Fascynujące ciekawostki o Humbaku
Humbak, jest olbrzymim ssakiem, zamieszkującym ocean. Charakterystyczną cechą owego gatunku, są ogromne, piersiowe płetwy, które podczas poruszania, łudząco przypominają skrzydła. Humbak jest ssakiem z rodziny płetwalowatych.
Ciekawostki o humbakach, których być może jeszcze nie znasz.
1. Samce
Dorosłe samce humbaków, wydają z siebie długie, głośne odgłosy. Najczęściej są to westchnienia, ryki oraz piski. Pieśni są długie, potrafią trwać nawet około 30 minut, w dodatku głośne, dlatego usłyszeć można je nawet z odległości zbliżonej do 800 km.
2. Ssak
Humbak to ssak, żywiący się głównie mniejszymi rybami. Sposób ich łowienia, jest zaskakujący. Humbaki polują w grupie. Nurkują na głębokość nawet 15 metrów, tworzą okrąg, a następnie wypuszczają powietrze. Bąbelki, wypychają na górę ryby, które stanowią łatwy kąsek dla tych dużych zwierzą.
3. Wielkość
Dorosłe osobniki, osiągają nawet 17 metrów długości, oraz 45 ton.
4. Ciąża
Ciąża humbaka trwa 24 miesiące, zaś laktacja około 6 miesięcy.
5. Długość życia
Średnia długość życia ssaków, wynosi około 80 lat.
6. Towarzyski
Humbaki sa towarzyskimi zwierzętami. Żyją w grupach, które liczą około 10 osobników. Są bardzo aktywne i pomocne, o czym przekonały się już mniejsze zwierzęta, na które polują orki.
7. Samiec
Samiec humbaka jest mniejszy od samicy.
8. Organy
Humbak, ze względu na swoja masę i wielkość, posiada duże organy. Ogromne płuca, uwalniają powietrzę z taką siłą, że na wodzie, zaobserwować można dość dużą fontannę, pojawiającą się i znikającą. Owa fontanna, może osiągnąć nawet 3 metry wysokości.
9. Dojrzałość
Dorosłe samce, osiągają dojrzałość płciową w 5 roku życia. Penis, schowany jest w pochwie genitalnej, by nie został podrażniony podczas łowienia ryb, czy podczas walki z większymi osobnikami.
10. Tryb życia
Pąkle, są skorupiakami, które prowadzą osiadły tryb życia. Często zaobserwować można liczne ilości, na ogromnym ciele humbaków. Jeden osobnik, może mieć nawet 500 kg. Pąkle, nie stanowią dużego zagrożenia dla zwierząt. Czasem, na ciele humbaka, mogą pojawić się drobne podrażnienia skóry, jednak nie na tyle poważne, by zaszkodziły jego zdrowiu.