Wieloryb grenlandzki – 10 interesujących ciekawostek
Wieloryb grenlandzki nie tylko pływa w najzimniejszych morzach świata, ale również doskonale radzi sobie w bardzo nieprzyjaznych warunkach środowiskowych. Co warto wiedzieć o omawianym ssaku?
Taksonomia
Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1758 roku przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza. Ssakowi została nadana nazwa Balæna Mysticetus.
Występowanie
Warto wiedzieć, że omawiany gatunek ssaków występuje w okołobiegunowych wodach północnego Oceanu Atlantyckiego, a także na północnym Oceanie Spokojnym. W przeszłości areał występowania wieloryba grenlandzkiego był znacznie większy.
Wielkość i waga
Należy mieć świadomość, że wieloryby grenlandzkie są bardzo masywnie zbudowane. Ich długość oscyluje od 15 do 18 metrów. Zdarzają się także osobniki, których długość dochodzi do 20 metrów. Z kolei waga wynosi od od 50 do 80 ton. Godny uwagi jest fakt, że zostały zaobserwowane osobniki, których waga wynosiła 100 ton. Z kolei płetwy piersiowe mogą osiągać długość dochodzącą do 2 metrów.
Dieta
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane wieloryby grenlandzkie są największymi waleniami występującymi w Arktyce, jednak ich pożywieniem są tylko mikroskopijny plankton, kryl czy niewielkie skorupiaki. Ssak jest w stanie odsączyć dziennie nawet 1,8 tony kryla.
Tryb życia oraz zachowanie
Wieloryb grenlandzki porusza się w wodzie stosunkowo wolno. Rozwija bowiem prędkość wynoszącą 8 km/h. Ponadto odbywa dalekie wędrówki. Należy zaznaczyć, że ssak prowadzi stadny tryb życia. W jednym stadzie może znajdować się nawet sto osobników.
Ciąża
Godny uwagi jest fakt, że samice wielorybów grenlandzkich nie rodzą co ryku, tylko raz na 3-4 lata. Z kolei długość ciąży oscyluje od 13 do 14 miesięcy. Ciele nowo narodzone waży około 1 tony i mierzy 4,5 metra długości.
Długość życia
Warto wiedzieć, że badania poziomu kwasu asparaginowego w soczewce wielorybiego oka, a także składu tranu, który został pozyskany z upolowanych osobników jednoznacznie dowiodły, że badane ssaki miały od 135 do nawet 211 lat. Oznacza to tym samym, że są najdłużej żyjącymi ssakami na świecie.
Wygląd
Należy mieć świadomość, że zdecydowanie największą uwagę przykuwa zaokrąglona i ogromna głowa. Stanowi ona bowiem aż 40% długości ich ciała. Ponadto w jej środku znajduje się od 700 do 800 płyt czarnego fiszbinu. Może on osiągać nawet do 5 metrów długości.
Status zagrożenia
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany gatunek nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Godny uwagi jest fakt, że wieloryb grenlandzki ze względu na swoją powolność był w przeszłości obiektem masowych polowań. Obecnie podlega całkowitej ochronie. Według różnych szacunków obecnie na świecie żyje od 9 do 12 tysięcy osobników tego gatunku. Ssaki były w XIX wieku ofiarą przemysłu wielorybniczego uprawianego na ogromną skalę. Było to spowodowane bardzo wolnym poruszaniem się wieloryba. Ponadto, gdy został zabity to nie tonął.
Systematyka
Warto wiedzieć, że gatunek zaliczany jest do rodziny wielorybów gładkoskórych, rzędu waleni, a także rodziny balaeria.