10 ciekawostek i ważnych informacji o Janie Matejko
Jan Matejko był polskim twórcą obrazów batalistycznych i historycznych. Uznaje się go za jednego z najwybitniejszych malarzy polskich, a do jego uczniów należeli Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański. Co warto o nim wiedzieć?
Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jego temat.
1. Jan Matejko
Jan Matejko urodził się w 1838 roku w Krakowie. Jego ojciec był Czechem, wywodził się z rodziny chłopskiej i nauczał muzyki. Z kolei matka miała korzenie niemieckie. Po ślubie zamieszkali przy ulicy Floriańskiej w Krakowie.
2. Dziesięcioro rodzeństwa
Jan Matejko miał dziesięcioro rodzeństwa. W dzieciństwie złamał nos podczas zabawy, na co nikt nie zwrócił uwagi. Przez co do końca życia był on wyraźnie zdeformowany.
3. Matka
Matejko miał siedem lat, kiedy zmarła jego matka. Ojciec był wyjątkowo surowy i chłopiec nigdy nie miał z nim dobrego kontaktu, dlatego rodzinną atmosferę odnalazł dopiero w domu zaprzyjaźnionych sąsiadów.
4. Teodozję Giebułtowską
W domu sąsiadów poznał Teodozję Giebułtowską, w której później bardzo się zakochał. Dziewczyna długo nie odwzajemniała jego uczuć, a do ślubu między nimi doszło dopiero wtedy, kiedy Matejko zrobił karierę w malarstwie.
5. Talent plastyczny
Jan od dziecka miał wielki talent plastyczny. Wyrastał też w duchu patriotyzmu, a to połączenie miało wielki wpływ na jego batalistyczne i historyczne dzieła. W wieku trzynastu lat rozpoczął naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych.
6. Powstanie styczniowe
Matejko bardzo przeżywał fakt, że ze względu na zły stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w powstaniu styczniowym, tak jak jego bracia. Pomagał za to powstańcom, wożąc im broń i wspierając ich finansowo.
7. Najsłynniejszy obraz
Matejko miał 24 lata, kiedy namalował swój najsłynniejszy obraz pod tytułem „Stańczyk”. Dwa lata później stworzył „Kazanie Skargi”, dzięki czemu zyskał ogromną sławę i stabilizację finansową.
8. Despotyczna kobieta
Teodozja była despotyczną kobietą, za którą nie przepadał nikt z wyjątkiem jej męża, Jana Matejki. Uważał ją za muzę i bardzo liczył się z jej zdaniem. Jej twarz widniała też niemal na wszystkich jego obrazach, gdzie pojawiały się kobiety.
9. Obrazy Matejki
Obrazy Matejki były prezentowane w całej Europie i zdobywały liczne nagrody. Mimo to malarz często rozdawał znajomym swoje dzieła albo sprzedawał je za symboliczne kwoty.
10. Zmarł
Jan Matejko zmarł w 1893 roku po pęknięciu wrzodu żołądka. Na pogrzebie pojawiły się tysiące mieszkańców miasta i rozbrzmiał Dzwon Zygmunt.