CiekawostkiEuropa

Ciekawostki o Norwegii dla dzieci

Fjord w Norwegii

Norwegia jest doskonałym miejscem do podróżowania w rodzinnym gronie. Jest to kraj, który stał się znany na całym świecie z tworzenia przyjaznych dla rodziny warunków życia, a większość hoteli, restauracji i wielu zabytków jest przyjazna dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że odległości są duże i wymagane jest staranne planowanie.

Turystyka jest jedną z głównych atrakcji Norwegii i istnieje cały szereg atrakcji, z których mogą korzystać dzieci, choć oczywiście im starsze dzieci, tym szerszy wachlarz możliwości.

Najlepszym czasem na podróż z dziećmi w Norwegii jest główny sezon turystyczny, który trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia – to właśnie wtedy hotele oferują najlepsze oferty dla rodzin, wszystkie zabytki i atrakcje są otwarte, a pogoda sprzyja wypoczynkowi.

Oslo to liczne zielone parki i bogata oferta muzeów, z których wiele ma charakter interaktywny, sprawiają, że dzieci mogą być szczęśliwe.

Bergen i Stavanger mają wiele atrakcji dla dzieci, a gdzie indziej są wycieczki łodzią na fiordach, interaktywne muzea i zajęcia na wodzie.

Norwegia słynie z majestatycznych fiordów i górzystego terenu. Dwa z fiordów: Geirangerfjord i Nærøyfjord znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Norwegię często opisuje się jako „Ziemia słońca o północy”, ponieważ w miesiącach letnich od końca maja do końca lipca słońce nigdy nie opada całkowicie poniżej horyzontu w północnych obszarach podbiegunowych kraju, a na innych obszarach słońce świeci około 20 godzin dziennie. W zimie jest jednak odwrotnie.

Główną atrakcją w Nordland jest obserwacja wielorybów, z dużymi możliwościami na Vesteralen.

Język norweski, język mówiony Norwegii ma dwie oficjalne formy pisemne: norweską Bokmål i norweską Nynorsk.

Norwegia graniczy z Rosją, Finlandią i Szwecją.

Inne duże miasta Norwegii poza stolicą to Bergen, Stavanger/Sandnes i Trondheim.

Lapończycy są rdzennymi mieszkańcami północnej Skandynawii, którzy żyją na terenach północnych od ponad 10 tysięcy lat.

Niektóre z norweskich muzeów natychmiast przypadną do gustu dzieciom np. muzea historii przyrody. W niektórych muzeach znajdują się interaktywne eksponatylub place zabaw dla dzieci z zabawkami i zajęciami.

Niektóre szczyty są tak strome, że nikt nigdy nie próbował się na nie wspinać. Oprócz lądu stałego na Półwyspie Skandynawskim, Norwegia jest właścicielem łańcucha wysp Svalbard i trzech wysp na Antarktydzie.

Na północy i w górach znajdują się renifery, lisy polarne, zające polarne, wilki, rosomaki, foki, morsy i niedźwiedzie polarne. Na południu znajdują się łosie, jelenie, lisy i wydry.

Norwegia jest zimna z pokrywą śnieżną pokrywającą większą część kraju w miesiącach zimowych.

Parki tematyczne. W całym kraju rozsiane są wspaniałe parki tematyczne, które pozwalają spędzić dzień na przejażdżkach tematycznych.

  • Ludność: W Norwegii mieszka ponad 5,2 mln osób.
  • Stolica: Oslo, trzecie co do wielkości miasto w Skandynawii, zamieszkałe jest przez ponad 660 tysięcy osób.
  • Nazwa oficjalna : Królestwo Norwegii, krótko: Norwegia, w języku norweskim: Norge
  • Rząd: Monarchia Konstytucyjna
  • Język: Norweski
  • Religia: głównie chrześcijanie (ponad 70% to ewangeliccy luteranie).
  • Oczekiwana długość życia: 79 lat
  • Waluta: 1 korona norweska (NOK)
  • Symbol narodowy: Lew
  • Dzień Narodowy: 17 maja (Dzień Konstytucji)