10 interesujących ciekawostek o Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci był określany mianem najsłynniejszego artysty już w czasach renesansu i nie zmieniło się to do dnia dzisiejszego. Zajmował się jednak nie tylko tworzeniem dzieł, ale też projektowaniem maszyn, filozofią i wieloma innymi dziedzinami, przez którego powstało określenie „człowiek renesansu” nawiązujące do kogoś o rozlicznych talentach i zainteresowaniach.

Co warto o nim wiedzieć?

1. Leonardo da Vinci pisał tak, aby wyrazy tworzyły swoje lustrzane odbicie. Było to zabezpieczenie przed osobami, które mogłyby podkradać mu jego pomysły.

2. Malarz zaprojektował w swoim życiu prototypy wielu maszyn takich, jak czołg czy przekładnia ślimakowa.

3. „Dama z łasiczką” trzyma na rękach właśnie to zwierzę, ponieważ gronostaj był symbolem ściśle zwiazanym z Ludwikiem Sforzą, którego kochanką była modelka pozująca Leonardowi da Vinci.

4. Według badaczy Leonardo da Vinci był homoseksualistą. Historycy twierdzą, że malarzowi za przygody miłosne z mężczyznami groziła nawet kara śmierci.

5. Leonardo da Vinci pochodził z nieprawego łoża. Jego ojciec był prawnikiem, a matka chłopką.

6. Leonardo nadał nowy wymiar obrazom poprzez perspektywę. Dziś wiemy, że wykorzystywał lustro, aby z innej pozycji oceniać całą kompozycję obrazu.

7. Malarz miał niesamowitą zdolność do odtwarzania ludzkiego ciała w swoich dziełach. Anatomię człowieka poznał doskonale, przeprowadzając sekcje zwłok i zwracając uwagę na wszelkie szczegóły.

8. Leonardo da Vinci był obrońcą zwierząt i zdecydowanie potępiał modne w tamtych czasach polowania, co było niespotykane. Był również wegetarianinem, a w jego diecie nie występowało żadne mięso.

9. Malarz słynął z bardzo specyficznego poczucia humoru i uwielbiał robić innym kawały. Miał rzekomo doprawiać jaszczurkom rogi i skrzydełka, aby straszyły mieszkańców Watykanu przekonanych o tym, że w Rzymie rodzą się smoki.

10. Dziś wiemy, że artysta był jednym z najwybietniejszych malarzy, projektantów i wynalazców wszech czasów. Jednak sam Leonardo żył w przeświadczeniu, że jest skończonym nieudacznikiem, który nie zostawi po sobie nic ciekawego i który szybko zniknie w czeluściach historii.

4/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.