Ciekawostki

Wieloryb Biskajski Południowy – 10 Ciekawostek

Wieloryb biskajski południowy
źródło: Michaël CATANZARITI / Wikipedia

Wieloryb biskajski południowy – inaczej zwany waleniem południowym lub walem biskajskim południowym zamieszkuje wody półkuli południowej o niskich temperaturach. Kiedyś powszechnie występujący wieloryb – dziś jeden z najrzadszych gatunków, którego populacja wynosi zaledwie 7 tysięcy na całym świecie. Poniżej przedstawiamy 10 ciekawostek na temat tego ssaka, które sprawią, że poznasz go bliżej.

1. Wieloryb biskajski południowy jest ssakiem

Lata temu wieloryby były uważane za olbrzymie ryby, jednak zewnętrzne podobieństwo i środowisko, w którym żyją nie warunkują ich przynależności do tego podziału. Wieloryby są ssakami i posiadają wszystkie ich cechy, takie jak płuca czy kończyny umożliwiające im poruszanie się (płetwy).

2. Dorosły waleń południowy osiąga długość pojazdu ciężarowego (pojazdu samochodowego i naczepy)

Dorosłe osobniki wieloryba biskajskiego południowego osiągają od  14 do 16 metrów długości i to zazwyczaj samice są większe od samców. Wieloryby są największymi ssakami na świecie.

3. Dźwięki jakie wydają wieloryby biskajskie południowe są słyszalne nawet kilka tysięcy kilometrów od źródła

Walenie południowe komunikują się między sobą niezwykłym śpiewem, a dźwięk ten rozchodzi się nawet na odległość niecałych 3000 kilometrów (ponad 1500 mil morskich). Ssaki te nie mają jednak strun głosowych, a niskie dźwięki jakie wydają pochodzą z nozdrzy.

4. Ciąża wieloryba trwa rok!

Choć ciąża jest stosunkowo długa, to zazwyczaj rodzi się z niej wyłącznie jeden potomek. Samica rodzi co dwa lata, a okres rozmnażania przypada na okres zimowy. Noworodek osiąga długość od 4 do 4,6 metra i waży około 1400 kilogramów.

5. Podczas snu wieloryby biskajskie pływają w pionie

Sen waleni południowych charakteryzuje się tym, że pływają one w pozycji pionowej, głową do góry. Warto zwrócić uwagę na to, że podczas snu tylko jedna półkula odpoczywa, natomiast druga pozostaje w fazie czuwania.

6. Waleń południowy ma głowę długości 1/3 swojego ciała

Nieco ponad ćwierć ciała wieloryba biskajskiego zajmuje jego głowa. Jest nieproporcjonalnie duża do reszty ciała.

7. Wieloryb biskajski pływa powoli

Średnia prędkość z jaką pływają te ssaki to zaledwie 8 kilometrów na godzinę. Maksymalna jaką są w stanie osiągnąć nie przekracza 15 kilometrów na godzinę.

8. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem – głównie na skutek polowań wielorybników

Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych wskazuje, że wał biskajski południowy jest krytycznie zagrożony wymarciem – na liście ma status CR.

9. Wieloryb ten nie ma płetwy grzbietowej

Wieloryb biskajski nie ma na swoim grzbiecie płetwy, porusza się za pomocą płetw piersiowych oraz poziomej płetwy ogonowej, którą porusza w górę i w dół.

10. Ciało wieloryba biskajskiego składa się aż w 40% z tranu!

Stanowiło to o dużej popularności polowań na te wieloryby, a sama ich śmierć i to, że dzięki zawartości tranu unosiły się na powierzchni wody, ułatwiała wydobycie cennego tłuszczu bez konieczności wciągania tych ciężkich ssaków na kuter (przeciętny wieloryb waży od 40 do 70 ton).