Ciekawostki

10 Interesujących informacji i ciekawostek o Okunince

Zachód słońca nad Jeziorem Białym | Fot. Grzmucin / Wikipedia

Okuninka to wieś w województwie lubelskim, miejscowość letniskowa na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim położona nad Jeziorem Białym.

To właśnie położenie przyciąga do Okuninki turystów, ale ma ona do zaoferowania więcej ciekawy informacji.

1. Jeziora

Inne jeziora leżące przy Okunince to Lipiec, Święte, Rogoźne, Czarne.

2. Infrastruktura turystyczna

Okuninka ma rozbudowaną infrastrukturę turystyczną – od lat 60. XX wieku budowane w niej są ośrodku turystyczne (z trzech stron otaczają one Jezioro Białe., stale poszerzana jest oferta gastronomiczna, znaleźć tu można kilka dyskotek, zaś w okresie letnim skorzystać z oferty wesołego miasteczka.

3. Charakterystyczne budynki

Charakterystycznymi dla miejscowości budynkami są: kościół, restauracja „Rusałka” oraz jeden z pierwszych obiektów letniskowych, jakim jest camping na północnym brzegu jeziora.

4. Okami

Najwidoczniej nazwę miejscowość zawdzięcza okoniom żyjącym w Jeziorze Białym lub podmokłym zagłębieniom, które nazywano „okami”.

5. Jezioro Białe

Okuninka ma sześć przystanków rozmieszczonych przy drodze wokół Jeziora Białego, z których w okresie letnich wakacji można udać się do nieodległej Włodawy.

6. Grupa jezior

Jezioro Białe wchodzi w skład najdalej na północny wschód wysuniętej grupy jezior Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego. Jezioro ma łatwy dostęp do wody, a ponadto twarde, piaszczyste dno. Ma I klasę czystości, co sprawia, że co roku do Okuninki przyjeżdżają tysiące turystów.

7. Atrakcje w okunince

Wśród atrakcji w miejscowości wymienić można między innymi spływy kajakowe – odbywają się one po Bugu i Włodawce. Rejsy po Bugu to rejsy łodzią dziesięcioosobową. Warto z niego skorzystać i dostarczyć sobie wrażeń, gdyż Bug jest ostatnią nieregulowaną rzeką w Europie.

W Okunince mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego.

8. Pole namiotowe

Turyści mają możliwość skorzystania w okresie lipiec-sierpień z pola namiotowego „Sami swoi”. Pole znajduje się w odległości 150 metrów od plaży, ma zapewnione zaplecze socjalne (toalety, prysznice, umywalki, stanowisko do mycia naczyń, czajniki elektryczne, kuchnia, możliwość korzystania z mikrofalówki, lodówki..

9. Atrakcje nad jeziorem białym

Nad Jeziorem Białym można się opalać, zażywać kąpieli wodnych, jak również skorzystać z możliwości wypożyczenia sprzętu wodnego: łódki, kajaka, roweru wodnego.

10. Mieszkańcy jezior

W Jeziorze Białym żyje wiele ryb: lin, okoń, szczupak i inne.