CiekawostkiPolska

Żywiec – ciekawostki o mieście

okolice Żywca

Żywiec to niewielkie miasto w południowej Polsce, należące do województwa śląskiego, które jest znane nie tylko z popularnego trunku o tej samej nazwie, ale również z wyjątkowo malowniczego położenia. Miasto usytuowane jest w Kotlinie Żywieckiej i nad Jeziorem Żywieckim, a szereg atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia oraz ciekawa historia miasta ściągają do Żywca turystów z całej Polski przez cały rok.

1. Żywiecczyzna jest jednym z najciekawszych pod względem etnograficznym regionów w Polsce. Najstarsze ślady po osadach na tych terenach liczą sobie ponad dwa i pół tysiąca lat.

2. Miasto otrzymało prawa miejskie na przełomie trzynastego i czternastego wieku, a już w wieku zmieniono jego położenie. Częste wylewy Soły sprawiły, że postanowiono stworzyć miasto na terenie wyżej położonym.

3. Do 1945 roku Żywiecczyzna należała do rąk prywatnych. Setki lat wcześniej została ona podarowana Piotrowi z rodu Komorowskich przez samego Kazimierza Jagiellończyka.

4. Dziewiętnasty wiek był przełomowy dla Żywca. Powstały tam wówczas drukarnia i fabryka papieru, zakład metalurgiczny, a w 1856 browar, który do dziś jest najbardziej kojarzony z miastem. Został on założony przez Albrechta Habsburga.

5. Warto odwiedzić żywiecki rynek, który pochodzi z dziewiętnastego wieku. Znajdziemy na nim fontannę z posągiem świętego Floriana, a o dwunastej z ratusza rozbrzmiewa hejnał. Jego melodia podzielona jest na dwie części: pierwsza nawiązuje do mieszczan żywieckich, a druga do folkloru górali beskidzkich.

6. Stary Zamek w Żywcu został wybudowany w szesnastym wieku na miejscu średniowiecznego zamku, zniszczonego z 1477 roku. Dziś jest siedzibą Muzeum Miejskiego, w którym można zobaczyć mnóstwo etnograficznych eksponatów.

7. Nowy Zamek w Żywcu to klasycystyczna budowla, który pierwotnie należał do Habsburgów. Do czasów drugiej wojny światowej na zamku znajdowała się kolekcja sreber o łącznej wadze 500 kilogramów. Kiedy globalny konflikt się zakończył, w zamku urządzono szkołę.

8. Żywiec zrodził wiele gwiazd w różnych dziedzinach. Urodzili się tam między innymi Monika Brodka, Tomasz Adamek czy bracia Golcowie.

9. Żywiecki browar jako jedyny w Europie posiada linię do dealkoholizacji piwa, na której można produkować piwa bezalkoholowe.

10. Muzeum Browaru Żywiec to miejsce, w którym nie tylko można poznać historię browaru, ale również zobaczyć wielką kolekcję kufli, szklanek i butelek. Jest ono jedną z największych atrakcji w regionie żywieckim.