Ciekawostki

30 Interesujących Ciekawostek o Zachowaniu Kotów 🐱

fot. unsplash.com

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które pod tym względem przegrywają jedynie z psami. Są też niekwestionowanymi gwiazdami Internetu, a ich komiczne zachowania przyciągają widzów. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się ciekawostki na temat zachowania kotów.

1. Koty spędzają aż 2/3 dnia na spaniu. Łatwo więc obliczyć, że kot mający dziewięć lat, aż przez sześć lat drzemał.

2. Czasami, kiedy częstujemy kota rarytasami, może nam się wydawać, że kot nie widzi tego, co ma tuż przed nosem. I rzeczywiście tak jest. Koty widzą dopiero, kiedy lekko się oddalą.

3. Są w stanie wydawać z siebie aż sto różnych odgłosów, podczas gdy w przypadku psów repertuar ten ogranicza się do dziesięciu dźwięków. Troskliwy właściciel często jest w stanie rozpoznać, czego oczekuje kot właśnie po charakterystycznym miauczeniu czy pomrukach.

4. Koty są bardzo wstydliwe i potrzebują dużo prywatności, dlatego zakopują swoje odchody w piasku lub żwirku, a jeśli nie korzystają z kuwety, to szukają jak najbardziej ustronnych miejsc.

5. Większość kotów uwielbia spać w kartonach i papierowych torbach. Według naukowców takie kryjówki dają im poczucie bezpieczeństwa, a poza tym są w nich w stanie regulować temperaturę własnego ciała.

6. Bardzo często pochłaniają jedzenie, ponieważ nie są w stanie przeżuć większych kawałków pokarmu. Dzieje się tak, ponieważ ich szczęka nie jest w stanie poruszać się na boki.

7. Koty są wyczulone na wibracje. Niespodziewany ruch jest w stanie je wybudzić z głębokiej drzemki. Naukowcy dowiedli, że kot wyczuwa trzęsienie ziemi jakieś dziesięć, a nawet piętnaście minut przed człowiekiem.

motyl na nosie kota

8. Cenią sobie odpoczynek w ciągu dnia, ponieważ mają naturę nocnych łowców. Nawet w domach, gdzie nie polują, to właśnie w nocy wolą się bawić i eksplorować mieszkanie.

9. Po wdrapaniu się na drzewo może mieć problemy z zejściem na dół, ponieważ jego pazury są wygięte do środka. Stąd popularne historie o strażakach ściągających koty z drzew.

10. Kot potrafi zmienić pozycję swojego ciała w locie, dlatego często mówi się o tym, że zawsze spada na cztery łapy.

11. Zmarszczka na kocim czole, która czasami jest widoczna, gdy są skoncentrowane lub zaniepokojone, nazywana jest „marszczoną czapką myśliwego”. To często reakcja na niepokój lub zainteresowanie.

12. Koty mają tendencję do mruczenia nie tylko wtedy, gdy są zrelaksowane lub szczęśliwe, ale także wtedy, gdy są zestresowane, chore lub nawet umierają. Mruczenie może działać uspokajająco zarówno na kota, jak i na ludzi wokół niego.

13. Koty mają unikalną cechę w postaci trzeciej powieki, nazywaną migawką. Jest to półprzezroczysta błona, która czasami jest widoczna przy wewnętrznym kącie oka i służy jako dodatkowa ochrona oraz nawilżenie oka.

14. Gdy kot wystawia tył swojego ciała w Twoim kierunku i unosi ogon, pokazując Ci swój odbyt, to nie jest to zachowanie agresywne ani niegrzeczne. Wręcz przeciwnie, to oznaka zaufania i przyjaźni.

15. Często zauważasz, że koty tuptają łapami w miękkim materiale, takim jak koc czy kanapa? To instynktowne zachowanie, które pochodzi z czasów, gdy były małymi kociakami i tuptały w ten sposób, aby stymulować matkę do przepływu mleka.

kot

16. Koty są bardzo terytorialne. Znaki w postaci pocierania głową czy bokiem ciała o meble i ludzi to sposób oznaczania swojego terytorium feromonami, które są niewyczuwalne dla ludzi.

17. Choć wiele kotów ba się wody, to nie oznacza, że nie potrafią pływać. W rzeczywistości, wiele kotów potrafi pływać, po prostu nie preferuje tego.

18. Koty mają zdolność „migotania”, co oznacza, że mogą szybko mrugać jednym okiem bez mrugania drugim. To unikalne zachowanie pozwala im na szybki przegląd otoczenia bez pełnego odwracania uwagi.

19. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że twój kot nagle szaleje, biegnąc z jednego końca pokoju na drugi, jest to często nazywane „szaleństwem godzinowym”. Chociaż przyczyny tego zachowania nie są dokładnie znane, uważa się, że może to być sposobem na pozbycie się nadmiaru energii.

20. Niektóre koty mają zwyczaj przynoszenia „prezentów” swoim właścicielom, takich jak martwe myszy czy ptaki. Chociaż może się to wydawać obrzydliwe, jest to oznaka, że kot traktuje cię jak część swojego stada i chce się z tobą dzielić łupem.

21. Wierzysz w mityczne „siódme życie kota”? W rzeczywistości w wielu kulturach mówi się, że koty mają dziewięć żyć z powodu ich zdolności do przeżywania sytuacji, które mogłyby zaszkodzić innym zwierzętom.

22. Koty mają zdolność do komunikacji niewerbalnej poprzez ruchy ogona. Ogon uniesiony pionowo oznacza, że kot jest pewny siebie i szczęśliwy, podczas gdy sfędzący ogon sugeruje strach lub agresję.

23. Kiedy kot trze swoją głową o ciebie, jest to znak przywiązania i akceptacji. Poprzez to zachowanie kot także oznacza cię swoimi feromonami.

24. Koty, które upuszczają zabawkę przy twoich stopach i patrzą na ciebie, mogą próbować nauczyć cię, jak polować. W ich oczach mogą cię traktować jak niezbyt zręczne kocię, które potrzebuje lekcji w łapaniu zdobyczy.

25. Nie wszystkie koty przekształcają się w „chlebki”. Chodzi o to, gdy kot siada w pozycji, w której jego łapy są schowane pod ciałem. Choć dokładna przyczyna tego zachowania nie jest znana, uważa się, że jest to pozycja, która zapewnia kotu ciepło i komfort.

26. Ciekawostką jest to, że koty potrafią „miauczeć” w różny sposób w zależności od tego, do kogo się zwracają. Badania wykazały, że miauczenie kierowane do ludzi różni się od tego kierowanego do innych kotów.

27. Koty, które chodzą na smyczy, to rzadkość, ale z odpowiednim treningiem i cierpliwością wiele kotów może nauczyć się spacerować na smyczy podobnie jak psy.

28. Choć większość kotów ma tendencję do unikania wody, istnieją rasy, które ją uwielbiają, takie jak Maine Coon czy turecki van. Mogą one spędzać godziny bawiąc się w misce z wodą czy nawet w wannie.

29. Gdy koty wyciągają łapy do przodu i rozciągają się, nie tylko rozciągają mięśnie, ale także ostrzą swoje pazury i oczyszczają je z martwego materiału.

30. Kiedy kot patrzy na ciebie i mruga powoli, jest to często interpretowane jako „kocie pocałunki”. Jest to oznaka, że kot jest w twojej obecności zrelaksowany i czuje się bezpiecznie. Wzajemne mruganie może wzmocnić więź między tobą a twoim pupilem.