. Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza. Ssakowi została nadana nazwa Balæna Mysticetus. 

Dowiedz się więcej o wielorybach grenladzkich

5. Wieloryb biskajski południowy (Waleń południowy)

Wieloryb biskajski południowy
źródło: Michaël CATANZARITI / Wikipedia

Wieloryb biskajski południowy – inaczej zwany waleniem południowym lub walem biskajskim południowym zamieszkuje wody półkuli południowej o niskich temperaturach. Kiedyś powszechnie występujący wieloryb – dziś jeden z najrzadszych gatunków, którego populacja wynosi zaledwie 7 tysięcy na całym świecie.  Średnio ważą 58 ton, mają długość do 16 metrów i żyją 60-70 lat.

Dowiedz się więcej o wielorybie biskajskim południowym

6. Kaszalot spermacetowy (potwal)

Kaszalot spermacetowy
źródło: Gabriel Barathieu / Wikipedia

Mają największy mózg ze wszystkich stworzeń, które żyły na Ziemi. Największym z wielorybów zębatych jest wieloryb spermacetowy, jeden z niewielu gatunków wielorybów, który może żyć w różnych środowiskach i dlatego występuje w oceanach na całym świecie. Samice podróżują i żyją w grupach, podczas gdy samce są zwierzętami samotnymi, za wyjątkiem godów. Ten gatunek jest trzecim najgłębiej nurkującym ssakiem na świecie. Średnio ważą 30 ton, mają długość do 16 metrów i żyją do 70 lat.

Dowiedz się więcej o kaszalotach spermacentowych

7. Humbak (Długopłetwiec oceaniczny)

humbak

Może pływać do 8000 kilometrów, aby migrować w poszukiwaniu pożywienia i rozmnażać się. Dzięki charakterystycznemu kształtowi głowy i dużym płetwom piersiowym, humbak jest jednym z bardziej rozpoznawalnych gatunków wielorybów na świecie. Łatwiej jest porównać humbaka do innych gatunków wielorybów ze względu na ich wyraźny garb i ich czarną pigmentację grzbietową. Zjadają kryl i drobne ryby. Średnio ważą 30 ton, mają długość do 16 metrów i żyją 45-50 lat.

Dowiedz się więcej o humbakach

8. Płetwal czerniakowy (Sejwal)

sejwal
źródło: Christin Khan / Wikipedia

Jest wielorybem łuskowym, który żyje w wodach subtropikalnych, umiarkowanych i subpolarnych na całym świecie. Ich populacje zmniejszyły się w XIX i XX wieku głównie z powodu polowań. Są bardzo szybkie. Osiągają prędkość do 80 km/h. Średnio ważą 22 tony, mają długość do 15 metrów i żyją do 60 lat.

Dowiedz się więcej o sejwalach

9. Pływacz szary (Wal szary)

pływacz szary
źródło: Carlos Valenzuela / Wikipedia

Wieloryb ten jest mieszkańcem wód przybrzeżnych Kalifornii. Szary wieloryb jest często widziany z białymi bliznami na ciele, które pozostają po odpadnięciu pasożytów. Wieloryb szary to zwierzę odżywiające się na dnie, którego głównym pożywieniem są skorupiaki: obunogi, równonogi, drobne ryby i czerwone kraby. W związku z tym trzymają się szelfu kontynentalnego, gdzie mogą zgarniać pożywienie z dna oceanu. Średnio ważą 20 ton, mają długość do 14 metrów, czyli tyle co ma wysokość znak Hollywood w Kalifornii! Wieloryb szary średnio żyje około 55-70 lat. Należy jednak pamiętać, że najstarszy odnotowany kiedykolwiek żyjący wieloryb miał 80 lat.

Dowiedz się więcej o pływaczu szarym

10. Płetwal Bryde’a

Płetwal Bryde'a
źródło: Zejulio / Wikipedia

Występuje powszechnie w ciepłych wodach na całym świecie. Największy osobnik tego wieloryba miał 16.5 metra długości. Wieloryby Byrde’a mają dwa otwory oddechowe. Mogą nurkować do 1000 metrów, wstrzymując oddech na 5-15 minut.  Ważą do 40 ton. Żyją 50-70 lat, a ich prędkość maksymalna to 25 km/h.

Dowiedz się więcej o płetwalach Bryde’a