10 ciekawostek o zachowaniu kotów

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, które pod tym względem przegrywają jedynie z psami. Są też niekwestionowanymi gwiazdami Internetu, a ich komiczne zachowania przyciągają widzów.

Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się ciekawostki na temat zachowania kotów.

1. Koty spędzają aż 2/3 dnia na spaniu. Łatwo więc obliczyć, że kot mający dziewięć lat, aż przez sześć lat drzemał.

2. Czasami, kiedy częstujemy kota rarytasami, może nam się wydawać, że kot nie widzi tego, co ma tuż przed nosem. I rzeczywiście tak jest. Koty widzą dopiero, kiedy lekko się oddalą.

3. Koty są w stanie wydawać z siebie aż sto różnych odgłosów, podczas gdy w przypadku psów repertuar ten ogranicza się do dziesięciu dźwięków. Troskliwy właściciel często jest w stanie rozpoznać, czego oczekuje kot właśnie po charakterystycznym miauczeniu czy pomrukach.

4. Koty są bardzo wstydliwe i potrzebują dużo prywatności, dlatego zakopują swoje odchody w piasku lub żwirku, a jeśli nie korzystają z kuwety, to szukają jak najbardziej ustronnych miejsc.

5. Większość kotów uwielbia spać w kartonach i papierowych torbach. Według naukowców takie kryjówki dają im poczucie bezpieczeństwa, a poza tym są w nich w stanie regulować temperaturę własnego ciała.

6. Koty bardzo często pochłaniają jedzenie, ponieważ nie są w stanie przeżuć większych kawałków pokarmu. Dzieje się tak, ponieważ ich szczęka nie jest w stanie poruszać się na boki.

7. Koty są wyczulone na wibracje. Niespodziewany ruch jest w stanie je wybudzić z głębokiej drzemki. Naukowcy dowiedli, że kot wyczuwa trzęsienie ziemi jakieś dziesięć, a nawet piętnaście minut przed człowiekiem.

8. Koty cenią sobie odpoczynek w ciągu dnia, ponieważ mają naturę nocnych łowców. Nawet w domach, gdzie nie polują, to właśnie w nocy wolą się bawić i eksplorować mieszkanie.

9. Kot po wdrapaniu się na drzewo, może mieć problemy z zejściem na dół, ponieważ jego pazury są wygięte do środka. Stąd popularne historie o strażakach ściągających koty z drzew.

10. Kot potrafi zmienić pozycję swojego ciała w locie, dlatego często mówi się o tym, że zawsze spada na cztery łapy.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.