Kaszalot spermacetowy

Kaszalot spermacetowy
źródło: Gabriel Barathieu / Wikipedia

Oczytane osoby doskonale wiedzą o tym, że Kaszalot Spermacetowy to największy z obecnie żyjących drapieżników na ziemi, który to poluje na gigantyczne kałamarnice, a w pogoni za nimi schodzi nawet na głębokość trzech kilometrów.

Prawda tkwi też i w tym, że jest to najgłośniejsze lub jedno z najgłośniejszych zwierząt na naszej planecie i co równie ważne kojarzy się on z tym wizerunkiem wieloryba z filmów animowanych, bo ma gigantyczną głowę, w której to znajdują się komory wypełnione substancją nazywaną spermacetem.

Substancja ta przewodzi dźwięk, czyli jest odpowiedzialną po części za niezwykłą głośność tego wieloryba, ale też i za to, że ma on nadzwyczajny słuch.

Przeciętny osobnik dorosły w przypadku tego gatunku ma masę od czterdziestu do pięćdziesięciu ton i osiąga długość od piętnastu do osiemnastu metrów, ale rekordzista osiągnął ponad dwadzieścia dwa metry długości i masę blisko siedemdziesięciu ton, czyli był bardzo duży.

Filmowanie kaszalotów

Prawda tkwi też i w tym, że jakaś część filmów przyrodniczych ukazuje to jak filmowcy pływają z Kaszalotami Spermacetowymi. Rzecz jasna takie pływanie jest możliwe, bo te olbrzymie drapieżniki w ludziach nie dostrzegają pokarmu, a dokładniej dla nich przysmakiem są kałamarnice Humbolta, za którymi to nurkują.

Kompletnie nie zadziwia też i to, że filmowcy już nie raz sfilmowali młode osobniki kaszalota bawiące się ze sobą. Te konkretne walenie także śpią w wodzie, a dokładnie zawisają w niej głową do góry i są słabo aktywnymi przez jakiś czas. Taka nie ostrożność rzecz jasna im nie szkodzi, bo mniejsze zwierzęta raczej im nie zagrażają.

Problem stanowi jedynie to, że śpiącego Kaszalota może staranować statek, ale zdarzenia tego rodzaju nie trafiają się dość często, bo statki handlowe pływają tylko po wytyczonych szlakach, a dokładniej typowy kontenerowiec nie może sobie przepłynąć w miejscu dowolnym ponad Wielką Rafą.

Ksiązki i ich znaczenie jeśli chodzi o cechy kaszalota

Jakaś część z nas wie też i o tym, że książkowy Moby Dick to rzecz jasna Kaszalot Spermacetowy, tylko że biały. Właśnie na takiego miał polować kapitan Ahab, choć wizerunek walenia, który to za pomocą własnej głowy rozbija burtę statku wielorybnicznego jest mocno przesadzony, bo dwie warstwy deskowania z sezonowanej Dębiny sa mocniejsze od głów wielu waleni, choćby ze względu na to, że deskowanie tego rodzaju robi się z desek grubszych niż pięć centymetrów, a deskowanie wewnętrzne jest nawet grubsze.

Kolejne z ciekawostek

Kompletnie nie zadziwia tez i to, że Kaszalot Spermacetowy może przeżyć w sprzyjających warunkach nawet ponad sto lat, a osobniki, które to umarły z przyczyn naturalnych unoszą się na wodzie. Blisko dwieście lat temu właśnie te osobniki do brzegu holowali wielorybnicy i w ich przypadku nie chodziło tylko o oej rybny, ale też i o znaczne ilości mięsa.

W tej złotej erze wielorybnictwa z zębów kaszalotów wytwarzano nawet rzeźby, z w czasach starożytnych gatunek ten mógł występować w całym morzu Śródziemnym, choć opowieść o połknięciu Jonasza jest raczej mitem, bo kontakt z enzymami trawiennymi tego zwierzęcia nie skończyłby się dobrze dla człowieka.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.