Afryka

10 Najlepszych Atrakcji w Egipcie

wielbłądy

Egipt to kraj, który warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Kultura egipska jest niesamowicie wyjątkowa i odróżnia się od większości innych na świecie.

1. Kair

Kair jest stolicą Egiptu i jednym z największych miast na świecie. Zamieszkuje go około 20 milionów ludzi, co czyni go największym miastem w Afryce i jednym z najbardziej zaludnionych na świecie. W Kairze warto odwiedzić takie miejsca jak Muzeum Egipskie, gdzie znajduje się ponad 120 tysięcy unikalnych eksponatów z czasów starożytnych. Warte uwagi są również Cytadela Saladyna oraz Meczet Alabastrowy. Kair uważany jest za centrum kultury arabskiej i jest bardzo popularnym celem turystycznym dla osób z całego świata.

2. Piramidy w Gizie

Być w Egipcie i nie zobaczyć piramid, to jakby wcale tam nie być. Jest to pierwsze i najczęstsze skojarzenie związane z Egiptem. Piramidy te należą do siedmiu cudów świata starożytnego i dawniej były grobowcami dla faraonów. Dla odwiedzających udostępnione jest między innymi wnętrze Wielkiej Piramidy Cheopsa. Niedaleko znajduje się również bardzo znany Wielki Sfinks, czyli lew o głowie człowieka, wykuty cały ze skały.

3. Morze Śródziemne

Egipska część morza posiada przepiękne, piaszczyste plaże. W przeciwieństwie do Morza Czerwonego jest znacznie mniej oblegane przez turystów. Dlatego też, jeśli marzy nam się spokojny wypoczynek, bez wielkich tłumów, w pięknym i egzotycznym otoczeniu, Morze Śródziemne idealnie się do tego nadaje. Wydmy osiągają długość około 500 kilometrów i na całej długości znajdują się różne ciekawe kurorty.

4. Aleksandria

Historyczne miasto, o którym chyba każdy miał okazję usłyszeć na lekcjach historii. Nazwa wywodzi się od założyciela Aleksandra Wielkiego. Za czasów świetności było tutaj centrum życia kulturalnego całego starożytnego świata. Zamieszkiwali tutaj jednocześnie Żydzi, Grecy i oczywiście Egipcjanie. Część Aleksandrii nie została w pełni zachowana, ponieważ uległa zniszczeniu w trakcie trzęsień ziemi. Między innymi dzielnica pałaców królewskich i latarnia Faros, nie zdołały utrzymać się na powierzchni ziemi i zatonęły. Obecnie Aleksandria jest miastem drugim pod względem wielkości w Egipcie.

5. Oaza Siwa

Znajduje się na terenie Pustyni Zachodniej, gdzie rosną oliwki i palmy daktylowe. Stanowi idealną bazę wypadową, dla chcących wyjechać w pustynię. Jest bardzo ważnym miejscem religijnego kultu i posiada Świątynię Wyroczni, zachowaną w bardzo dobrym stanie od czasów starożytności.

6. Dolina Królów

To tak naprawdę wielkie cmentarzysko, które tworzą skalne wąwozy przebiegające przez masyw górski. Obecne są tutaj aż 63 grobowce, które należały do egipskich władców w starożytności. Znajduje się tutaj słynny grobowiec Tutenchamona, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, których liczba dziennie ograniczana jest do 400, ze względu na stan grobowca i bezpieczeństwo zwiedzających.

7. Asuan

Leży na wschodnim brzegu Nilu i jest trzecim, największym miastem znajdującym się w Egipcie. W mieście jest bardzo wiele zabytków, wartych odwiedzenia, a także najsłynniejsza z nich Wielka Tama na Nilu. Powstała ona stosunkowo niedawno, ponieważ było to w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Stworzono wtedy sztuczne jezioro, zapewniające zapas wody dla mieszkańców okolic na prawie dekadę.

8. Dolina Nilu

Obowiązkowy, dla każdego turysty, przyjeżdżającego do Egiptu, jest rejs po rzece Nil. W trakcie rejsu podziwiać można codzienne życie mieszkańców i okoliczną przyrodę. Możliwe jest zwiedzenie świątyni Kom Ombo oraz świątyni Abu Simbel. Są one jednymi z najważniejszych miejsc całego Egiptu, ponieważ posiadają monumentalne posągi Ramzesa, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

9. Morze Czerwone

To najczęściej wybierane miejsce na letni wypoczynek nad morzem. Znajdziemy tutaj przepiękne, piaszczyste plaże ze skalistymi cyplami. Wszystko to w otoczeniu idealnej, bardzo ciepłej, turkusowej wody morskiej. Nurkowanie na rafie koralowej to z pewnością wielka atrakcja dla miłośników podwodnego świata i nurkowania.

10. Kanał Sueski

Łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym i pozwala na prowadzenie morskiego handlu. Ma on 163 metry długości i aż 300 metrów szerokości, a pokonanie całej jego trasy wymaga około 15 godzin.