Ciekawostki

Ciekawostki o Waleniu Japońskim – Dieta i Warunki Życia

Eubalaena japonica
źródło: John Durban (NOAA) / Wikipedia

W XIX – początku XX wieku. Wieloryb japoński był jednym z najbardziej eksploatowanych gatunków, co spowodowało znaczny spadek liczebności. Mimo wprowadzonego w 1937 r. zakazu połowów gatunek ten nie odbudował liczebności. Jest na skraju wyginięcia i aktualnie jest wpisany do Międzynarodowej Czerwonej Księgi, jako gatunek zagrożony. Populacja walenia japońskiego to około 500 osobników. 

Wieloryb japoński występuje wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej, na Morzu Japońskim, Morzu Ochockim, wzdłuż wybrzeża Kamczatki. Długość ciała dorosłych wielorybów dochodzi nawet do 18 m, a średnio jest to 14 m. Waga tego morskiego kolosa osiąg maksymalnie 95 ton, średnio zaś 60 ton. Samice walenia japońskiego są większe niż męskie osobniki. Noworodki mają do 6 m długości i ważą około 1 tony.

Dieta i warunki życia walenia japońskiego 

Dieta tych morskich ssaków składa się z małych skorupiaków planktonowych, takich jak między innymi widłonogi. Waleń potrafi pozostawać bez wynurzania pod wodą przez 10-20 minut.

Zwierzęta te nurkują płytko, zaledwie do 20 m w głąb morza. W akwenie wyróżniają się na tle innych gatunków masywnymi rozmiarami, brakiem płetwy grzbietowej i podwójną fontanną w kształcie litery V, którą potrafią wytrysnąć na wysokości do 5 m.

Waleń japoński pływa wolno 7 km/h. Zdarza się, że w czasie przemieszczania okresowo wyskakuje z wody. Wieloryba japońskiego można pomylić tylko z wielorybem dziobowym, od którego różni się naroślami na głowie. Samica rodzi młode raz na 3-4 lata. Jest to gatunek wędrowny, ale jego biologia jest słabo poznana. Do dziś nie sa znane jego miejsca lęgowe. Średnia długość życia tego rzadkiego walenia wynosi ponad 70 lat.

Które kraje nadal polują na wieloryby?  

Kraje, w których trwają komercyjne polowania na wieloryby, to Japonia, Norwegia i Islandia. Norwegia zabija najwięcej wielorybów z całej trójki. Islandia ogłosiła w lutym 2022 r., że zaprzestanie komercyjnych praktyk połowu wielorybów do 2024 r. Japonia importowała islandzkie mięso wielorybów, ale w 2019 r. zrezygnowała z międzynarodowego porozumienia zakazującego polowań na wieloryby i wznowiła połowy wielorybów w celach zarobkowych.

Dlaczego Japonia poluje na walenie?

Od lat 80. do około 2018 r. Japonia polowała na wieloryby w imię nauki, chociaż prawdziwym powodem tego było bardziej zdobywanie mięsa wielorybów w ramach tradycji kulinarnej i morskiej. Tymczasem wśród Japończyków popyt na mięso wielorybów jest niewielki.
Stanowiło to około 0,1 procent całkowitego spożycia mięsa w kraju Kwitnącej Wiśni w 2021 r.. Ta statystyka w poważny sposób utrudnia rządowi japońskiemu uzasadnienie dalszego utrzymywania przemysłu wielorybniczego jako legalnego. W 2019 r. liczba wielorybów zabitych w celach komercyjnych w Japonii wyniosła 331 w tym 11 sztuk bezcennego gatunku, jakim jest waleń japoński.

Dalekie wędrówki waleni japońskich

Na początku XX wieku jeden z europejskich podróżników napisał, że prądy czasami przynoszą martwe wieloryby japońskie do wód Wysp Komandorskich na terenie obecnej Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy żywego wieloryba w wodach Wysp Komandorskich zaobserwował E. G. Mamaev latem 2009 roku.

Każde spotkanie z waleniem japońskim można policzyć dosłownie na palcach i zaliczyć do niesamowitych przeżyć. W ostatnich latach obserwowano je dość regularnie u wybrzeży Kamczatki, ale nie więcej niż kilka osobników w okresie letnim. Oznaczać to może, że walenie przynajmniej w części opuszczają nieprzyjazne wody Morza Japońskiego.