CiekawostkiEuropa

Mało znane ciekawostki i informacje o Bułgarii

ciekawostki Bułgaria

Bułgaria jest jednym z niewielu krajów na świecie, w których kiwanie głową na boki oznacza „tak”, a z góry na dół oznacza „nie”. Może to oczywiście być mylące, gdy próbujesz rozmawiać poprzez gesty z miejscowymi, którzy nie mówią po angielsku, ale na szczęście większość z nich zdaje sobie sprawę, że nie masz pojęcia. Pamiętaj tylko, że „da” oznacza „tak” i spróbuj zignorować pozorne gesty. Przedstawiamy fakty, informacje i ciekawostki o Bułgarii.

Bułgaria wraz z kilkoma innymi krajami bałkańskimi i wschodnioeuropejskimi posiada dudy jako tradycyjny instrument. Bułgarskie dudy, są zazwyczaj wykonane z koziej skóry i nie wyglądają tak skomplikowanie, jak szkockie odpowiedniki.

Alfabet cyrylicy, używany obecnie w Rosji, na Bałkanach i w innych krajach słowiańskich, został wynaleziony przez dwóch mnichów w X wieku.

W bułgarskim klasztorze w Rili znajduje się drewniany krzyż z 140 mikroskopijnymi scenami z Biblii. Największa z 1500 przedstawionych liczb jest mniejsza niż ziarno ryżu.

Bułgaria posiada 9 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Bułgarskie korzenie ma założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Nazwisko otrzymał od swojego bułgarskiego dziadka Marka.

Róże uprawiane w bułgarskiej „Dolinie Róż” produkują 70-85 % światowego oleju różanego – składnika większości perfum. Jeśli chcesz zabrać do domu bardzo „bułgarską” pamiątkę, upewnij się, że zebrałeś olej różany, który można znaleźć w sprzedaży prawie wszędzie.

Rakia to napój alkoholowy z fermentowanymi gruszkami, winogronami lub morelami. Jest to narodowy napój bułgarski.

W mieście Kazanlak co roku odbywa się Festiwal Róż, na który dziewczyna jest wybierana na „Królową Róż”. Festiwale obejmują procesje uliczne, koncerty folklorystyczne, pokazy sztuki, degustacje win, wystawy i wiele innych.

Średniowieczne miasto Bansko jest znanym ośrodkiem narciarskim.

Stolica Bułgarii, Sofia, została założona 7000 lat temu. Jest to więc drugie najstarsze miasto w Europie. Miasto ma motto, które brzmi: „Raste no ne stare”. W języku polskim oznacza „rośnie, ale się nie starzeje”.

Sofia

Skarb złota odkryty w Nekropolii Warnej jest najstarszym skarbem na świecie. Jego początki sięgają 5000 roku p.n.e.

Bułgaria jest krajem górzystym. Posiada dwa główne łańcuchy górskie – Bałkany i Rodopy – oraz kilka mniejszych, w tym góry Rila i Pirin. Dzięki górom bułgarskie miasta, takie jak Bansko, stały się bardzo popularne wśród miłośników sportów zimowych.

Bułgaria zajmuje trzecie miejsce w Europie Wschodniej pod względem bioróżnorodności. Występuje tu ponad 3500 gatunków roślin i prawie 415 gatunków ptaków.

W latach 80. Bułgaria była drugim co do wielkości producentem wina na świecie.

Zapomnij o Francji lub Włoszech – jeśli chcesz zjeść wspaniały ser, udaj się do Bułgarii. W ofercie jest tak wiele odmian sera, z których jednymi z najlepszych są wszechobecne sery „białe” – zazwyczaj kozie lub owcze.

Językiem urzędowym tego kraju jest bułgarski. Pisze się go cyrylicą.

Bułgarskie szkolnictwo podstawowe i średnie jest wspierane przez państwo. Wskaźnik umiejętności czytania i pisania w kraju wynosi 98%.

Historia Bułgarii sięga tysięcy lat wstecz – dalej niż komunizm, Turcy, a nawet Rzymianie. Jednak starożytne wpływy rzymskie na Bułgarię nadal można znaleźć w wielu miastach krajów. W Warnie znajdują się łaźnie rzymskie, w Sofii ruiny, a w Płowdiwie znajduje się w większości nienaruszony teatr rzymski który do dziś służy do spektakli i koncertów.

Bułgaria zajmuje trzecie miejsce na liście krajów, w których znajdują się najcenniejsze stanowiska archeologiczne odkryte na ich terytoriach, poprzedzone jedynie przez Grecję i Włochy.

Na terytorium Bułgarii odkryto ponad 15 000 grobowców trackich. Większość z nich nie została jeszcze zbadana.

Sofia, stolica Bułgarii, jest jedynym dużym miastem w Europie, które leży zaledwie 15 minut drogi od imponującej góry – Witoshy. Cherni Vrah (Czarny Szczyt – 2290 m n.p.m.) jest jego najwyższym szczytem.

Bułgaria jest jedynym krajem w Europie, który nie zmienił nazwy od czasu swojego powstania. Stało się tak w 681 roku.

Pierwsza w historii wojskowej zrzucona bomba została opracowana przez Bułgarskie Siły Powietrzne podczas pierwszej wojny bałkańskiej i użyta 16 października 1912 roku przez Lieuta Radula Milkowa i Lieuta Prodana Tarakchiewa.

Bułgarski aktor Zahary Bacharov pełni rolę lidera plemiennego Lobody w piątym sezonie serialu telewizyjnego „Gra tronów”.

Bułgarska piosenka ludowa „Izlel e Delyu Haydutin” bułgarskiej śpiewaczki muzyki ludowej Valyi Balkanska została wysłana na pokładzie amerykańskiej sondy kosmicznej – Voyager I, jako część kolekcji najznakomitszych artefaktów kulturowych naszej cywilizacji.

Bułgaria

Lactobacillus Bulgaricus, bakteria odpowiedzialna za nadanie jogurtowi bułgarskiemu niepowtarzalnego smaku i konsystencji, występuje wyłącznie w powietrzu bułgarskim.

John Vincent Atanasoff był fizykiem i wynalazcą bułgarskiego pochodzenia, najbardziej znanym z wynalezienia pierwszego elektronicznego komputera cyfrowego.

Prawie jedna trzecia Bułgarii pokryta jest lasami, co nie powinno być zbyt zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że na jej terytorium znajduje się ponad 40 szczytów górskich. Nie trzeba dodawać, że wszystkie one świetnie nadają się do jazdy na nartach.

Bułgaria jest krajem o największej liczbie naturalnych źródeł mineralnych w Europie kontynentalnej. Jest ich ponad 600.

Różne grupy etniczne i religijne w Bułgarii żyją w pokojowej koegzystencji.

Bułgarska cerkiew prawosławna jest najstarszą cerkwią słowiańską.

Wraz z przystąpieniem Bułgarii do UE w dniu 1 stycznia 2007 roku cyrylica stała się trzecim oficjalnym alfabetem UE.

Armia bułgarska nigdy nie straciła ani jednej flagi w bitwie.

Istnieją solidne dowody historyczne na to, że wino produkowane jest na terytorium dzisiejszej Bułgarii od czasów epoki kamiennej.