Ciekawostki

12 fascynujących ciekawostek o Pablo Picasso

Pablo Picasso
źródło: Argentina. Revista Vea y Lea / Wikipedia

Na świecie wielu jest podziwianych artystów, których dzieła przetrwały wieki, są wśród nich tacy, których rozpoznaje się od razu i można coś o nich powiedzieć, bo coś gdzieś się usłyszało lub przeczytało ciekawostki — Picasso jest tego przykładem. Kto bowiem nie słyszał o tym prekursorze kubizmu? Ale poza tym nurtem Picasso był barwną postacią, czego nie da się ukryć.

1. Pełne imię Picassa składa się z 23 słów. Picasso został ochrzczony Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso. Został nazwany na cześć różnych świętych i krewnych. „Picasso” pochodzi w rzeczywistości od jego matki, Marii Picasso y Lopez. Jego ojciec nazywał się Jose Ruiz Blasco.

2. W delikatnym młodym wieku 9 lat Picasso ukończył swój pierwszy obraz: „Le picador”, mężczyzna jadący konno w walce byków.

3. Jego pierwszym dużym obrazem, dziełem „akademickim”, jest Pierwsza komunia, przedstawiający portret ojca, matki i młodszej siostry klęczących przed ołtarzem. Picasso miał 15 lat, kiedy go skończył.

4. Kiedy się urodził, położna myślała, że urodził się martwy. Picasso miał tak trudny poród i był tak słabym dzieckiem, że kiedy się urodził, położna pomyślała, że urodził się martwy, więc zostawiła go na stole, aby mógł towarzyszyć matce. Uratował go jego wujek, lekarz Don Salvador.

5. Picasso podpisał swój pierwszy kontrakt w Paryżu z marszandem Pere Menachem, który zgodził się płacić mu 150 franków miesięcznie (dziś około 750 dolarów amerykańskich).

6. Ten słynny malarz urodził się 25 października 1881 roku w Maladze w Hiszpanii.

7. Przez całe życie Picasso wyprodukował około 147 800 dzieł, na które składają się: 13 500 obrazów, 100 000 grafik i rycin, 300 rzeźb i ceramiki oraz 34 000 ilustracji – imponująca 78-letnia kariera.

8. Kultowa koszula w paski Picassa nie jest zwyczajną częścią garderoby. To koszula w bretońskie paski, która w 1858 roku stała się oficjalnym mundurem francuskich marynarzy w Bretanii. T-shirt ten został zaprojektowany przez Coco Chanel. 21 poziomych pasów reprezentuje każde ze zwycięstw Napoleona.

9. Picasso był pierwszym artystą, który z okazji 90-lecia swojego życia otrzymał specjalną honorową wystawę w Wielkiej Galerii Luwru w Paryżu.

10. Picasso był znany z tego, że był kobieciarzem – miał czworo dzieci z trzema kobietami i dwukrotnie był żonaty. Ponadto miał wiele kochanek. Jego wymaganiem dla nich było to, że muszą być ulegli i musieli być niżsi niż on – miał zaledwie 163 cm wzrostu.

11. Po rozwiązaniu pierwszego małżeństwa w 1935 roku Picasso parał się poezją, a później napisał dwie surrealistyczne sztuki. W latach 1935-1959 Picasso napisał ponad 300 wierszy, które w większości były bez tytułu, z wyjątkiem sporadycznej daty i miejsca, w którym został napisany. Plotki głosiły, że Picasso przewidywał, że będzie znany bardziej z poezji niż z obrazów.

12. Kiedy umierał w 1973 roku, Pablo Picasso był najbogatszym artystą w historii. Został pochowany na terenie zamku, który kupił dla kaprysu w 1958 roku w wiosce Vauvenargues na południu Francji. Małe grupy zwiedzających mogą teraz oglądać jego miejsce spoczynku, gdzie leżał od śmierci w wieku 91 lat. Wzniesiony kopiec pogrzebowy wieńczy rzeźba z 1933 roku Femme au wazon. Mówi się, że Picasso kupił posiadłość po odkryciu, że leży ona na zboczach Mont Sainte-Victoire, który został namalowany ponad 30 razy przez impresjonistę Paula Cézanne’a. „Właśnie kupiłem sobie góry Cézanne’a” – powiedział swojemu agentowi.