Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Niedźwiedziach Grizzly Dla Dzieci

grizzly

Symbol kanadyjskiej dziczy, niedźwiedź grizzly szybko staje się „przeszłością” w regionach, gdzie kiedyś królował. Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o niedźwiedziach grizzly które przygotowaliśmy dla dzieci.

1. Niedźwiedź grizzly, albo inaczej niedźwiedź szary, grizly, lub grizzly to podgatunek niedźwiedzia brunatnego, który występuje między innymi w Polsce. Niedźwiedź grizzly obecnie występuje tylko na terenach Ameryki Północnej. Największa jego populacja występuje na Alasce.

2. Niedźwiedź grizzly po raz pierwszy został oddzielony od niedźwiedzia brunatnego w 1815 roku.

3. Długość ciała niedźwiedzia grizzly waha się od metra do 2,8 metra. Waga od 160 kg do 680 kg. Różnice te są spowodowane między innymi tym, że według zasady samce są prawie dwa razy większe od samic.

4. Na wolności grizzly mogą dożywać aż 30 lat. Jednak średnio dożywają około 25 lat.

5. Grizzly, podobnie jak większość innych gatunków niedźwiedzi są wszystkożerne. Oznacza to, że jedzą prawie wszystko, co się do tego nadaje – od korzeni, ziół, owoców, i traw po ryby, gryzonie, jelenie i karibu. Ich największym przysmakiem są jednak łososie.

6. Mimo swojej ogromnej wagi i dużych rozmiarów potrafią wspinać się na drzewa. Nie jest to jednak łatwa wspinacza – długie pazury i ciężar sprawia, że mogą wchodzić tylko na drzewa o bardzo rozłożystych i równomiernie rozstawionych gałęziach.

7. Ich dieta w większej mierze składa się z roślin takich jak owoce, zioła i trawy. Ich przysmak bowiem – łososie – jedynie sezonowo pojawiają się w rzekach, a polowania na jelenie, czy karibu zdarzają się bardzo rzadko. Mimo tego, w ciągu wiosny i lata zbierają takie zapasy tłuszczu, że w gawrze mogą siedzieć nawet 7 miesięcy.

8. Niedźwiedzie grizzly preferują samotniczy tryb życia. Ich większe zbiorowiska można zauważyć tylko w trakcie migracji łososi.

9. Małe niedźwiadki pojawiają się na świecie pod koniec snu zimowego matki. Zwykle jest ich od 2 do 4 choć może zdarzyć się, że urodzi się jedno. Pozostają z czułą i opiekuńczą matką nawet cztery lata.

10. Grizzly jest bardzo szybkim zwierzęciem. Biegnąc rozwija prędkość do 50 km/h.