10 ciekawostek o malarzach

obraz van gogha

Świat artystów jest wyjątkowy i bardzo ciekawy. Interesuje Cię tematyka związana z malarstwem? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka najlepszych ciekawostek o malarzach.

Ciekawostki o malarzach

Okazuje się, że o malarzach można znaleźć wiele ciekawych informacji. Oto dziesięć ciekawostek na ten temat:

1. Średniowieczne obrazy były poświęcone motywom religijnym. Dzięki nim ludzie, którzy nie potrafili czytać, mogli poznawać sceny z Biblii. Malarze pomagali więc analfabetom.

2. Vincent van Gogh był niewątpliwie wspaniałym artystom. Warto jednak wiedzieć, że nie miał lekkiego życia. W wieku trzydziestu siedmiu lat popełnił samobójstwo, wcześniej pozbawił się także ucha, stany depresyjne towarzyszyły mu zaś przez całe życie.

3. Meksykańska malarka Frida Kahlo w roku 1940 spotykała się z Lwem Trockim.

4. Słynna Mona Lisa nie ma brwi ani rzęs. Okazuje się jednak, że Leonardo da Vinci je namalował, ale przez upływ lat oraz liczne konserwacje już ich nie widać.

5. Dzisiaj znamy jedynie kilkanaście dzieł artysty, jakim był Leonardo da Vinci, a mimo to jest on uważany za jednego z największych artystów.

6. Edvard Munch ukazał zjawisko czerwonego zachodu słońca na obrazie Krzyk. Krwistoczerwona barwa była spowodowana erupcją wulkanu Krakatau w 1883 roku. To wydarzenie spowodowało dostanie się do atmosfery pyłów i gazów.

7. Gwiaździsta noc to jedno z najbardziej znanych dzieł, jakie namalował van Gogh. Okazuje się, że obraz powstał w szpitalu psychiatrycznym prowadzonym przez zakonnice.

8. Pablo Picasso w roku 1944 wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej. W roku 1950 otrzymał Nagrodę Pokojową im. Stalina od rządu ZSRR.

9. Jacek Malczewski szkolił kobiety, które pragnęły zostać malarkami. Co w tym niezwykłego? Otóż w tych czasach kobiety nie mogły studiować w akademiach sztuk pięknych oficjalnie.

10. Rembrandt w ciągu swojego życia namalował aż około 100 autoportretów. Dzięki nim można zobaczyć, jak zmieniał się artysta w trakcie swojego życia.

Temat artystów jest bardzo ciekawy. Warto sprawdzić także inne ciekawostki z tego obszaru.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.