Ciekawostki

Płetwal Bryde’a – najważniejsze informacje i ciekawostki

Płetwal Bryde'a
źródło: Zejulio / Wikipedia

Płetwale Bryde’a są członkami rodziny wielorybów fiszbinowych. Są uważane za jeden z „wielkich wielorybów”, która jest grupą, która obejmuje również płetwale błękitne i humbaki. Wieloryby Bryde’a zostały nazwane na cześć Johana Bryde’a, Norwega, który zbudował pierwsze stacje wielorybnicze w Afryce Południowej na początku XX wieku.

Płetwal Bryde’a – najciekawsze informacje o nim

Wieloryby Bryde’a znajdują się w ciepłych, umiarkowanych oceanach, w tym w Atlantyku, Indiach i Pacyfiku. Niektóre populacje wielorybów Bryde’a wykonują krótkie ruchy migracyjne wraz z porami roku, podczas gdy inne nie migrują, co czyni je wyjątkowymi wśród innych migrujących wielorybów fiszbinowych.

Wieloryby Bryde’a są podatne na wiele zagrożeń i stresujących dla nich sytuacji, w tym uderzenia statków, hałas oceaniczny i wielorybnictwo poza Stanami Zjednoczonymi. Wieloryby Bryde’a są obecnie uważane za monotypowe (należące do jednego gatunku). Obecnie istnieją dwa podgatunki wielorybów Bryde’a. Wieloryb edenu (Balaenoptera edeni) jest mniejszą formą występującą w Oceanie Indyjskim i zachodnim Pacyfiku, głównie w wodach przybrzeżnych.

Wieloryb Bryde’a (Balaenoptera brydei) jest większą formą, występującą głównie w wodach pelagicznych. „Forma pigmejska” wieloryba Bryde’a została zidentyfikowana pod koniec 1970 roku, a na początku 1980 roku została opisana jako odrębny gatunek. Wieloryby Bryde’a wyglądają podobnie do płetwali czerniakowych, ale są mniejsze i preferują cieplejsze wody. W przeciwieństwie do innych płetwalowatych ssaków, które mają pojedynczy grzbiet na mównicy, wieloryby Bryde’a mają trzy wydatne grzbiety przed ich otworami na czubku głowy. Ich ciała są gładkie, a płetwy smukłe i spiczaste.

Głowa wieloryba Bryde’a stanowi około jednej czwartej całej długości jego ciała. Wieloryby mają szeroką przywrę lub ogon oraz spiczastą i silnie haczykowatą płetwę grzbietową. Wieloryby Bryde’a mają od 40 do 70 rowków na spodzie, które rozszerzają się podczas karmienia i od 250 do 410 szarych, grubych płytek fiszbinowych po każdej stronie ust, które działają jak sita podczas karmienia. Samce wielorybów Bryde’a są zwykle nieco mniejsze od samic.

O tym warto pamiętać!

Wieloryby Bryde’a są zwykle widywane samotnie lub w parach. Niemniej jednak pojawiły się doniesienia o około 20 wielorybach luźno zgrupowanych w obszarach żerowania. Badania sugerują, że wieloryby Bryde’a spędzają większość dnia w odległości 15 metrów od powierzchni wody.

Zwykle pływają z prędkością od 1 do 6 kilometrów na godzinę, ale mogą osiągnąć prędkość od 20 do 24 kilometrów na godzinę. Nurkują przez około 5 do 15 minut, z maksymalnym czasem nurkowania 20 minut i mogą osiągnąć głębokość do 300 metrów. Wieloryby Bryde’a jedzą około 660 do 725 kilogramów jedzenia dziennie.

Ich dieta składa się z kryla, widłonogów, czerwonych krabów, krewetek, a także różnych ryb, takich jak śledź, makrela, sardynki i sardynki. Wieloryby Bryde’a używają różnych metod żerowania, w tym ślizgania się po powierzchni, czy rzucania się na wodę.