Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Piusie XII

Pius XII
źródło: Michael Pitcairn / Wikipedia

Pius XII był rzymskokatolickim duchownym, który na kartach historii zapisał się przede wszystkim jako głowa kościoła. Papieżem był od 1939 roku do 1958 roku. Urodził się w 1876 roku  Rzymie jako Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli Można powiedzieć, że od najmłodszych lat interesował się kościołem w kontekście zawodowym. Już w wieku kilku lat największą frajdę sprawiło mu odprawianie udawanych mszy. Kapłańskie święcenia otrzymał w 1899 roku. Studiował filozofię, ale miał za sobą także studia prawnicze.

1. Jako duchowny bardzo szybko piął się po szczeblach kariery. W latach dwudziestych otrzymał nominację na nuncjusza w Berlinie. Kiedy Hitler został kanclerzem Niemiec w 1933 roku, Eugenio negocjował z nim osobiście warunki konkordatu.

2. W 1938 roku sytuacja Żydów robiła się dramatyczna. Pacelli tuż po Nocy Kryształowej wystosował do kilkudziesięciu państw prośby o wydanie wiz dla ludności żydowskiej, wiedząc że grozi im niebezpieczeństwo w Niemczech.

3. Na papieża został wybrany po śmierci Piusa XI. Konklawe trwało raptem dobę, a Eugenio został Pisem XII w dniu swoich urodzin – 2 marca 1939 roku.

4. Pius XII utrzymywał, że pokój na świecie ma dla niego pierwszorzędne znaczenie i właśnie dlatego w maju 1939 roku napisał do Adolfa Hitlera, ale ten zapewnił go, że Europie nie grozi żadna wojna.

5. W trakcie II Wojny Światowej papież wielokrotnie nawoływał do pokoju. Po zajęciu Rzymu udzielał pomocy kilku tysiącom Żydów. Był jednak w kolejnych latach wielokrotnie krytykowany za brak stanowczej reakcji na okrucieństwo okupantów.

6. Według historycznych doniesień Hitler planował uprowadzenia papieża, co jednak nigdy nie doszło do skutku. Taka informacja pojawiła się podczas procesów norymberskich.

7. Proces beatyfikacyjny został wstrzymany przez Benedykta XVI, który chciał uniknąć protestów ze strony społeczności żydowskiej, która nie wybaczyła papieżowi braku większego wsparcia podczas II Wojny Światowej.

8. Papieżowi zarzucano, że martwił się najbardziej o Rzym. Nie chciał, aby II Wojna Światowa doprowadziła do zniszczenia tego miasta. Z tego względu w rozmowach z Mussolinim czy Hitlerem wykazywał się zbyt małą stanowczością. Dlatego również nazywany był „papieżem Hitlera”.

9. Przez Rzym przebiegała również tzw. Linia szczurów, czyli trasa ucieczki wojennych zbrodniarzy. To kolejna kwestia, której do tej pory nie udało się rozstrzygnąć. Część historyków jasno mówi, że papież doskonale wiedział, że Rzym jest azylem dla osób próbujących przedostać się do Ameryki Południowej.

10. Podczas jego pontyfikatu powstało ponad 400 diecezji. Większość z nich powstała na terenie Afryki.

11. Papież zmarł pod koniec 1958 roku w wyniku ataku serca. Z tego powodu Kuba, Włochy i Hiszpania ogłosiły żałobą narodową.

12. Pius XII przyjaźnił się z najważniejszym rabinem Rzymu – Eugenio Zolli’m. Ciekawostką jest, że finałem tej przyjaźni było przejście rabina na katolicyzm.

13. Pius XII miał niebywałą łatwość w uczeniu się nowych języków, co było jego prawdziwą pasją. Mówił po łacinie, ale opanował również grekę.

14. Papież wywodził się ze szlachty bardzo mocno powiązanej z Watykanem. Można zatem powiedzieć, że jego przyszłość duchowna była w pewien sposób do przewidzenia.

15. Został pochowany w Grotach Watykańskich, które znajdują się pod Bazyliką św. Piotra.