Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o układzie pokarmowym

brzuch

Układ pokarmowy u zdrowego człowieka działa jak sprawna maszyna, która mogłaby inspirować inżynierów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się lista wybranych ciekawostek.

1. Dzięki przełykowi, który jest silnie umięśniony, nasz układ trawienny działa wbrew grawitacji i jesteśmy w stanie przełykać nawet, jeśli znajdujemy się w pozycji do góry nogami.

2. W układzie trawiennym znajdują się różne enzymy, które ułatwiają trawienie pożywienie. Podobne związki znajdują się w środkach piorących.

3. Paradoksalnie żołądek jest tylko jednym z równorzędnych elementów tego układu i wcale nie trawi najwięcej. Zdecydowana większość substancji odżywczych jest wchłaniania w jelicie cienkim.

4. Jelita cienkie i grube po rozwinięciu mają około 8 metrów długości, a ich powierzchnia to około 200 metrów kwadratowych.

5. Burczenie w brzuchu to tak naprawdę dźwięki generowane przez jelito cienkie. Stanowią naturalny sygnał, że trawienie zostało zakończone, a układ jest gotowy na kolejne posiłki.

6. Pojedyncze posiłki mogą być trawione od dwóch do nawet czterech dni. Jedzenie wpada do żołądka w przełykanych porcjach, a następnie zaczyna być rozkładane dzięki enzymom znajdującym się w żołądku, a przede wszystkim w jelitach.

7. Żołądek zdrowego człowieka ma pojemność od 1 do 3 litrów, ale osoby z chorobliwą nadwagą mają znacznie większe żołądki.

8. Jedzenie tłustych potraw powoduje, że alkohol słabiej działa na człowieka, ponieważ wewnątrz znajduje się naturalna bariera. Natomiast picie alkoholu na pusty żołądek sprawia, że znacznie szybciej trafia on do krwi.

9. Opiorfina to substancja znajdująca się w niewielkim stężeniu w naszej ślinie. Ma działanie znieczulające i to w stopniu większym niż morfina, dlatego lekarze zastanawiają się nad używaniem jej w medycynie. Na co dzień pomaga nam ona uporać się z drobnymi dolegliwościami takimi, jak skaleczenia w obrębie jamy ustnej.

10. Kwas solny jest jedną z najbardziej żrących substancji, jakie występują  naturalnie w przyrodzie. Niektórych może zdziwić zatem, że ich żołądki produkują codziennie aż dwa litry tej substancji i jest ona niezbędna, aby trawienie przebiegało poprawnie.